banner2

banner1

21.12.2020, 12:56

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Özellikle covid-19 ile istemeden de olsa gerçekleşen tanışıklığımızın ardından son dönemde oldukça popüler bir sigorta ürünü haline gelen tamamlayıcı sağlık sigortaları(tss) ile ilgili akla takılan soruların cevapları bu yazımızda sizlerle.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bir anlamda devlet destekli bir sigorta türüdür.  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında geçerli,  SGK'nın teminat limitlerini aşan tedavi masraflarını karşılar. Bir başka deyişle anlaşmalı özel hastanelere gittiğinizde SGK’nın üzerinde kalan ödediğiniz farkları bu poliçe ile ödemekten kurtulursunuz. Burada önemli olan nokta hizmet alınan özel sağlık kurumunun hem SGK hem de poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketi ile anlaşmalı olmasıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası , “yatarak tedavi” ve “ayakta+yatarak” tedavi olarak iki farklı şekilde satın alınabilir. Yatarak tedavilerde herhangi bir sınır ve limit bulunmazken ayakta tedaviler birçok sigorta şirketinde senede 10 kez provizyon alınabilecek şekilde ürüne eklenmiştir. Yani “ayakta+yatarak” tedavili bir poliçe sahibi olduğunuzda yılda 10 kez muayene hakkınız bulunur.

Kimler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilir?

Sosyal güvenliği aktif olarak çalışan her birey TSS yaptırabilir. 18 yaşından küçük çocuklarınız tek başlarına da TSS ürünü satın alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Pahalı mı?

Hayır. Zannedilenin aksine TSS ürünleri günümüz şartlarına oldukça ekonomik ürünlerdir.  yatarak tedaviler yıllık kişibaşı 215 TL’den başlarken, “yatarak+ayakta” poliçeler kişi başı 660 TL’den başlamaktadır. Poliçenin fiyatı yaş/cinsiyet/seçilen anlaşmalı kurum ağı gibi etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Başka bir ücret ödemem gerekir mi?

Özel hastanede kayıt yaptırırken SGK’nın almış olduğu katkı payını ödersiniz. 2020 yılı için katkı payı 15 TL’dir.

Covid-19 tedavileri ödenir mi?

Evet. Covid-19 tedavileri Sağlık ve Tsspoliçeleri kapsamında bir çok sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Yorumlar (0)