• Reklam
Reklam
Reklam

“Türk tarihinin en eşsiz zaferi”

Hendek’te 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü kutlandı.

“Türk tarihinin en eşsiz zaferi”

Hendek’te 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü kutlandı.

“Türk tarihinin en eşsiz zaferi”
18 Mart 2019 - 13:43
Reklam

Hendek Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk koyuldu. Törene Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Hendek Belediye Başkan Vekili Mahmut Nedim Alkan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Deniz Kün, Belediye Başkan Yardımcıları Sinan Baylan, Ahmet Kavakçı, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, Kuvai Milliye Onursal Başkanı Rüştü Çürüksulu, Kuvai Milliye Hendek Şube Başkanı Mustafa Baş, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Albayrak, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
 
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Erkut Bozkurt yaptı. Bozkurt konuşmasında “ 18 Mart tarihi aslında tüm Dünyanın hafızasında Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olarak yer almaktadır. Bununla birlikte 27 Haziran 2002 tarihinde çıkarılan bir yasa ile vatan toprakları üzerinde tarih boyunca canlarını vermiş olan şehitlerimize de atfedilerek genelleştirilmiş ve Şehitler Günü adıyla bütün şehitlerimizi anmamıza vesile olacak bir gün haline getirilmiştir. Dünyanın en büyük donanma ve ordularının Çanakkale’de durdurulması Türk tarihi için eşsiz bir zaferdir. Çanakkale aynı zamanda bizlere ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü kazandırmış, tüm dünya Mustafa Kemal ismini bir daha unutmamak üzere Çanakkale’de öğrenmiştir. Şehitlerimiz Türk Milleti için Vatan, millet ve Bayrak kelimelerinin ne kadar büyük anlamlara sahip olduğunu kendi canlarını vererek ispat etmişlerdir “ diyerek, şehit ailelerine seslendi.
 
“SİZLER ŞEHİTLERİMİZİN BİZLERE EMANETİSİNİZ”
Bozkurt, Evlatlarını, eşlerini, babalarını ve annelerini helalleşerek Vatan hizmetlerine gönderen şehit ailesi diye seslenerek “ Ne mutlu sizlere ki, Vatan Millet ve Bayrak uğruna canlarını seve seve vererek, en ulu makama erişmiş olan bir şehide sahipsiniz. Sizler şehitlik mertebesinin ve şehidin değerini çok iyi bilen, şehitlerimizin aziz ruhlarının varlığını her zaman yüreğinde hisseden Türk Ulusunun gönlündesiniz. Sizler her karış toprağımızda canından bir parça bırakarak bu toprakları Vatan yapan değerlersiniz, sizler şehitlerimizin bizlere emanetisiniz. Vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum “ dedi.
Konuşmanın ardından şiirler okundu.

Şehitliği ziyaret ettiler
Çelenk koyma programının ardından Şehit mezarlıkları ve Hendek Şehitliği ziyaret edildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Panik yaşandı
Panik yaşandı
Trafik ulaşıma kapandı
Trafik ulaşıma kapandı