banner2

banner1

12.01.2021, 14:00

Umutları tazeleyelim mi?

Umutsuz yaşanmaz ki…

Umut, can simidimiz. Ne zaman dara düşsek, bizi hayata bağlayan o olur. İşte bu sebeple umut kazanının altını sürekli beslememiz gerekir ki o ateş hiç sönmesin.

Ailemiz, sevdiklerimiz, yaşadığımız şehre dair hayallerimiz var. Yani umut ateşini sürekli canlı tutmaya çalışıyoruz.

Bireysel hayallerimiz, yarınlara dair planlarımız velhasıl umutlarımızdan ziyade şehrin umudunu yenilememiz gerekiyor.

“Her işin başı sağlık” gerçeğinden hareket ederek işe başlamalıyız. Yazıp-çizmekten sıkıldığımız sağlık yatırımlarının hayata geçirileceğine yeniden ikna edilip umutla beklememiz sağlanmalı… Aksi takdirde komşu illerden cenazelerimizi almaya devam edeceğiz.

Bin yataklı şehir hastanesi efsanesi, 250 yataklı acil durum hastanesi ve diğer eksiklerin bu yılda giderileceğine ben inanmaya hazırım. Yeter ki bu konuda umudumuzu yenileyecekler samimi olduklarını göstersinler.

Tarım kentiyiz söylemini realiteye dönüştürüp gereken adımların atılması sağlanmalı. Kuraklık, pandemi derken… Yeni yılın yaz döneminde birbirimizin kulaklarını yememek için, çiftçiye umut aşılamalıyız.

Belirtmeden geçersem olmaz. 42 kentin destek aldığı Kırsal Kalkınmada olmamak bu şehrin umut taciri siyasilerinin ayıbı.

Her gün ülkenin bir yerinde deprem oluyor ve depremi en derin yaşamış kentin insanlarına, depreme dayanıklı binaların hızlıca inşa edileceği, Kentsel Dönüşümün akla geldikçe ısıtılıp ısıtılıp masaya konan bir kandırmaca olmadığına inandırmak zorundayız.

Şehre dair hayallerimiz bitip tükenmek bilmez. Sakaryaspor şampiyon olsundan ziyade şeffaf yönetilsin. Yenilirken bile gurur duyacağımız işler yapılsın.

YKS’da ülke birincisi çocuklarımızın olması büyük hayal olabilir ama en azından hayallerinin peşinden koşacak nesiller yetiştirmek için öğretmenlerimizin hayallerini tazeleyelim.

Şehrimin üniversiteleri, hocaların saçma sapan çıkışlarıyla değil bilimsel çalışmalarıyla, yükselen puanlarıyla öne çıkmaları için umut aşılayalım. Ben sıkıldım tabela üniversitesi söyleminden de, öğrenciler düşünülerek yapılan evlerin başka maksatlarla gündeme gelmesinden de…

Milletvekillerinin anı kurtarmak için söz vermesinden sıkılanlardanım. Seçilmişlerin yalancı durumuna düşmemeleri için onlara da gerçekçilik ve umut aşılayalım.

Rahmetli Süleyman Demirel’e, “Uzunca yıllar siyasette ayakta kalmanın sırrı nedir?” diye sorulduğunda “Umut veremez hale geldiğinde bitersin!” derdi.

Ben seçilmişlerin, atanmışların velhasıl şehrin yönünü çizenlere umut tazelememiz gerektiğini düşünüyorum.

Aksi olursa ne mi olur?

Cevabı çok basit. Sakarya yalpalayarak yol almaya devam eder.

O sebeple umutlarımızı tazeleyelim. Umutları tazelerken, umut tacirlerine de gereken dersi verelim.

Yorumlar (0)