banner2

banner1

banner22

Hayır pilavı dualarla yapıldı

Taraklı ilçesi İçdedeler Mahallesi’nde geleneksel hayır pilavı çevre il, ilçe ve köylerin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Taraklı 13.05.2018, 15:42
Hayır pilavı dualarla yapıldı
banner48

İçdedeler Mahallesi geleneksel hayır pilavına Bilim ve Sanayi Bakan yardımcısı Hasan Ali Çelik, Taraklı Kaymakamı Cihat Koç Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Belediye Meclisi üyeleri Ak Parti Taraklı İlçe Başkanı Erdal Özen ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

YÜZYILLARDIR SÜREN GELENEK

Mahalle camisinde vatandaşlar hasat döneminde bol ürün elde edilebilmesi için yapılan dualar ardından mahalle meydanında davetlilere bulgur pilavı yufka ve ayran dağıtıldı.

İçdedeler  Mahallesi Muhtarı İshak Karaoğlu yaptığı açıklamada, "Bu geleneğimiz yüzyıllardır süregelen bir gelenektir. Hasat öncesi köyümüzde ve çevre ilçelerde yapılan hayır pilavlarında bolluk ve bereketin olması için hep birlikte dualar yapılır. Aynı zamanda köyümüze gelen misafirlerimizi sosyal dayanışma içerisinde evlerimizde konuk ediyoruz.” dedi.

80 KAZAN BULGUR PİLAVI PİŞİRİLDİ

Karaoğlu, “Mahalle meydanında gerçekleştirdiğimiz pilavda bu yıl 80 kazan bulgur pilavı pişirdik. 1 ton bulgur, 4 büyükbaş hayvan 30 küçükbaş hayvan ve 400 kg da sıvı yağ kullandık. Ayrıca günler öncesinden kadınlarımız tarafından yufka hazırlandı. Ayranla birlikte dağıtımını gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

Hayır pilavına katılanlar cami yanında türbe ziyareti yapıp dua etti. Mahalle sakinlerinden Hüseyin Karaman mahallede hayır pilavı geleneğinin çok eski tarihlerden beri devam ettiğini söyledi.

Metin Tabak

Yorumlar (0)