banner2

banner1

banner22

Taraklı’da iç ısıtan görüntüler

Taraklı İlçesinde yaşayan İsmail ve Pakize Aydın çifti, yeni doğan buzağıyı eve alarak beslemeye başladı. Soğuk kış günlerinde annesinin emzirmek istemediği buzağıyı eve alan Aydın çifti, anne sütünü biberon ile buzağıya içiriyor.

Taraklı 20.02.2021, 12:10 Editör: Ebru Bulut
banner48

Taraklı İlçesi Tuzla Mahallesi’nde yaşayan İsmail ve Pakize Aydın çiftçi, hayatlarını çiftçilik ve hayvancılık yaparak sürdürüyor. Kar yağışının en etkili olduğu dönemde dünyaya gelen buzağıyı annesi emzirmek istemeyince, Aydın çifti buzağıyı yaşadıkları evin içerisine aldı. Buzağıyı ilk önce soba yakınında ısıtan yaşlı çift daha sonra özel olarak yaptıkları yerde buzağıyı beslemeye başladı. Yeni doğan buzağıyı eve alan çift, birkaç gün sonra havaların ısınmasıyla birlikte yavruyu annesinin yanına götüreceklerini belirtti.

“ANNESİNİ SAĞIP SÜTÜ BİBERONLA BUZAĞIYA VERİYORUZ”

Buzağıyı eve alan 67 yaşındaki İsmail Aydın, “Annesini sağıp sütü biberonla buzağıya veriyoruz. Annesi soğukta doğum yaptı. Bizde buzağı yaş olunca eve getirdik. Buzağıyı sobada ısıttık. Tekrar götürdüğümüz zaman annesinin yanına annesiyle birlikte kalır. Şuan da götürsek ahıra annesi alır zaten” dedi.

“ŞİMDİ BİZE ALIŞTI ANNESİNİ İSTEMİYOR”

Havanın soğuk olması nedeniyle buzağıya kıyamadıklarını ve eve alarak beslemeye başladıklarını söyleyen 65 yaşındaki Pakize Aydın, “Doğumdan sonra hemen eve getirdik, burada yavruyu kuruladık. Sobada ısıttık. Sonra da bebek gibi oldu yavrum. Şimdi bize alıştı annesini istemiyor. Birkaç gün sonra ahıra bırakırım ben onu. Gider ineği sağar, aynı ineğin sütünü ona veririm. Buzağıya ‘Yaşar’ ismini yengesi Sultan Aydın (60) koydu. Bunun ismi Yaşar olsun dedi. Bizim 3 tane ineğimiz, 1 tane danamız ve 1 tane de düvemiz var. Buğday, arpa, yulaf ve fiğ gibi yem olacak ekinler ekiyoruz” dedi.


Yorumlar (0)