banner2

banner1

banner22

Yalnız ama başarılı

Sakarya Üniversitesi bünyesinde Amerikan Futbolu kulübü olan Sakarya Tatankaları, Avrupa’da şehrimizi ve ülkemizi temsil etmelerine rağmen şehrin duyarsızlığından şikayetçi.

SPOR 15.05.2018, 15:55
Yalnız ama başarılı
banner48

Sosyal medyayı sarsan paylaşım takımın parçası Cenk Yavuz tarafından yazıldı. Yavuz yaşadıkları sıkıntıyı, sahipsizliği, ayakta kalma mücadelesini ve Tatankalar’ın Avrupa’da bayrağımızı dalgalandırışını kaleme alarak şehri uyandırmak istemiş.

İŞTE CENK Yavuz’un paylaşımı;

SESSİZ SEDASIZ…

Cumartesi günü Türk Amerikan Futbolu için de Sakarya için de çok önemli bir gündü. Büyük illerimizi kenara koyduğumuzda gerçek tabiriyle ilk kez bir Anadolu Takımı Avrupa Kupalarında maça çıktı.

Sakarya o kadar meşgul ki başka işlerle, bir tane haberimiz bile yapılmadı. Geri döndük kimse arayıp sormadı. Üç maymunu oynayan bir şehir var ortada. İbretlik manzara. Bu takımın bütçesi yok. Bu takımın gelir kaynağı yok. Federasyonun başarıya ödül uygulaması yok, deplasman harcırahı yok, geçen sene tüm kulüplere verilen ufak destek dışında hiçbir desteği yok.

Bu takıma branşı olduğu Spor Kulübü yönetiminden son 2 senede hiç bütçe ayrılmadı. Son 4 senenin toplamında ise 5 Bin TL nakit 10 Bin TL’lik uçak bileti sponsoru desteği verildi. Bu takım Sakarya’da son 2 sezonda toplam 19 Bin TL sponsorluk alabildi, üstelik yaklaşık 150 görüşme sonrasında.

Peki bu takım nasıl ayakta duruyor, Avrupa’ya gidiyor?

Sayın Erkal Etçioğlu’nun takımımız adına girişimleri sonucu Adapazarı Belediye Başkanı Sayın Süleyman Dişli bizlere sahip çıkıp Avrupa Kupasındaki maçımız için gerekli desteği sağladı. Sırbistan’a Sayın Başkan Dişli’nin himayesinde gidip geldik. Kendisine Allah razı olsundan başka bir şey denemez. Örnek Belediyecilik budur.

3 sezon Ünilig’de şampiyonluklar sonrası verilen ödülü oyuncular harcamayıp hepsini takım yönetimine verdiler. Bu ödül parasıyla ekipmanlar yenilendi, oyuncu transferleri yapıldı.

Sakarya Üniversitesi her türlü tesis, ulaşım, lojistik, sağlık hizmeti desteğini sağladı. Kıymetli Hocalarımız Muzaffer Elmas, Musa Eken, Kadir Ardıç hep destek vermeye gayret ettiler. Görevdeki her SKS Daire Başkanı işimizi kolaylaştırdı. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Sayın Can Kurnaz ve Fakülte Sekreteri Sayın Ömer Alkaş her an arkamızda durdu.

Epot Harmonikler Firması Sahibi Orkun Estik 2 sezondur bizlere omuz verdi. Beka Sport Firması Sahibi Vedat Konar Formalarımızı yaptırdı. Kraft Mühendislik Ortağı Murat Dağ her fırsatta sorunlara el attı. Annem Selma Yavuz Restoranı hASbahçe’nin tüm olanaklarını maddi ve manevi takıma seferber etti. Eski oyuncumuz Canberk Köylüceli elinden geleni ardına koymadı. Aytur Turizm Sahibi Fevzi Tuncay da hep destekçimiz oldu.

Takımdaki 50 oyuncumuz takımdan kuruş para almadıkları gibi yılın 8 ayı ayda 30 TL aidat ödedi. Eski oyuncuların bazıları tek tük takımın hatıra ürünlerinden alarak destek olmaya çalıştı. Hepsi var olsunlar...

Velhasıl kelam senelik 40-50 bin bütçelerle bu takım her sene Türkiye’de tepeye oynadı, bu sezon Şanlı Bayrağımızı Avrupa’da dalgalandırdı. Ama bundan sonra ne olacak? Sürdürülebirliği olmayan bir yapı söz konusu. Ülkede Futbol dışındaki sporlara bakış açısı ortada. Kendi kulübünden, kendi Federasyonundan bütçe alamayan bir takım daha nasıl bu seviyelerde ayakta durabilecek?

Biz bir devlet üniversitesinin takımıyız. En büyük rakiplerimiz ya çok köklü üniversitelerin ya da vakıf üniversitelerinin takımları. Bu şartlar altında burada olmamız zaten bir mucizeyken, daha ne kadar burada kalabileceğiz?  Avazımız çıktığı kadar bağırdığımız halde sessiz çığlıklarmış gibi bunlar, uyku çok derin.

Biri Sakarya’yı uyandırabilir mi?

Biz başaramadık.

Ben başaramadım.

Özür dilerim..

Yorumlar (0)