• Reklam
Reklam
Reklam

Veteriner Yıldız uyardı

Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yazılı açıklamasında ülkemizdeki tüm belediyeler sinek ilaçlama programı hazırlayıp uygulamaya koymaları gerektiğini belirtti.

Veteriner Yıldız uyardı

Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yazılı açıklamasında ülkemizdeki tüm belediyeler sinek ilaçlama programı hazırlayıp uygulamaya koymaları gerektiğini belirtti.

Veteriner Yıldız uyardı
11 Şubat 2019 - 11:55
Reklam

Veteriner Yıldız yayınladığı açıklamasında; “Konunun çözümünü üç aşamada planlayabiliriz. Birinci aşama “Sinek Üreme Alanlarının Tespiti” ikinci aşama ”Önlemler “ ve üçüncü aşama “Tedbirler” olmalıdır. Ülkemizdeki tüm belediyeler buna benzer sinek ilaçlama programı hazırlayıp uygulamaya koymalıdırlar. Önlemlerden ilki sinek üreme alanlarının tespiti bugünlerde yapılmalıdır. Yani belediyeler hizmet alanı içindeki, dere kenarları, fosseptik kuyuları, su kuyuları, su depoları. rogarlar, kanallar, bodrumlar, sığınaklar v.b. Bu alanlar tespit edilip ilaçlama yapılmak suretiyle kontrol altına alma çalışmaları yapılmalıdır.

SAĞLIK AÇISINDAN DOĞRU UYGULAMA DEĞİL
Mücadele kapsamında ilaç seçimine dikkat edilmelidir. Her ilaç her yerde kullanılmaz. Eğer kullanma ihtimali olan sularda biyolojik ilaçlama yapılmalıdır. Kirli sularda ise kimyasal larvasitler kullanılmalıdır. Evlerde ise biz vatandaşlar varsa camlarımızdaki sineklikleri kontrol edip gerekirse onarmalıyız. Yoksa ihtiyaç durumunda mutlaka yenisini yaptırmalıyız. Yoksa sinekler ortaya çıkıp çoğaldığı zaman her akşam yattığımız odaya sinek ilacı sıkıp uyumak sağlık açısından hiç de doğru bir uygulama değildir.

SİNEKLERLE MÜCADELE PROGRAMLI YAPILMALI
Sineklerle mücadele belli bir program dahilinde yapılmalıdır. Sinekler üreyebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç duyarlar. Sinekler üreyebilmek için yumurtalarını suya bırakıp sırayla larva sonrasında uçkun haline gelip doğaya yani aramıza katılırlar. Bu nedenle dikkat etmemiz gereken, evin su ihtiyacını karşılamak için balkona veya evin çatısına koyulan ağzı açık bırakılmış su deposu, evin bodrum ve bahçelerindeki kuyu, fosseptik çukuru, rogar ve su ihtiva üstü açık her alan sineklerin üreme alanıdır. Ayrıca çatılardaki yağmur suyu oluklarının tıkanması nedeniyle biriken su, sinekler için uygun üreme alanıdır.

LARVA MÜCADELESİ
Özetle, Dünyanın tüm ülkelerinde yapılan sinek mücadelesinin esası larva mücadelesine dayanmaktadır. Sineği tümüyle yok etmek, ortadan kaldırmak hiçbir zaman mümkün değildir. Canlıların yaşadığı  (insan, hayvan, böcek, bitki v.s.)her alanda mevcut canlı atıkları sineklerin üreme beslenmesi için yeterli ortamdır. Ayrıca bitkilerin bulunmadığı sadece sürüngenlerin yaşayabildiği çöl ortamında dahi sinekler üreyebilmektedir. Mücadelede başarı sinek üreme alanlarının kontrol altına alınması ile sağlanır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğle namazında toprağa verilecek
Öğle namazında toprağa verilecek
Arama çalışmaları devam ediyor
Arama çalışmaları devam ediyor