• Reklam
Reklam
Reklam

“Vatandaş ucuz meyve yiyebilecek”

Adapazarı Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, ”Kötü bir yıl geçirdik vatandaşımız çok pahalı meyve sebze yedi. Hava şartlarından dolayı pahalı satmak zorunda kaldık. Artık vatandaşımızı sevindirici haberler bekliyor” dedi.

“Vatandaş ucuz meyve yiyebilecek”

Adapazarı Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, ”Kötü bir yıl geçirdik vatandaşımız çok pahalı meyve sebze yedi. Hava şartlarından dolayı pahalı satmak zorunda kaldık. Artık vatandaşımızı sevindirici haberler bekliyor” dedi.

“Vatandaş ucuz meyve yiyebilecek”
Editor: Yönetici
12 Haziran 2019 - 12:06
Reklam

SEVİNDİRİCİ HABER
Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’nin haberine göre Adapazarı Katlı Pazaryerinde sebze ve meyve fiyatları yarı yarıya düştü. Geçtiğimiz hafta kilosu 10 ila 12 TL’den satılan erik ve kirazın kilosu 5 TL’ye kadar geriledi. Fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulunan Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı  Muzaffer Kabacan,  “Mayıs- Haziran ayından itibaren bütün tarla ürünlerinin çıktığı sebze meyvelerin bollaştığı bir döneme giriyoruz, fiyatlarımız süratli bir şekilde düşmekte. Bölgemizde çok kaliteli sebze meyve yetiştirmekte. Vatandaşımıza sevindirici haber verebiliriz.  Bol bol ucuz meyve yiyebilecekler ”dedi.

AKDENİZ SİNEĞİ
Bu yıl ürün bakımından bereketli bir sezon yaşanacağını ifade eden Kabacan,  üreticininm önündeki n büyük tehdidin ise Akdeniz meyve sineği olduğu söyledi. Kabacan, “Hava sıcaklardan dolayı sebzelerimiz yanıyor ve hastalık yapıyor.  Başımızın belası gözle görülmeyen Akdeniz sineği meyveleri sebzeleri içten bitiriyor. Devletin, acilen bunun önlemini almaması lazım. Tarım politikaları bir şekilde değişip çiftçi ve üreticiye destek vermesi lazım” şeklinde konuştu.

KONSERVE TAVSİYESİ
Kışlık konserve hazırlayacak vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Muzaffer Kabacan, “Eylül ekim arası sebzenin ve bağ bozumunun, tarla sezonunun kapandığı bir döneme gireceğiz. O zamanlar salçalık turşu sezonuna gireceğiz. Vatandaşlarımız salçalarını, turşularını ucuzken kışlık erzaklarını depolamalı, kurutmalı, konserve haline getirmelidir” ifadelerine yer verdi.

ESNAF KATLI PAZAR PROJESİNE SOĞUK
Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Katlı Pazaryerinin dönüşüm projesine esnafın sıcak bakmadığını söyledi. 

ÖMRÜNÜ DOLDURDU
1990’lı yıllardan beri şehre hizmet veren Adapazarı Katlı Pazaryerinin dönüşüm kapsamına alınması uzun süredir gündemde. 31 Mart Yerel seçimleri öncesinde pazaryeri için proje geliştirme sözü veren belediye başkanlarının öncelikle buradaki esnafı ikna etmesi gerekiyor. Konuyla ilgili esnafın çekincelerini anlatan Kabacan, “Katlı Pazar 1990 yılında belediye tarafından yapılmış esnafa dağıtılarak tapulanmış bir pazar bölgesidir.  Katlı Pazar esnafın tapulu malı değil de devletin olmuş olsaydı, belediye burayı yıkıp yeniden inşa edebilirdi. Pazarımız yeni bir proje ile müthiş bir eser haline gelir. Ancak burası tapulu olduğundan dolayı mal sahiplerinin rızası alınması gerekir.  Buradaki en büyük sıkıntı;  pazaryerinin yıkılıp yeniden yapılması… Bu da bir seneyi bulur. Esnafımız da bunu kabul etmez.  Kabul etmemelerinin sebebi ise,  her esnafın bir geçim kaynağı var. Ticaretlerinin devamının sağlanması gerekir” şeklinde konuştu.

OTOPARK SIKINTISI
Katlı Pazar esnafının en büyük sıkıntılarından birinin otopark olduğunu söyleyen Kabacan, “Katlı otopark yapıldı fakat oraya kimse gitmiyor. Tren istasyonu şehrimizi ikiye böldü, orası farklı bir bölge burası farklı bir bölge. İnsanlar arabasını bırakıp da bu tarafa gelmiyor. Pazar projemiz yapılırsa zemin kat otopark olarak değerlendirilebilir. Üst kat tekrar giyim olarak kullanılır” dedi.

ESNAFIN AVM’Sİ
Son olarak nasıl bir proje istediklerini anlatan Kabacan, “İlk kat sebze ve meyve pazarı olarak kullanıma geçebilir. Üçüncün kat ise farklı bir konseptte değerlendirilebilir. Mesela lokantalar, sinema salonları, kütüphaneler, oturma yerleri gibi kullanılabilir. Burası esnafın AVM si gibidir.  Esnaf bir yıl sıkıntı çekse bile sonrasındaki güzellikleri de göz önünde bulundurmalı. Ticaretimize değer katacak, yürüyen merdivenler, engellilerin  inip çıkabileceği asansörler. Vatandaşın rahatlıkla geçirebileceği yerler ile ilgili fikirlerimiz var” diye belirtti.   
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saldırgan firarda
Saldırgan firarda
Karasu’da defnedilecek
Karasu’da defnedilecek