• Reklam
Reklam
Reklam

Vatandaşlar isyan etti

Adapazarı İlçesinde yaşayan bir vatandaş, evinin önündeki yoldan hayvanların geçtiğini ve yol pislettiğini belirterek sokağı çit ve molozla kapattı. Sokakta yaşayan vatandaşların tepkisine rağmen yol açılmazken Adapazarı Belediyesi başka bir tarla yolunu stabilize ederek yol yaptı.

Vatandaşlar isyan etti

Adapazarı İlçesinde yaşayan bir vatandaş, evinin önündeki yoldan hayvanların geçtiğini ve yol pislettiğini belirterek sokağı çit ve molozla kapattı. Sokakta yaşayan vatandaşların tepkisine rağmen yol açılmazken Adapazarı Belediyesi başka bir tarla yolunu stabilize ederek yol yaptı.

Editor: Yönetici
07 Mart 2019 - 14:41
Reklam

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ
Adapazarı İlçesi Nasuhlar Mahallesi’nde yaşayan bir şahıs, evinin önünden geçen asfalt yolu komşunun hayvanlarının geçerek pislettiğini ve komşusunun yolu kullanırken aracını hızlı kullandığı gerekçesiyle tel çit ve moloz yığınıyla kapattı. Ayrıca iş makinesi getirerek yolu kazdıran vatandaşı komşuları ikna edemeyince olay Meclis Üyeleri tarafından Adapazarı Belediyesi Meclisine taşındı. Daha önce muvafakatname olmasına rağmen yolu açamayan Belediye yetkilileri, eski bir tarla yolunu stabilize ederek mahalleye giriş sağlarken vatandaşlar yaşanan duruma tepki gösterdi.
 
15 HANE MAĞDUR OLDU
Konuyla ilgili olarak konuşan Mahalle Muhtarı Abbas Ali İlkhun, “Bu yolu kendi isteği doğrultusunda kapattı. Yol tamamen kullanıma kapanırken iş makinesi getirerek devletin yolunu kazıp yola giriş ve çıkışları da engelledi. Burada 15 hane mağdur durumda, ayrıca devletinde zararı var. Alt taraftan çitle, üst taraftan ise moloz yığınıyla yol kapandığı için Nasuhlar Köyü’ne ulaşım sağlanamıyor. Burada yaşayan vatandaşlarımız açılan diğer yoldan evlerine gidip gelebiliyor. Durumu belediyeye bildirdik ancak buraya gelip hiçbir işlem yapamadılar. Burası asfaltlanırken resmileştirmedikleri için şimdi yolu açamıyorlar. Yolu hakkından fazla kapatan şahsa cezai işlemde uygulanmadı” dedi.
 
AHIR YÜZÜNDEN KAPATMIŞ
Aynı sokakta yaşayan Kemal Yılmaz isimli vatandaş ise, “2 defa yolun açılmasıyla ilgili dilekçe verdim ancak yolun bir kısmı arkadaşımızın tapusunda göründüğü için yolu açamayacaklarına dair bana cevap verdi Belediye. Burası kapalı olduğu için 5 kilometrelik kötü tarla yolundan gitmek zorunda kalıyoruz ayrıca tarlalarını ekmek için gelenlerde buradan giremiyorlar. Belediyeye zorla asfalt yaptırdık, imzayı da yolu kapatan arkadaşımız topladı ancak yolu kapattı. Nedeniyse başka bir arkadaşımızın evinin yanına yaptırdığı ahır” ifadelerini kullandı.
 
“ŞİKAYET ETTİM AMA..”
Evinin yanına baktığı hayvanları için ahır yapan Ramazan Yeşil isimli vatandaş ise, “Ben her konuda bu kişiden şikayetçiyim. Ben rezil oldum. Elimde el arabasıyla süt götürüyorum her sabah. Şikayet etmeme rağmen hiç kimse beni dinlemedi. Yeni yapılan yolda gecenin 11’inde yol kenarında alkol alan araçlar var, geçemiyoruz. Ben hızlı gidiyormuşum, öyle diyormuş. Ben hiçbir hakarette yapmadım. Resmi bir araç geldiğinde bana mı geliyor diye strese girdim” şeklinde konuştu.
 
“5 KEZ DÜŞTÜM”
Aynı sokakta yaşayan görme engelli Nihat Yeşil isimli vatandaş ise moloz dökülen ve kazılan yol sebebiyle 5 kez düşerek yaralandığını belirterek, “Kendi mülkiyetindeki yolu kapattı ancak fazlasını da yaptı, kendisinin olmayan yerlere de taş koydu. Bende oradan geçerken birçok kez düştüm. 4 kez molozlar yüzünden 1 kez ise yolun alt tarafında kazılan yere düştüm. Hala ayağım ağrıyor. Buranın istimlak yapılarak açılmasını istiyorum. Burayı kimse olmadan kullanabiliyordum, yetkililere gidip imzaları sorduğumuzda bize gösterdiler. Bir ara Valiye giderek buraya getirmeyi düşündüm, Vali geldiğinde de burayı açmazsa bu köylü bu adama saldırır gibi geliyor bana” dedi.
 
“GECE YOLU KESİYORLAR”
Yeni açılan yolun alkol alan şahıslar tarafından kapatıldığını ve mahalle halkının tedirgin olduğunu belirten Muhtar Abbas Ali İlkhun, “Belediye ben yolu açıyorum ve insanların mağduriyetini kaldıracağım dedi ancak bu yoldan ambulans ya da itfaiye geçemez ki. Her akşam sarhoşlar bu yola gelip burada oturuyorlar. 15 hane içerisinde 3 kadın kardeşimiz kendi aracıyla işe gidip gelirken bu sarhoşlar yolu kapatıyorlar. Burada bir yangın olsa bu yoldan itfaiye geçmez” ifadelerini kullandı.
 
BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI
Öte yandan elektrik ve su sayaçlarını okumak için gelen ekiplerin sokağa giremedikleri için sayaçları okuyamadığını belirten vatandaşlar bu sebeple sıkıntı yaşadıklarını belirtirken konuyla ilgili olarak konuşan Adapazarı Belediyesi Başkanvekili Erol Aydın;“Arazi sahibinin muvafakat vermesi karşılığında yolu açtık ve asfaltladık. Ancak yer sahibi yolun üst tarafından hayvancılık yapan vatandaşların hayvanlarının yoldan geçmesinden rahatsız olmuş. Hayvanlar geçmesin diye yolu kapatmış. Elimizde muvafakat olmasına rağmen istimlak yapmadığımız için sıkıntı yaşandı. Bizde yolun üst tarafında bulunan vatandaşların mağduriyetini gidermek için arka taraftan başka bir yol verdik” şeklinde konuştu.


R. Kaan Oktar
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlçe teyakkuzda
İlçe teyakkuzda
Dere kenarına atmışlardı
Dere kenarına atmışlardı