• Reklam
Reklam
Reklam

Üzüldük ama...

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Isır, 31 Mart seçimleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Isır, “İYİ Parti’nin Serdivan ve Karasu’da yaptığı açıklamalar hoş değil. Ani kararlar verebilselerdi seçim sonucu farklı olabilirdi” dedi.

Üzüldük ama...

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Isır, 31 Mart seçimleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Isır, “İYİ Parti’nin Serdivan ve Karasu’da yaptığı açıklamalar hoş değil. Ani kararlar verebilselerdi seçim sonucu farklı olabilirdi” dedi.

Üzüldük ama...
Editor: Haberlisin
03 Nisan 2019 - 13:56
Reklam

MİLLET İTTİFAKI VURGUSU
CHP İl Binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İl Başkanı Erdoğan Isır, CHP’nin Millet İttifakına uygun davrandığını belirterek, “Sakarya’da Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını İYİ Partiye bıraktılar. Bazı illerdeki sıkıntılar nedeniyle Millet İttifakı’nın uygulanması gerekiyordu. Bu bağlamda İstanbul, Ankara, Adana, Merssin için Millet İttifakı’na. Tüm kampanyalarımızda da bunu yineledik. Millet İttifakına yine teşekkür ediyoruz. Dün akşam da gördük. Hem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu açıklamalarında Millet İttifakını kullanıyorlar. Biz de tüm açıklamalarımızda bunu kullandık” dedi.
 
“BAZI SORUNLAR YAŞANDI”
Millet İttifakı kapsamında Sakarya’da bazı sorunlar yaşandığını belirten Isır, “İttifak Sakarya’da bazı sorunlar yaşasa da yine başarılı olmuştur. Bizler Sakarya’da seçim öncesine kampanyalar için gezdiğimiz zaman bazı ilçelerdedeğişim olacağını hissetmiştik ve Sakarya’da hiçbir şekide 17-0 olmayacağını da deklere etmiştik. Çünkü Hendek’te, Ferizli’de, Pamukova’da, Sapanca’da, Serdivan’da bazı sorunlar görüyorduk. Bu sorunlar neticesinde toplumun değişim istediğini de net bir şekilde görüyorduk. Kimi yerde istekleri karşılayabildik, kimi yerde ise karşılayamadık ama bizim ittifak olarak birinci amacımız Sakarya’da ‘Meclis üyesi’ çıkarmaktı. Şu anda İYİ Parti ve CHP olarak Sakarya’da yaklaşık 45 tane meclis üyesi çıkardık. Sevindiğimiz bir diğer olay ise, daha önceleri il ya da ilçe başkanlığı yapmış kişiler belediye meclislerinde kendilerine yer buldu. Oralarda alınan kararları çok net bir şekilde sorgulayacaklarını düşünüyoruz. Sakaryamıza çok teşekkür ederiz ki CHP’ye meclislerdeki muhalefet olma görevini vermiştir. Seçilen arkadaşlarımız da bu görevi en iyi şekilde yerine getireceklerdir. Çünkü her biri Sakaryanın sorunlarını net bir şekilde biliyorlar. Kent Meydanı, trafik, eğitim ve sağlık sorunlarını, ilçelerdeki sorunları biliyorlar” ifadelerini kullandı.
 
İYİ PARTİ’YE YÜKLENDİ
Seçim çalışmaları sırasında İYİ Parti’nin Millet İttifakı ile ilgili tutumunu eleştiren Isır, “Biliyorsunuz bizler 8, İYİ Parti  7 ilçede aday çıkardı. Sadece bir ilçede iki parti ortak aday çıkardı. Bizim bütün adaylarımız seçim çalışmalarının tamamı boyunca ‘Millet İttifakı’ ifadesini kullandılar. Broşür ve logolarında iki partinin amblemi beraberdi. Maalesef bunu İYİ Parti yapmadı, üzüldük ama kendi tercihleriydi. İYİ Partiden aday olan arkadaşlar hiçbir zaman CHP kelimesini kullanmadılar. Onlar ‘Güç Birliği’ kelimesini tercih ettiler. Bizler güç birliğinden ziyade, nasıl İstanbul ve Ankara adaylarımız “ben millet ittifakı adayıyım” dedilerse, Sakaryadaki Arkadaşlarımızın da ben millet ittifakı adayıyım demelerini beklerdik. Sapancadaki arkadaşım ‘ben millet ittifakı adayıyım’ diyorsa, Karasudaki arkadaşım ‘ben millet ittifakı adayıyım’ diyorsa, Hendekteki arkadaşımın da Akyazı’daki arkadaşımın da ‘ben millet ittifakı adayıyım’ demesi, belki Sakarya’daki dengerleri daha fazla değiştirebilirdi” şeklinde konuştu.
 
