banner2

banner1

banner22

500 yıllık cami ilgi görüyor

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in veziriazamı Yunus Paşa tarafından Taraklı’da 1516 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii 500 yılı aşkın süredir ayakta duruyor. Kubbesinin kurşunla kaplanması ve taş bloklar arasındaki bağlantının demir yerine kurşun ile sağlanması nedeniyle bölgede Kurşunlu Cami olarak bilinen cami, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor.

Taraklı 11.03.2021, 17:12 Editör: Aysima Kortak
banner48

Taraklı ilçesi bünyesinde tarihi yapıları barındırması nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor. Tarihin adeta günümüzde de yaşatıldığı Taraklı’da 1516 yılında dönemin veziriazamı Yunus Paşa tarafından Mısır Seferi sırasında yaptırılan Yunus Paşa Camii, 505 yıllık tarihi boyunca büyük bir restorasyon işlemi görmeden vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Kubbesi kurşunla kaplı olan ve taş bloklar arasındaki bağlantının kurşun ile yapılması nedeniyle Yunus Paşa Camii, ilçede Kurşunlu Cami olarak biliniyor. Ayrıca 1335 yılı ile 1435 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Osmanlı Hamamı’nın buharı ile Yunus Paşa Camii’ye ısıtma imkanı sağlıyor. İlçede birçok tarihi yapının bulunduğunu söyleyen Taraklı Yerel Kültür Derneği Başkanı Yakup Kara, birçok vatandaşın tarihi yapılara büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

1516 YILINDA YAPTIRILDI

Taraklı’nın Ulucami Mahallesi’nde bulunan Yunus Paşa Camii’nin ilçede Kurşunlu Cami olarak bildiğini söyleyen Taraklı Yerel Kültür Derneği Başkanı Yakup Kara, “Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Veziriazam Yunus Paşa tarafından 1516 yılında yaptırılmıştır. Caminin kubbesi kurşun kaplı olduğu için insanların dilinde Kurşunlu Cami olarak kalmıştır. Günümüze kadar gelmiş olan camimiz insanlar tarafından rağbet görmektedir. Camimizde ufak tefek restorasyonlar yapıldı fakat büyük bir restorasyon yapılmadı. Aynı mahallemizde bulunan ve 1335 yılı ile 1435 yılları arasında yapıldığı söylenen tarihi bir Osmanlı Hamamı’mız vardır. Caminin hemen arka bölümünde bulunuyor. İlçemizin küçük olması nedeniyle gerek duyulmadığı için hamam şuanda kapalı vaziyette durmaktadır” ifadelerini kullandı.

YUNUS PAŞA, SAVAŞLA İLGİLİ FİKRİNİ YAVUZ SULTAN SELİM’E AÇIKLADIĞINDA KATLEDİLDİ

Taraklı’da doğup büyüyen 70 yaşındaki Alaattin Yılmaz, “Taraklı’da Kurşunlu Cami olarak bilinen camimiz, resmi kayıtlarda Yunus Paşa Camii olarak geçmektedir. Yavuz Sultan Selim’in padişahlığında Mısır Seferi sırasında Yunus Paşa tarafından 1516 yılında yaptırıldığı rivayet edilir. Mısır’ın fethedilip geri dönüşte ne yazık ki, caminin yapılmasındaki bütün masrafı karşılayan Yunus Paşa, savaşla ilgili fikrini Yavuz Sultan Selim’e açıkladığında katledilmiştir. Taraklı kutsal emanetleri misafir edebilmiş fakat Yunus Paşa’yı bir daha görememiştir. Yunus Paşa Camii’nin kubbesi kurşunla kaplı olduğundan ve taş bloklar arasına demir yerine kurşun ile birbirlerine bağlantı sağlandığından bu camiye Kurşunlu Cami denmiştir. Ayrıca ilçemizde camiden de daha eski Osmanlı Hamamı’mız var. Rivayetlere göre hamamın çalıştığı zaman camideki ısıtma hamamın buharı ile yapılıyormuş. Kalıntılara göre zaten bu durum tespit edilmiştir” diye belirtti.

Yorumlar (0)