banner2

banner1

20.09.2019, 19:19

TÜRK DİLİ YOKSA SEN DE YOKSUN

Türk dilini mukaddes bilirim. Ana sütüm gibi helaldir. Eski veya yeni kelime ayrımı yapmam. Yazı ve şiirlerimde hayal dünyama ve derdimi açan kelimelere yer veririm. Gerektiğinde ağız veya lehçelerden de örnekler alırım. Bu dilimizin zenginliğidir. En az bin kelimelik bir zihin birikimine ulaşmadan yeni ve özgün bir hayal veya ideal bırakamam çocuklarıma. Bu yüzden okuyorum ve yazmaya çalışıyorum. Beyin, yürek ve ter birleşmedikçe kazandıklarınızın bir değeri yoktur. Hayatı bereketlendiren ve anlamlı kılan da budur.

Zor olanı seçmeden ve ölümüne çaba harcamadan; deneyimlerden, geçmişin birikimlerini harmanlamadan, geleceği planlamadan ideal yaratamazsınız.
Ömür denilen zaman bir damladır, akar ve gider. Hayatı anlamlı kılan ardınızda bıraktığınız izlerdir. Buna eser deyin, bilgi deyin, buluş deyin, fark etmez. Beyin ve yürek güzelleşmedikçe, paylaşmadıkça, bereketlenmedikçe sizden unutulan bir mezar taşı kalır.
Ben ninnilerle, masallarla büyüdüm. Türkülerle efkârlandım, sevdalandım veya coştum. Atalarımın bıraktığı vatanda doydum ve özgürce yaşadım. Vefa borcumu ödemenin ilk şartı, emanetleri olan dilimi zenginleştirmek ve neslime öğretmektir.
Dilimin ve neslimin hizmetkârıyım.
Ben Türküm.
Unutma! Kendin olamazsan basit ve sıradan bir taklit olmaktan öteye geçemezsin.
Türk kalmak ve Türk'e yaraşır bir hayat yaşamak istiyorsan işe dilden başla.
İnsan kelimelerle düşünür ve kelimelerle hayal kurar. Hayal kurmadan kendi dünyanı kuramazsın. Büyük hayal ve idealler zengin bir dilin varlığından inşa edilir.
Her şeyi unut ama dilini asla.
Bir düşün dilini unutanlar tarih sahnesinde neden yoklar.
Duygu ve düşünce dünyamız neden bu kadar sığlaştı sanıyorsun.
Bu umursamazlığımız, savrulmalarımız, sendelemelerimiz neden?
''Ey Türk! Titre ve kendine dön'' demek de hala geç kalmış sayılmayız.
Başlamak için dilimize sarılmalı ve dilimizi zenginleştirme, sanata dönüştürme işine soyunmalıyız.
Dilin yoksa sen de yoksun.
 
Yorumlar (0)