• Reklam
Reklam
Reklam

‘Üreten bir Ülke olmalıyız’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile düzenlenen kahvaltıda konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, oda tarafından yürütülen projelerin yanında, ilimiz ve ülkemiz ekonomisi üzerinden de değerlendirmede bulundu.

‘Üreten bir Ülke olmalıyız’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile düzenlenen kahvaltıda konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, oda tarafından yürütülen projelerin yanında, ilimiz ve ülkemiz ekonomisi üzerinden de değerlendirmede bulundu.

‘Üreten bir Ülke olmalıyız’
09 Ocak 2019 - 13:30
Reklam

Adıbahçe Cafe Restoran’da düzenlenen kahvaltıya SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve yönetim kurulu üyeleri ev sahipliği yaptı. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur’un yanında çok sayıda gazetecinin katıldığı kahvaltıda gündemi değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik dar boğaz ve SATSO’nun yürüttüğü projeler üzerinde konuştu.

“HERKES ETKİLENECEK”
SATSO Başkanı Altuğ, ülkemizin 2018 içinde başlayan ve 2019 yılında da süreceğinin tahmin edildiği bir ekonomik dar boğaz içinden geçmekte olduğunu belirterek; “Ülkemizin her ferdi, her şirketi, her kurumu maalesef ki bu olumsuz koşullardan etkilenecek. Durum onu gösteriyor. Biz bu anlamda oda olarak ne yapmalıyız diye  yönetim kurulu arkadaşlarımız ile, meclisteki arkadaşlarımız ile konuşuyoruz . Ve hep söylediğimiz bir şey var; ‘Ülkemizin ekonomisinin, insanlarımızın refah düzeyinin iyi olması için biz üreten bir ülke olmalıyız.’ Tabii ki bu ürettiğimizi dışarıya satmalıyız da” dedi.

“400 İHRACATÇI FİRMAMIZ VAR”
Altuğ, şehrimizin üreten bir şehir olduğunun da altını çizerek; “Zirai anlamda üretiyor, sınaiyi anlamda üretiyor. Ama bu üretim şehir için avantajlı olsa da ülke için çok fazla bir değişiklik yapmıyor. Peki, neler yapabiliriz? Bizim 400 civarında ihracat yapan firmamız var. Öncelikle hedefimiz görev süremiz boyunca bu 400 ihracatçı firmamızı, bin ihracatçı firmaya yükseltmek ve dolayısı ile ihracat rakamlarını yukarıya çekmek” şeklinde konuştu.

“TÜM VERİLER YÜKLENİYOR”
İhracatın geliştirilmesine yönelik birçok projeyi faaliyete geçirdiklerini de kaydeden Altuğ; “Uluslararası Ticaret Projemiz var, İhracat Akademisi Projemiz var, Pazar Elçiliği Projemiz var, Pazar Araştırması Projemiz var. Özellikle ihracat ve Pazar araştırması projelerimizi çok önemsiyoruz.

Dünyadaki ülkeler ve bu ülkelerdeki ithalat yapan firmalar ne alıyorlar, hangi şartlarda alıyorlar bunu içeren bir bilgisayar programımız var. İhracat yapan bütün firmalarımızı tüm verilerini bu programa yüklüyorlar. Ve bu firmalarla çalışabilecek başka ülkelerdeki firmalar önümüze düşebiliyor. Bu gerçekten çok iyi kullanılması gereken bir program. Bu çalışmayı iki üniversitemiz ile birlikte götürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İTHALATTAN İHRACATA UZANAN ÖYKÜ”
Başkan Altuğ, “Pazar Elçiliği Projemizi de üniversitemizdeki yabancı öğrencilerimiz ile yürütüyoruz” diyerek, projeler ile ilgili kısa bilgiler verdi. Altuğ, şunları söyledi;

“Bizim en büyük projemiz Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim ve Mükemmeliyet Merkezi Projemiz. Bu proje Toplum Kültürü Laboratuarı projesi.  Biliyorsunuz şehrimizde son 20 yıldır çok ciddi anlamda sektör olmuş ve bu sektör ülkede en iyi olmuş bir iş alanı var.  Dış Mekan Süs Bitkiciliği sektörü. 20-25 yıl önce evlerinin arka bahçelerinde çok amatörce başlayan bu iş artık kurumsal firmalarında bu konuya yatırım yapmaları ile ithalattan, ihracata uzanmış bir öyküyü içeriyor. Birçok firmamız bu anlamda üretim yapıyor ve ilimiz için istihdam sağlıyor.

TOPLUM KÜLTÜRÜ LABORATUARI”
Toplum Kültürü Laboratuarı Projesi, SAÜ ile birlikte şuanda küçükte olsa bir deney laboratuarında bu işi yapıyoruz. Yaklaşık 4 bin çeşit ülkemizde yetişen bitkiyi doku kültürü ortamında, laboratuar ortamında çoğaltmaya başladık bile.  Bunun içinde çay, fındık, Antep fıstığı ve süs bitkisi var.

6,5 MİLYONLUK HİBE DESTEK
Kalkınma Ajansından aldığımız yaklaşık 6,5 milyon liralık hibe destek ile Büyükşehir Belediyemiz ile ortak olarak bizim yüzde 90, belediyenin yüzde 10 hissesi var. Yakın zamanda Şubat ayı içerisinde laboratuarımızın temelini atacağız.”

KANATLI HAYVAN TEST LABORATUARI
Altuğ, yine şehrimizde çok önemli bir sektör haline gelmiş ve Türkiye ihtiyacının yaklaşık yüzde 20 sinin şehrimizden karşılandığı Kanatlı Hayvan (Tavukçuluk) sektörüne de dikkat çekerek; “ Hem kesilmiş, hem tavuk yemi üretimini denetleyen bir laboratuarımız yok ilimizde. Bunun için testler şehir dışında hatta yurt dışında yapılıyor. Bununla ilgili biz yine üniversitemiz ile birlikte bir laboratuar çalışması başlattık. Bu şehrimiz için katma değer üreten bir proje olacak” dedi.

SATSO’DAN DEMO ÇİFTLİK PROJESİ
Süt kalitesinin arttırılmasına yönelikte bir proje hazırladıklarını ileri süren Altuğ, “Bir Demo Çiftlik yapmak istiyoruz üyelerimiz ile birlikte. Çağa uygun teknoloji ile süt üretimi nasıl yapılır, onun üzerinde çalışıyoruz. Bu projemizi de en kısa zamanda hayata geçirerek, süt üreticilerimize destek olacağız” şeklinde konuştu.

OSB’LER HAKKINDA BİLGİ VERDİ
SATSO ile ilimizdeki her iki üniversite arasında yürütülen birçok projenin de hayata geçirilmesi için yoğun mesai harcadıklarını da kaydeden Altuğ, ilimizde faaliyet gösteren ve kurulum aşamasındaki organize sanayi bölgelerinde (OSB) gelinen son noktalar hakkında da bilgi verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yangın çıktı
Yangın çıktı
Hasar tespiti yapılıyor
Hasar tespiti yapılıyor