• Reklam
Reklam
Reklam

‘Vatandaşın yanındayız’

1 Ocak itibarıyla alışverişlerde kullanılan poşetler vatandaşlara 25 kuruştan satılmaya başlandı. Uygulamayı gazetemize değerlendiren Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “Dünyada böyle bir saçmalık yok” dedi.

‘Vatandaşın yanındayız’

1 Ocak itibarıyla alışverişlerde kullanılan poşetler vatandaşlara 25 kuruştan satılmaya başlandı. Uygulamayı gazetemize değerlendiren Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “Dünyada böyle bir saçmalık yok” dedi.

‘Vatandaşın yanındayız’
07 Ocak 2019 - 13:11
Reklam

“ANLAM VEREMİYORUM”

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’nden Sibel Bulut’a açıklamalarda bulunan Muzaffer Kabacan, pazar esnafları olarak poşetleri ücretsiz vermeye devam edeceklerini söyledi. Kabacan, “Biz her zaman pazarcı esnafı olarak vatandaşımızın yanındayız. Ancak hükümetimizin yapmış olduğu poşet uygulamasına ben hiçbir anlam veremedim. Düşünüyorum, anlam veremiyorum. Düşünün bir markete giriyorsunuz ‘x’bir markete kendilerine ait poşet var, o poşetin üstünde kendi reklamı var. Ben para veriyorum poşet alacağım onun reklamını yapacağım, dünyada böyle bir saçmalık yok. Eğer ki poşet uygulamasında poşet kullanılmasın diye bunu düşünüp yaptılarsa reklamsız poşet vermesi gerekir veya poşet uygulamasını kökünden çözmek lazım, yasak olmazı lazım”diye belirtti.

HER ŞEY PLASTİK
Açıklamalarını sürdüren Kabacan, “Şu anda içtiğimiz su pet şişenin içinde, kola, sirke poşetin içerisinde. Hayatımızın orta yerine kadar girmiş durumda. Bunu çıkarmamız mümkün değil, herkes için bir gereksinimdir.  Yapamazsınız başka türlü, penceremiz plastik, kullandığımız her şey plastik, saklama kaplarına kadar plastik. Önemli olan bunun zararsız olanını kullanmak ve bunu imal etmek.  Ona yasak buna yasak. Şimdi 25 Kuruşa poşet sattırıyorsunuz; bu poşet tüketimini azaltmaz. Ha bire insanların cebinden para çıkarmaya çalışıyorlar” dedi.

VATANDAŞIN YANINDAYIZ
Biz pazarlarımızda bu uygulamayı yapmayı düşünmüyoruz diye belirten Kabacan, “ Bizim pazarcımız her zaman vatandaşın yanında. Dolayısıyla bundan son derece memnunuz. Yani düşünün vatandaş 4 torba bir şey aldığı zaman 1 TL almamız lazım ama biz o 1 TL’yi almayıp o insanların başka bir şey almasını önlemeyeceğiz. Bu da nedir? İnsanların, vatandaşın ekonomisine biraz daha katkı sağlamaktır” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET VAZGEÇMELİ
Ücretli poşet uygulamasının fazla yürümeyeceğini ve hükümetin bu uygulamadan vazgeçeceğini düşündüğünü dile getiren Kabacan, “Çevre için 25 kuruşa poşet satmak yerine daha etkili başka önlemler alınabilir.  Vatandaşa 25 Kuruşa verdiriyorsunuz, ceza çektiriyorsunuz, böyle olmaz. Eğer çevre kirliliğini düşünüyorsanız bunun, çok kalitelisini ürettirmeniz lazım. Pazar yerlerini, marketleri denetlememeniz lazım. Bu imal edilen yerleri denetlemeniz lazım. İmal edilen yerleri denetlerseniz buradan çıkan ürünler sağlıklı bir şekilde piyasaya yayılır” dedi.

REKLAMA GEREK YOK
Muzaffer Kabacan, “Güzel bir tabir vardır;  önce bataklığı kurutmak lazım, sivrisineği öldürmekten çok. Üretim yerlerini iyi denetleyip, kaliteli ürün ürettirmek lazım. Doğa dostu, çevre dostu, çevrede çözülebilen çevre dostu poşetler var. Bunları kullandırtmak lazım, reklama gerek yok” ifadelerine yer verdi.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Hakan
  5 ay önce
  Başkan haklı ne yani 25 krş verince doğa yı kirletmicekmi neyapcaz 25 krş verdik die vitrine mi asacaz gerçekten amaç doğayı korumaksa daha verimli tükenticinin kârlı çıkabileceği bir proje hayata geçirilebilirdi
 • Halit fırtına
  5 ay önce
  Muzaffer kabacan değil Babacan olmalıydı her zaman halkın yanında halkın içinde sin öpüyorum ellerinden ağzına sağlık.
 • Nurlu
  5 ay önce
  Doğru söylüyorsun başkan böyle önlem alınmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yangın çıktı
Yangın çıktı
Hasar tespiti yapılıyor
Hasar tespiti yapılıyor