 
TECRÜBE OLARAK DEĞERLENDİRDİ
Yaşananları tecrübe olarak değerlendiren Isır, “Bunların hepsi bir deneyim ve tecrübedir. Bu doğrultuda bir dahaki seçimler daha farklı olacaktır. Bizi 9 ilçe örgütüyle aday çıkarırken, hiçbir ilçe örügütünün adaylarına karışmadık. Bazı ilçe örgütlerimiz adaylarını belirlerken, eski il ve ilçe başkanlarına danıştı. Bazılarıysa çevresine ve mevcut partililere danıştı. Biz il yönetimi olarak ilçelerin aday belirleme süreçlerine karışmayacağımızı söylemiştik. Çünkü ben il başkanlığını kaybettiğimde de kazandığımda da buranın bir karar mekanizması değil koordine merkezi olduğunu vurgulamıştım. Biz bu görevi yerine getirdik ve ilçe örgütleri bizden hangi adayı istedilerse biz bunun arkasında durduk. Belediye meclis üyeleri belirlenirken de ne genel merkez, ne de il merkezleri bu listeye karışmadı. Sadece ben bir listeye müdahale ettim anca il başkanı vasfıyla değil, ‘akraba’ vasfıyla müdahale ettim. Bir listeye benim amcamı koymuşlardı. Bize yakışmaz dedim ve onu çıkardık listeden. Diğer yandan adayları belirlerken sadece içe potansiyeline bakmadık aynı zamanda Sakaryanın da potansiyeline baktık. Çünkü kazandıkları takdirde tüm başkanlarımızın beraber hareket etmelerini istedik. Belediye başkan adaylarımız içersinde hesap uzmanı arkadaşlarımız vardı, doktor arkadaşımız vardı, baro başkanı arkadaşımız vardı, belediyelerde halen meclis üyeliği yapan arkadaşlarımız vardı” dedi.
 
“SAKARYA’DA DA DEĞİŞİM OLACAKTIR”
Seçim sürecinde çalışmalarıyla CHP’ye destek veren herkese teşekkür eden Isır, “Yani tüm toplumu kapsayacak, halkımızla beraber yürüyebilecek belediye başkanı adaylarımız vardı. Hepsine teşekkür ediyorum iki aylık süreçte yoğun bir tempoyla çalıştılar. Başarılı olamadıklarını düşünebilirler ama bizim gözümüzde hepsi başarılı olmuşlardır. Bizler için çaba sarf etmişlerdir. Hepsini de canı gönülden kutluyorum. Bazen siyasi ahlaksılıkların yaşandığı zamanlar oldu Sakarya’da bunlara da müdahale etmeye çalıştık. Saolsun hem Adalet ve Kalkınma Partisi, hem MHP, hem İYİ Parti hem Saadet Partisi'nden olan arkadaşlarımızla beraber Sakaryada sorunsuz bir seçim geçirdik. Diğer illere nazaran daha rahattık. Bu rahatlık esnasında belki emniyeti çok fazla yorduk. Emniyet mensuplarına da çok teşekkür ederim. Belki basın mensuplarını çok fazla yorduk, sizlere çok teşekkür ediyorum. Çünkü sakarya tarihinde hiçbir seçimde omadığı kadar milletvekilleri geldi Sakaryaya biliyorsunuz. Son gün yine bir miting yaptık güzel bir mitingdi. Hiçbir taşıma olmadan o meydanı doldurduk. O meydanı dolduran arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çünkü emek verdiler. Kazanmak istediler. Metropollerdeki değişimler buralara çok fazla sireyet etmiyor. Biz meydanlarda gezerken hem çiftçimizin, işçimizin, esnafımızın, memurumuzun rahatsız olduğunu net bir şekilde hissediyorduk. Bi kaç sene sonra metropllerdeki rüzgar buraya da gelir. Sakarya’da da bir değişim olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
SEÇMENE TEŞEKKÜR
Seçmenlere teşekkür eden Isır, “AKP’nin belediye kaybedeceğini söylemiştik ve bu da oldu. Büyükşehir adayımız Sayın Cihan Kolip Millet İttfakının adayıydı. Onlar her nekadar güç birliği deseler de biz onları millet ittfakı adayı olarak görüyoruz. O da emek verdi. Hem İYİ Partinin hem CHP’nin oylarını almıştır. Oy oranlarına baktığımız zaman bunu net bir şekilde görebilirsiniz. Hiçbir şekilde oy kaçmamıştır. Fakat bazı erlerde durumun farklı olduğunu gördük. CHP seçmeninin sandığa gttiğini, bazı parti seçmenlerinin sandığa gitmediğni gördük. Ordaki oy oranlarıyla bunları görebiliyoruz. Sizler de incelediğiniz zaman bunları görebilirsiniz. Ben CHP seçmenine çok teşekkür ediyorum. Üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Alanlarda asla bizi yalnız bırakmadılar” dedi.
 
