banner2

banner1

18.01.2021, 18:41

Uzak diyar davası!

Filmlere konu olan/olacak olan bir yılı geride bıraktık. Siyasetten spora, doğadan sağlığa, en doğudan en batıya herkesin etkilendiği bir yılı geride bıraktık. Yeni yılda her şey daha güzel olacak derken virüsün mutasyona uğradığı ve ülkemizde de bazı vakalara rastlandığı haberi tatları biraz kaçırdı. Bu konuya geç değindiğim için de affınıza sığınıyorum.

Dünyanın dört bir yanında demokrasi kisvesi altında yakılan ateşler, şimdi beyaz sarayın önünde alev almaya devam ediyor demiştim haziran ayında. George Floyd’un vurulmasının ardından çıkan olaylar hakkında konuşurken. Aradan 6 ay geçti. Trump destekçileri beyaz sarayı ve kongreyi bastılar. Ve dünyaya adeta demokrasi dersi verdiler(!)

Olayın göz önündeki yansıması çok tartışılıyor. Nasıl olurda dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkan sözde özgürlüklerin ülkesi kendi ülkelerinde “darbe girişimi” yaşayabilir? İkinci soru ise eğer gösterileri ve eylemi planlayanlar, uygulayanlar beyaz tenli değil de siyah tenli olsalardı tepkiler nasıl değişecekti?

İkinci sorunun cevabını Amerika’da yaşayan siyahiler veriyor. Bizim yaşadığımız ABD farklı beyazların yaşadığı ABD farklı… Bu farklı asla aşamayacaklar. İlk sorunun cevabı ise biraz daha derin bir inceleme gerektiriyor. Kendi adıma en basit tabir ile siyasette ya da hayatta aşırı uç düşünceler, ayrıştırıcı düşüncelerin sonu daima aynı. Toplumu bir araya getiren unsur, ayrıştırıcı ve uç bir fikir üstüne inşa edilirse; kazanıldığı takdirde kendisi tarafından desteklenmeyenlerden, kaybedildiğinde kendini destekleyenler tarafından uç tepkiler görmesi son derece normal. Farklılıklar üzerine inşa edilmeye çalışılan özgürlükler ülkesi…

Trump’ın gidişi bizi nasıl etkiler bilemiyorum. Ama dünyanın böylesine ikiyüzlü fanatik bir liderden kurtulması son derece iyi olacaktır. Biden’nın Türkiye ve Müslüman düşmanlığından bahsedenler oldu. Ne fark eder ki kimin olduğu? Mesele zaten hak ile batıl mücadelesiyse herkes, her şey aynı. Ama sizin mücadeleniz, derdiniz başka ise işte onu bilemem. Önce mücadelenin adını koymamız lazım. Sahi sizin mücadeleniz /  davanız ne ile?

Diğer yandan aşılama çalışmaları başladı. Devlet büyükleri ilk dozları olduktan sonra sağlık çalışanlarına da aşı yapılmaya başlandı. Umarım aşı en az zararla işe yarar ve normal bir grip halini alır bu hastalık. Ekonomik olarak her kesimi zorda bırakmaya devam ediyor. Bir an önce normal hayata dönmek lazım. Aşının faz çalışmalarıymış, oymuş buymuş demek için bile çok geç artık. İyi olmasını ummaktan başka bir yol gözükmüyor.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar (0)