• Reklam
Reklam
Reklam

‘Yasal değil’

Serdivan İlçesinde yaşayan Ersin Erden, yaklaşık 4 Bin TL’lik kredi kartı borcu sebebiyle icralık oldu. İcra işlerini takip eden Hukuk Şirketindeki yetkili, iddialara göre Erden’i tehdit ederek komşu ve akrabalarına borcuyla ilgili mesaj attı. Konu yargıya taşınırken şirket yetkilisi hakkında 7 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘Yasal değil’

Serdivan İlçesinde yaşayan Ersin Erden, yaklaşık 4 Bin TL’lik kredi kartı borcu sebebiyle icralık oldu. İcra işlerini takip eden Hukuk Şirketindeki yetkili, iddialara göre Erden’i tehdit ederek komşu ve akrabalarına borcuyla ilgili mesaj attı. Konu yargıya taşınırken şirket yetkilisi hakkında 7 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘Yasal değil’
12 Haziran 2018 - 14:20

DEFALARCA ARADI

Serdivan İlçesinde yaşayan 39 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Ersin Erden, işten ayrıldığı dönemde kredi kartıyla yaptığı alışverişleri ödeyemediği gerekçesiyle banka tarafından icraya verildi. İcra takibini yapan Hukuk Bürosu yetkilisi her gün en az 1 kere Ersin Erden’i aramaya başladı. İddialara göre şirket yetkilisi D.K. son aramalarında Ersin Erden’i borcunu ödemediği için tüm çevresindekilere duyurmakla tehdit ettikten sonra komşu ve akrabalarında Ersin Erden’in borcu olduğunu ve ödemediğini söylediği bir mesaj attı. Bunun üzerine Ersin Erden firma ve firma yetkilisini mahkemeye verdi.

 

BABA EVİNDEKİ KOMŞUYA MESAJ

Kendisi hakkında komşu ve akrabalarına atılan mesajlar sonrasında hayatı değişen Ersin Erden, hakkında bunca bilginin nasıl elde edildiğini merak ederek, “Sadece akrabalarıma değil, yan komşuma ve alt komşuma da mesaj atıldı. Zaten benim asıl şikayetçi olduğum konu bu; bu bilgilere nasıl ulaşabiliyorlar? Benim alt komşum olduğunu nerden biliyorlar da o kişiye mesaj atabiliyorlar? Benim eşimin uzaktan akrabalarına, ailemin Düzce’deki komşusuna kadar mesaj atıldı”  ifadelerini kullandı.

 

“SİZİNLE UĞRAŞIRIM”

Haciz takibi için görevlendirilen Hukuk Şirketindeki yetkilinin yaptığı aramada ‘Gün içinde o parayı ödemezseniz sizinle uğraşırım’ ifadelerini kullandığını belirten Ersin Erden, “Firma adına D. K. isimli şahıs beni ilk aradığında bana; ’Ne zaman ödeyeceksiniz borcunuzu? Gün içerisinde ödeyecek misiniz?’ şeklinde soru sordu. Bende kendisine tavrının çok yanlış olduğunu söyledim. Bana; ‘Gün içerisinde o parayı ödemezseniz sizinle uğraşırım. Görürsün bak ben senin nasıl uğraşacağım, tüm konu komşuna mesaj atacağım’ dedi. Bende kendisine beni tehdit etmemesini söyledikten sonra komşularıma mesaj atabileceğine inanmadığım için gülerek ‘yap bakalım’ dedim. Telefonu kapattıktan 10 dakika sonra eşimden dostumdan bana çok sayıda telefon geldi bize böyle böyle bir mesaj geldi diye. Mesajın içeriğinde ‘Ersin Erden adlı kişi dolandırıcıdır’ gibi bir ibarede vardı. Hatta ben bu mesajları mahkemeye sundum. Şahıstan ve firmadan şikayetçi oldum” dedi.

 

“DENETLENMELİ”

Hukuk Bürolarının denetlenmesi gerektiğini ifade eden Erden, “Bu bir banka borcu, tamam bizim bankaya bir kredi kartı borcumuz var, ben bunu kabul ediyorum ancak banka kendisine olan borcumu bir hukuk bürosuna devretmiş ve bu kişiler resmen yasal mafyalık yapıyorlar. Bence aralarında hukukçu bile olmayabilir. Bu tarz firmaların denetlenmesi gerekiyor ve borcumuz el değiştirmemeli. Evet bankaya bir borcum var ve bu borcu ödeyeceğim ancak bu yaklaşımlar ve tehditler doğru değil. Bu mesajın atılması da doğru değil. O dönemde beni her gün 1 ya da 1’den fazla sefer arıyorlardı, şuanda hiç arayan yok” şeklinde konuştu.

 

7 YIL HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK

Öte yandan Savcılık, şüpheli D.K. için “Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma, hakaret ve kişisel verileri ele geçirme ve yayma” suçundan 2 buçuk ila 7 yıl arasında hapis cezasıyla yargılanmasını talep ederken İcra İflas Kanunu kapsamında borçlulara karşı yürütülen takip işlemlerinde, icra işlemini gerçekleştiren veya bu yönde takip yapan kişilerin, borçluyu arama, borcunu ödeme konusunda rahatsız etme ya da bu yönde gerek kendisine gerekse yakınlarına mesaj atma hakkının bulunmadığını belirtti. İcra takip işlemlerinin kanuni sınırları dışına çıkarak borçlu olan Ersin Erden’e şüpheli tarafından hiçbir kanuni gerekçesi olmaksızın sırf borcundan dolayı birden fazla aranmak ve mesaj atılmak suretiyle rahatsızlık verildiği de iddianamede belirtildi. Öte yandan İddianamede mesajların, müştekinin yakınlarına atılarak onur ve şerefinin lekelenmesine neden olunduğu öne sürüldü. Şüpheli tarafından gönderilen mesaj içeriğinde anne adı baba adı gibi bilgilerin Ersin Erden’in rızası ve bilgisi dışında yakın çevresine mesaj olarak gönderilmesinin de kişisel veri kapsamında olduğu vurgulandı.

 

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Öte yandan Hukuk Şirketinde görevli D.K. ise ifadesinde suçlamaları kabul etmezken borçlulara, ödeme yapmaları konusunda telefonla bildirim yaptıklarını ve bu sebeple Ersin Erden’i aradığını belirtti. Borçluya ulaşılamaması durumunda haciz ve muhafaza işlemlerinden borçlu ile aynı adreste ikamet eden ve bu durumdan kötü etkilenebilecek şahıslara da borçluya ulaşmak konusunda yardımda bulunmaları için ulaşıldığını ve bilgi verildiğini söyleyerek şikayetçiye tehdit ve hakaret etmediğini belirtti. / R. Kaan Oktar

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ölüme meydan okudular
Ölüme meydan okudular
‘Harika taraftar desteği vardı’
‘Harika taraftar desteği vardı’