• Reklam
Reklam
Reklam

‘Üretici kara kara düşünüyor’

Kurban bayramına çok az bir zaman kaldı. Yem ve saman fiyatları çiftçinin ve besicinin iş yapmasını engelliyor. Besiciler Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman çiftçinin yaşadığı sıkıntıları anlattı.

‘Üretici kara kara düşünüyor’

Kurban bayramına çok az bir zaman kaldı. Yem ve saman fiyatları çiftçinin ve besicinin iş yapmasını engelliyor. Besiciler Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman çiftçinin yaşadığı sıkıntıları anlattı.

‘Üretici kara kara düşünüyor’
Editor: Haberlisin
12 Temmuz 2019 - 12:11
Reklam

HER ŞEYE ZAM GELDİ
Başkan Karaduman, “Türkiye bir ekonomik kriz süreci içerisinde, kriz sürecinde Türkiye’de her şeye yüzde elli zam geldi. Maalesef biz besici, üretici bu zammı uygulamadı.  Zam uygulamama sebebimiz işimize sahip çıkalım, ekonomik sıkıntılar içerisinde ülkemize ne kadar yardımcı olabiliriz bunun hesaplarını yaptık. Biz besiciler odası olarak maliyet hesapları yaptık. Maliyet hesaplarından fiyatları belirledik. Şuan kasapta 1 kg kıymanın fiyatı ne kadar ise kurban satışı o fiyat üzerinden oluyor. Canlı olarak almak isterlerse 25 TL üzerinden fiyat belirleniyor” dedi.

‘KARA KARA DÜŞÜNÜYOR’
 Karaduman, “Geçen sene 50 TL olan yemin fiyatı bu sene 90 TL.  Biz her şeyde yüzde yüz zam aldık ama ete bu uygulamayı yapamadık. Geçen sene bin 200 TL’ye sattığımız hisseyi bu sene bin 400 TL’ye satıyoruz. Yüzde on gibi bir zam yapabildik. Besici para kazanmıyor. Türkiye’de ve Sakarya’da kurbanlık hayvanımız mevcut.  Bütün üretici arkadaşlarımızın ahırları ağzına kadar dolu sağlıklı bir ortamda vatandaşlarımıza kurbanlık sağlamak için bekliyor.  Maalesef yem, saman fiyatları yüzünden üreticinin beli kırık durumda kara kara düşünüyor” ifadelerini kullandı.

‘SON NESİLİZ’
Karaduman, “Artan fiyatlar yüzünden ve besicilik işinden para kazanılamadığı için biz bu işlerde son nesiliz artık gençler yapmıyor atadan, dededen kalan bu işi. Gençler bir fabrikaya girip çalışıyor daha karlı olduğunu düşünüyorlar. Para kazanılmayan bir sektörde kim çalışmaya devam eder. Geçmiş yıllarda 1 kg et ile 3 çuval yem alabiliyorduk, şimdi 1kg et ile bırakın bir çuval yem almayı 3 kg etle anca 1 çuval yem alabiliyoruz. Türkiye’de tarım ve hayvancılık politikası sınıfta kalmış durumda” ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA ZENGİNLEŞİYOR’
 Karaduman, “Biz eskiden ülke olarak dünyanın her yerine hayvan ihraç ediyorduk şuan ise ithalatla entegre olmuş durumdayız.  Bizim üreticimizin, ülkemizin parasını alıp Avrupa çiftçisine götürüp zenginleştiriyorlar yaptıkları işlem sadece bu.  Eski Tarım Bakanı tam işi öğrendi görev süresi doldu, şuan ki Tarım Ve Hayvancılık Bakanı tarım ve hayvancılık politikasını düzgün işlediklerini düşünmüyorum.  Türkiye’de hayvan yeterince var neden yurt dışından getirilsin. Yurt dışından ithan edilen hayvanların çoğu büyük firmalara geliyor maalesef üreticiye ulaşmıyor. Büyük şirketler bu etleri Et ve Balık kurumundan çok ucuz bir fiyata alıyorlar. İç piyasaya gelince fiyatlar maalesef yükseliyor bu çözüm değil taşıma suyuyla değirmen taşı dönmez” dedi.
 
‘HAYVANCILIK ÖLMESİN’

 Karaduman, “Sanayi yem üreten şirketleri devlet ciddi bir şekilde kontrol altına almalı. Yem fiyatlarının aşağıya çekilmesi gerekiyor.  Devlet insanları tembelliğe alıştırdı sütün fiyatı çok düşük, yem fiyatı çok yüksek insanlar neden inek alıp beslesin. Süt fiyatı düşük olduğu için insanlar ineklerini sattı. Sütün fiyatı yüksek olsa insanlar inek alır süt parasıyla evini geçindirir hayvancılık ölmez. Devlet bu konuyla ilgili bir şey yapsın ülkemizde hayvancılık ölmesin” dedi.
Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abone merkezinde
Abone merkezinde
Beklenen oldu
Beklenen oldu