• Reklam
Reklam
Reklam

Vali mesaj yayınladı

İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yıldönümü dolayısı ile Vali İrfan Balkanlıoğlu yazılı bir açıklama yaptı.

Vali mesaj yayınladı

İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yıldönümü dolayısı ile Vali İrfan Balkanlıoğlu yazılı bir açıklama yaptı.

Vali mesaj yayınladı
Editor: Haberlisin
09 Mart 2018 - 17:47
Reklam

Vali Balkanlıoğlu, “Bugün; Devletimizin ve Cumhuriyetimizin istiklal ve istikbal mücadelesindeki ruhunu yansıtan “İstiklal Marşı”nın kabulünün 97. yıldönümünü Milletçe, Milli birlik ve beraberlik içinde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz” dedi.

Vali Balkanlıoğlu’nun açıklaması şöyle;

“İstiklal Marşımız, Necip Türk Milletinin Milli Mücadele günlerinde hissettiği duyguları destansı bir üslupla ifade eden bir şaheser olmakla birlikte, dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayrak, dillerinde tekbirle vatanını savunan insanımızın üzerinde ittifak ettiği mümtaz bir metindir.

Aziz Milletimizin, milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden, Vatan ve Bayrak sevgisinin timsali üstat Mehmet Akif, cephelerde, kahraman ordumuzun içinde, Anadolu’nun her karış toprağında abideleşen İstiklal ruhuyla İstiklal Marşımızı, kaleme aldı. Aynı zamanda İstiklal mücadelemizi zafere götüren süreçte, bilgisini ve heyecanını kürsülerdeki konuşmalarıyla, at sırtında Anadolu’da yaptığı seyahatlerle, derinlikli yazılarıyla Milli Mücadele ruhunun alevlenmesinde umut ışığı oldu. Bu vesile ile İstiklal Şairimiz, Büyük Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 82. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.  

İstiklal Marşımız, “Kahraman Ordumuza” ithaf edilen ve Aziz Milletimizi “Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” diye müjdeleyen, İstiklal Savaşı’nın tasviri ve tarifi mümkün olmayan güç şartları altında yerini bulduğu, vatanı işgal kuvvetleri tarafından paylaşılan ve tarih sahnesinden yok edilmek üzere olan bir milletin hasletlerini ve değerlerini en veciz şekilde ifade eden bir destandır.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Ay Yıldızlı Bayrak uğruna canlarını feda eden bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere İstiklal Marşı’nı kabul eden TBMM üyelerini rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bu vesile ile saygıdeğer Sakaryalı vatandaşlarımıza en kalbi duygularımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Artık cezaevinde
Artık cezaevinde
Hülle mi yapıldı?
Hülle mi yapıldı?