banner2

banner1

10.10.2020, 17:43

Sui Misal Emsal Olmaz!

İletişim konusuna sosyal medya üzerinden biraz değinmiştim ama bugün farklı bir açıdan değerlendirelim istiyorum. “Sui misal emsal olmaz” İslami özel hukuk kurallarını içeren Mecelle kodeksindeki (el yazması) maddelerden biridir. Anlamı ise çok basit; Kötü bir örnek, örnek olarak alınmaz…
Kötü bir örneği gerekçe göstermek, çevrenizde yaşadığınız her tartışma esnasında karşılaşabildiğiniz bir durum. Maalesef bu durumu devlet büyüklerimizden de görüyoruz. Bu niye böyle diyorsunuz, eskiden şöyle şöyleydi diye karşılık geliyor. Ya ama bu yanlış bir durum olduğunu değiştirir mi diyorsunuz? Cevap yok. Çünkü bir savunma stratejisidir aslında. Halbuki biz eleştirilerimizi yaparken amacımız insanları kötülemek değil, aksine nasıl daha iyiye gideriz, bir şeyleri nasıl düzeltiriz diye fikir sunmak için tüm mücadelemiz.
Bunu neden anlatıyorsun derseniz, son zamanlarda bakanlarımızın yaptığı açıklamalar biraz trajikomik olmaya başladı. Evet dış politikada ciddi bir mücadele var. Ve bu mücadeleyi görmemek için kör olmak bile yetmez. 
Maliye bakanımıza döviz kuruyla ilgili sorular soruluyor son zamanlarda. Doğal olarak döviz kurundaki artışın fazla olması bu soruları haklı çıkarıyor. Ama sevgili bakan bu sorulara biraz garip cevaplar veriyor. Önce soruyu soran gazeteciye “maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?” dedi. Ardından da açıklamasında döviz kuruna bakmadığını söyledi. 
Sayın bakan bakmıyor olabilir ama bu ülke o kadar çok ithalat gerçekleştiriyor ki halkın en tepesinden en aşağısına herkes bakıyor. Üretim için kullanılan hammaddelerin bile birçoğu döviz ile giriyor ülkemize. Bu da esnaflardan, üretimcilere sürekli bir fiyat arttırma durumuna gitmesine sebebiyet veriyor. Aldığımız her ürünün fiyatı sanki her geçen gün bir öncekinden daha yukarılara çıkıyor. Daha şeffaf ve daha samimi şekilde davranarak halkı bu mücadeleye dahil etmek zorundasınız. Yoksa terazilerin kefeleri uzun süredir sallanıyor.
EBA sisteminin çökmesi, et fiyatlarının ucuz olduğunun iddia edilmesi, 2020 yılında hala konuşulan tüp kuyrukları, sigorta kuyrukları, asgari ücret şu kadardı muhabbetleri… 
Gerçekten yapmayın artık.
Farkında mısınız bilmiyorum ama 2000 yılından sonra dünyaya gelen herkes tek tip bir yönetime tanık oluyor. Ve onlar için önemli olan tek unsur dünyada kendi yaşıtlarının bulunduğu pozisyon. Eskiden kötü yapılan şeyleri düzeltmek gerek onları başka kötülere çevirmek değil. Terazi kefelerinden kast ettiğim de tam olarak bu zaten. İstediğiniz düşünceye sahip olun hangi tarafın ağır bastığı değil sizin o teraziyi ne kadar dengede götürdüğünüz mühim olan. He şu fikre de açığım. Biz bu teraziyi baştan kuruyoruz diyorsanız da bunun için daha şeffaf, daha samimi, daha gerçekçi açıklamalara ihtiyacımız var. 
Kötü örnekleri bir kenara bırakalım. Biz doğru yapılanları bu kötülerden ayırt edelim. Liyakat sahibi insanlarla, bilimle, ilimle kitapla… Bu topraklar bunu başaran ecdadın sayesinde bugün hala ayakta duruyor. Bizde onların hakkını verelim. Kuru kuruya sevmek olmaz.
Selametle…

Yorumlar (2)
Hayrettin Karaböcek 5 ay önce
Doğruları çok güzel anlatmışsın
Gölge'niz 5 ay önce
Sui misâl emsâl teşkil etmez lâkin, yaşanılan gerçekleri de değiştirmez..!
Daha yapıcı eleştirilerinizi bekliyoruz!
Saygı ve Sevgilerimizle