• Reklam
Reklam
Reklam

Uygulama hakkında bilgi verdi

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, acil servislerdeki gereksiz yoğunluğu azaltmak için Sağlık Bakanlığı tarafından devreye sokulan Aile Hekimliğinde esnek mesai uygulaması hakkında bilgi verdi.

Uygulama hakkında bilgi verdi

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, acil servislerdeki gereksiz yoğunluğu azaltmak için Sağlık Bakanlığı tarafından devreye sokulan Aile Hekimliğinde esnek mesai uygulaması hakkında bilgi verdi.

Uygulama hakkında bilgi verdi
28 Şubat 2019 - 16:46
Reklam

YENİ UYGULAMALAR
Koruyucu sağlık hizmetlerini artırarak kanserde erken teşhis hizmetlerinde daha aktif olunmasına yönelik Sağlık Bakanlığının Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz Check-Up uygulamasını devreye sokmasıyla Aile Hekimliği sistemi ve yeni uygulamalardan nasıl yararlanılacağı merak ediliyor. Ücretsiz yapılan kanser taramaları için vatandaşlarla Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) arasında koordinasyonuda sağlayan Aile Hekimliği sisteminden milyonlarca kişi sağlık hizmeti alıyor.

MERAK EDİLENLER
Aile Hekimliğiyle ilgili, ilimizde hizmete giren yeni uygulamalar ve sistemle ilgili merak edilen soruları İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz ve Serdivan Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Dr. Ayhan Tınıç yanıtladı. Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce hastanelerde başlatılan mesai dışı poliklinik hizmeti, esnek mesai adı altında aile sağlığı merkezlerinde de uygulanıyor.
İl Sağlık Müdürü Öğütlü merak edilen soruları yanıtladı.

296 AİLE HEKİMİ VAR
Sakarya genelinde 97 aile sağlığı merkezinde 296 aile hekiminin hizmet vermekte olduğunu söyleyen Öğütlü; “Her bir aile hekimi ortalama 3 bin kişiye hizmet sunacak şekilde planlama yapılmıştır. İlimizde aile hekimlerimiz 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet sunmaktadırlar. Ayrıca birçok aile sağlığı merkezimizde esnek mesai uygulaması devam etmektedir. Esnek mesai uygulamasında aile sağlığı merkezleri 20.00’ye kadar kesintisiz açıktır” dedi.

AKŞAM SAAT 20.00’E KADAR SÜRECEK
Esnek mesai uygulamasının nasıl olacağını da anlatan Öğütlü; “Çalışan, mesai saatlerinde aile hekimlerine başvuramayan vatandaşlarımız da poliklinik hizmeti almak için acil servisler yerine aile hekimlerine başvurabilirler. Esnek mesai uygulaması aile hekimliği birimlerinin asgari çalışma saatleri üzerine fazla mesai yapmalarına gerektiren bir uygulama değildir. Yani esnek mesai uygulaması nöbet değil aile hekimlerinin normal mesai sürelerini aşmayacak şekilde düzenlenmiştir. Gün içerisinde esnek mesai yapacak aile hekimliği biriminin çalışma süresi öğleden sonra başlayıp akşam saat 20.00’ye kadar sürer. Esnek mesai uygulayan aile hekimlerini aile sağlığı merkezlerinin internet sayfalarında ve aile hekimlerinden öğrenebilirler” şeklinde konuştu.

AİLE HEKİMLİĞİ
Aile Hekimliği hakkında bilgi veren Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz ise şunları söyledi;
“2003 yılından itibaren Ülkemizde başlayan Sağlıkta Dönüşümün önemli bileşenlerinden biri de aile hekimliği sistemidir. 2010 yılından beri Sakarya ile beraber tüm Türkiye’de bu sistem uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamanın amacı, vatandaşların kendi seçecekleri hekimler vasıtası ile eşit, ulaşılabilir, ücretsiz, kaliteli birinci basamak sağlık hizmeti sağlamak ve hasta memnuniyetini artırmak, kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak ve nitelikli sağlık hizmeti sunmaktır.
Sakarya’da 996 bin 734 vatandaş aile hekimliği birimine kayıtlıdır. Her hastanın aile hekimine kaydolması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bununla beraber vatandaşların yüzde 22.2’si tüm davetlere rağmen hiç aile hekimine başvurmamıştır. Kişilerin aile hekimini tanıması ve hizmetlerinden yararlanmasını önemsiyoruz ve bu konuda çalışmalar yapıyoruz.”
 
AİLE HEKİMİ KİMDİR?
Serdivan Aile Sağlık Merkezinden Aile Hekimi Dr. Ayhan Tınıç ise aile hekiminin görevlerini ve hizmetlerini anlattı.

Tınıç şunları söyledi;
“Aile hekimleri, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti verenve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiplerdir.

Dr. Tınıç: Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında

 • Gebe ve lohusa rutin muayene ve takibi
 • Bebek ve çocuk rutin muayene ve takibi
 • Aşılama ve bağışıklama hizmetleri
 • Meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipleri
 • Obezite takibi
 • Hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama, takip ve tedavisi
 • Üreme sağlığı hizmetleri
 • Her türlü sağlık sorunu için danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
Teşhis ve tedavi hizmetleri kapsamında;
 • Yaşa özel muayene, teşhis ve tedavi hizmetleri
 • Laboratuar hizmetleri sunulmaktadır.
 
Aşılama hizmetleri, aile hekimleri tarafından yürütülen birinci basamak sağlık hizmetidir. Bu hizmet, ülkenin her yanında her yıl dünyaya gelen 1 milyon 300 bebeği kapsar, Aşılama hizmetleri, birinci basamağın en önemli hizmetlerinden biridir ve sağlık çalışanlarının büyük özverisi ile yürütülmektedir. Günümüzde Türkiye’de aile hekimi birimlerimizde çocukluk döneminde 13 hastalığa karşı aşı yapılmaktadır. Bu hastalıklar Hepatit B, Hepatit A, Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk felci, Zatürre, Menenjit, Suçiçeği, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak ve Veremdir. Bugün Türkiye’de aşıyla önlenebilen bulaşıcı hastalık sayısı oldukça azdır. Ayrıca gebe izlemlerinde tetanoz aşılaması, kronik hastalığı olanlara gerekli aşı prosedürü uygulanmaktadır.

Aile hekimleri kayıtlı hastalarınarahim ağzı, meme ve bağırsak kanserleri taramalarını hedef nüfuslarına göre yapmakta ya da KETEM’lereyönlendirmektedirler.

Sağlık Bakanlığımız 2018 yılı içerisinde aile hekimliklerinde ücretsiz check-up uygulamasını başlatmıştır. Bu uygulamaya göre; 18 yaş üzeri yetişkinlere; sigara kullanımı sorgulaması, ağırlık, boy , bel çevresi ve kan basıncı ölçümü ile açlık plazma glukozu, trigliserid, HDL, LDL, total kolesterol, kreatinin, TSH, ALT, tam kan, TİT, EKG ve kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler yapılmakta ve kronik hastalıklar tespit edilip tedavileri düzenlenmektedir.

Vatandaşın MHRS üzerinden aile hekiminden randevu alması ve randevu saatinde aile sağlığı merkezinde bulunması yeterlidir.

Herkes aile hekimliği hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Aile hekimliği hizmetleri için sağlık sigortası gerekmemektedir.”
 
 
 

Reklam

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çim işi yapıyordu...
Çim işi yapıyordu...
Ortalık karıştı
Ortalık karıştı