banner2

banner1

banner22

Kurşunlu Cami'nin kurşunları döküldü!

Taraklı’da 505 yıllık tarihi Yunuspaşa Camii'ndeki (Kurşunlu Camii) kubbede kurşunların dökülmeye başlaması vatandaşları isyan ettirdi.

Taraklı 17.04.2021, 12:29
Kurşunlu Cami'nin kurşunları döküldü!
banner48

Taraklı ilçe merkezinde 1517 yılında yaptırılan Yunuspaşa Camii’ndeki kubbesinin kurşunların dökülmeye başladı. Restorasyon çalışmalarının gecikmesi ile caminin bu duruma gelmesi tepkilere neden oldu.  Yağışlı havalarda kubbede dökülen kurşunlar nedeni ile caminin içine yağmur suyu akıyor.  Aynı zamanda camii avlusundaki şadırvanında Camii kubbesi ile tezat oluşturduğu iddia ediliyor.

MİMAR SİNAN'IN ESERİ

Yunuspaşa Camii’nin Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Vezir-i Âzamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırıldığını ve kubbesinin kurşun kaplı olduğundan, halk arasında ‘Kurşunlu Camii’ diye anıldığını camii kesme taşlardan kare bir plan üzerine Mimar Sinan eseri olarak biliniyor.  Tarihi Yunuspaşa Camii kubbesinde onarım çalışmalarının yapılması için defalarca Kültür Bakanlığı Vakıflar Bölge Müdürlüğüne başvuru yapıldığı belirtilirken, Vakıfla Müdürlüğü görevlileri tarafından sadece inceleme yapılıp raporlar tutulduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın tarihi kültür varlıklarına büyük önem verdiğini söyleyen Taraklılı vatandaşlar, Kurşunlu Camii ile ilgili sorunu CİMER’e ileteceklerini ifade etti.

Yorumlar (0)