“MUHALEFET GÖREVİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ”
Seçmenlerin verdiği muhalefet görevini yerine getireceklerini belirten Isır, “Sakarya halkının bize vermiş olduğu muhalefet görevini en iyi şekilde yerine getireceğimize, amacımızın nasıl belediye meclis üyeliğini almak olduğunu söylediğim gibi, sizere hiçbir zaman yalan söyemedik, hayal ürünü satmadık. 17-0 olamayacağını söylerken nasıl söylediysek, CHPnin her ilçede meclis üyesi olacağını söylediksek, ne kadar haklı olduğumuzu siz görümşsünüzdür. Bundan sonraki dönemde de Sakaryadaki milletvekili sayımız net bir şekilde çıkacaktır. Bunu göreceksiniz. Çünkü toplumdaki enerjiyi ve bize olan güveni net bir şekilde görebiliyoruz. Toplumu ayrıştırmadığımız artık görülebiliyorç Toplum artık kavga istemiyor. Toplum artık barış istiyor. Toplum artık beraber, konuşarak bir şey yapılsın istiyor. Bunu iki yıl boyunca görmüştük. Bunu da Sakaryaya verebiliriz. Topkumla beraber kol kola yürüyebiliriz. Sakaryanın çok sorunu var. İki aydır bu sorunları dile getirmiyoruz ama bundan ssonraki açıklamalarımızda, Kent Meydanının neden yapıldığını, trafiğin hala neden çözülmediğni, trenin nasıl geldiğnii, hala hastanenin nasıl yapılmadığını, bunları sizlerle paylaşacağız. Eylemlerimiz devam edecek. Bu noktada sakaryanın ne kadar güçlü olduğunu görmüşsünüzdür. Belediye başkanlarımızın bizlere öğrettiği, gösterdiği bir yol vardı. Bu yol şuydu. Sakarya ve ilçeler ortak akılla yönetilebilmeli, kent konsryleri çalıştırılmalı. Sakaryada şeffaf bir belediyecilik nasıl yapılmalı. Evet belki bize bunu öğretenler belediye makamında değiller ama meclis üyelerimiz var, il yönetimleri var. Onlar da nasıl şeffaf belediyeceilik yapılır. Nasıl siyaset yönetilir hepsini tek tek gösterecekler” şeklinde konuştu.
 
“SONUÇ FARKLI OLABİLİRDİ”
İYİ Parti’nin Karasu ve Serdivan’da yaptığı açıklamaları doğru bulmadıklarını belirten Isır, “Bu seçim şunu gösterdi ki; artık Türkiye’de seçimler iki kutuplu olacaktır. Bazı siyasiler seçmenleri hor görüyorlar ama seçmenlerimiz nasıl akılcı oy kullandıklarını göstermiştir. Her ilçede iki siyasi parti yarıştırılmıştır. İktidar ve en güçlü muhalefet yarıştırılmıştır. Adapazarında da ittifak yapılabilirdi ama iki örgüt ne derse biz ona uyduk. Onlar böyle uygun gördü ama Karasu ve Serdivan’da İYİ Partili dostlarımız açıklamaları hoş ollmamıştır. Yanlış oldu. Bunun gereğinin yapılmasını istemiştik ama maalesef gereği yapılmadı. Bunlar bize zarar verdi ama tabi biz 96 yıllık bi partiyiz kol kola yürüdüğümüz parti gibi yeni bir parti değiliz. Bizim de hataları olabilir onların da hataları olabilir. Çok hızlı bunu çözümleyebilirlerdi. Siyasette biraz hızlı çözüm gerekiyor. Ani kararlar alabilirlerdi. Maalesef bu kararları alamadılar. Karasu ve Serdivan’da bu kararları almış olsalardı sonuçlar daha farklı olabilirdi” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Algı yapma çabası
Algı yapma çabası
Partisi belli değil
Partisi belli değil