banner2

banner1

banner22

Son düzeltmeler yapıldı

Sapanca’da yapılan eğitim seminerine katılan Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus kendilerine sorulan soruları yanıtladı.

SPOR 08.08.2018, 18:13
Son düzeltmeler yapıldı
banner48

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) 2018-2019 sezonu öncesinde 2 Ağustos 2018 tarihinde Sapanca’da başlayan eğitim semineri bugün sona erdi. Türkiye'nin tecrübeli hakemlerinden Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

'Biz hazır şekilde giriş yapacağız'

İlk olarak iyi bir sezon geçirmeyi dilediğini söyleyen Çakır, "Öncelikle yeni sezon hayırlı olsun. Takımlarımıza ve hakemlerimize sakatlıktan uzak güzel başarılı bir sezon diliyorum. Sezon öncesi hazırlık kampındayız. Hem normal eğitimimizi aldık hem de VAR ile ilgili son hatırlatmalar, son düzenlemeler yapıldı. İnşallah bu hafta sonu başlayacak lige biz de hazır bir şekilde giriş yapacağız" diye konuştu.

‘Hiçbir farkı yok’

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemini nedeniyle çok adaletli bir sezon olacağını dile getiren Cüneyt Çakır, "Yurt dışında UEFA ve FIFA'da VAR ile ilgili eğitimler aldım. Burada da eğitim görüyorum. Eğitimin burada çok başarılı yapıldığını görüyorum. Hiçbir farkı yok. Bunu Dünya Kupası'nda da yaşadık. Bizim en önemli şansımız Roberto Rosetti gibi bir isimle çalışmaktı. Kendisinin kontratı bittiği için görevinden ayrıldı ve UEFA Hakem Kurulu Başkanı oldu. Ama biz bu son iki yıllık süreçte hem normal eğitimimiz açısından hem de VAR açısından FIFA ile paralel bir şekilde ilerledik. Hiçbir farkı yok. Biz de çok iyi durumdayız. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Çok adaletli bir sezon olacak. VAR sistemine başından beri en çok inanan insanlardan biriyim. Bunda emeği geçen herkese, uygulanmasını sağlayan Türkiye Futbol Federasyonu da olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

Çakır ayrıca, "Muhakkak zamana ihtiyaç var. Bu çok yeni bir sistem ve emekleme dönenimde. Kamuoyunun bilgilenmesi açısından da 4-5 haftalık sürece ihtiyaç var" sözlerini ekledi. 

O pozisyon hakkında konuştu

Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin kullanıldığı Galatasaray ile Akhisarspor arasında oynanan TFF Süper Kupa mücadelesini yöneten Cüneyt Çakır, çok tartışılan kırmızı kart pozisyonuyla ilgili de konuştu.

‘Bunlar doğru haberler değil’

Çakır konu ile ilgili olarak, "Hakemlik adına çok güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Çok doğru bir uygulamaydı. Biz seminerdeyken medyada çıkan çeşitli haberler duyduk. Bunlar üzücü ve doğru olmayan şeyler. Video Yardımcı Hakem'in (VAR) bana 'pozisyon kırmızı kart' dediği, benim ise 'hayır sen karışma, sorumluluk bende' deyip böyle bir diyalog olduğu söyleniyor. Ancak bunlar tamamen uydurma haberler. Spor kamuoyunun ve futbol dünyasının bu haberlere inanmamasını rica ediyorum. Böyle bir şey yaşanmamıştır. Zaten ses kayıtları mevcuttur ve isteyen dinleyebilir. Orada görev yapan Video Yardımcı Hakem arkadaşlarımız çok tecrübeli kişiler. Bilgi ve birikim açısından donanımlı isimler. Bence uygulama çok doğru bir şekilde yapıldı. Karar tartışılabilir. Kararı tartışmak futbolun doğasında var. Ama bu söylenen; 'egosu var, o yüzden böyle yaptı' gibi şeyler doğru değil. Çünkü benim egom olsa ne bana söylediğinde gidip pozisyonu izlerim, ne de Dünya Kupası'nda Arjantin - Nijerya maçında gidip pozisyonu izlerim. O yüzden lütfen futbol kamuoyu bunlara itibar etmesin. Bunlar doğru haberler değil” ifadelerini kullandı.

Söylentilere yanıt verdi

Yurt dışında ve Türkiye'de yönettiği maçlar arasında fark olduğu yönündeki söylentilerle ilgili de konuşan Çakır, "Bunu herkes söylüyor ancak ben söylediğimde de 'böyle bir şey yok' diyorlar. Futbol oyun kuralları her yerde aynıdır. Bu tarz algı operasyonları yapılır. Gülüp geçiyoruz. Çünkü FIFA yöneticileri de UEFA Yöneticileri de bizim yurt içinde yönettiğimiz maçları izliyorlar. Hiç kimse bir hakeme yurt dışında yönettiği 5 tane maçla Şampiyonlar Ligi'nde final vermez. Onun yurt içinde yönettiği 20 tane maçı da izler. Biz Dünya Kupası için FIFA'dan tebligat aldığımızda FIFA Hakem Kurulu'ndan görevli kişi Massimo Busacca'dan mail yoluyla aldık. Orada şu söyleniyordu; yurt içindeki ve yurt dışındaki başarılı maçlarınızdan dolayı Dünya Kupası'nda görev almaya hak kazandınız. Bu her şeye cevap veriyordur” dedi.

‘Çok doyurucu ve güzel bir eğitimdi’

Yeni sezonun herkese hayırlı olmasını dileyen Fırat Aydınus, "Bizim 10 günlük fiziksel kampımızdan sonra 5 günlük bir seminerimiz oldu. Seminerimizde gerek Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, gerek geçen sezon, gerekse de önümüzdeki sezonla ilgili disiplin anlamında eğitimler aldık. Çok doyurucu ve güzel bir eğitimdi. Bundan sonrasında sezonumuzun başlangıç sürecinde 1-2 günlük bir dinlenme için evlerimize ayrılıyoruz" diye konuştu.

‘Bu süreci beraber yaşayacağız’

VAR ile ilgili 1 yıldır eğitim aldıklarını ifade eden Aydınus, "Biz bu konuda offline ve online denemeler yaparak 1 yıldır eğitim alıyoruz. İlk denememizi 1'inci Lig Play-Off'larında yaptık. Sonrasında Süper Kupa'da denendi. Öncelikle bu VAR sisteminin hakemler için çok konforlu bir şekilde rahat yapılabilmesi için federasyonumuzun ve Merkez Hakem Kurulu'muzun önderliğinde Riva'da VAR tesisleri yapıldı. Dünyada eşi olmayan hem tesislere, hem de konfora sahip bir yer. Öncelikle kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu süreci hakemler, futbolcular, her bir futbol ailesi olarak beraber yaşayacağız. MHK başkanımız Dünya Kupası'ndan ve İtalya'dan örnekler verdi. İstatistiksel veriler sundu. Sezon sonunda bu istatistiksel verilerin analizini yaparak penaltılarla ilgili, kırmızı kartlarla ilgili sonuçları ele aldığımızda VAR'ın Türk futboluna katkıları olumlu ve olumsuz anlamda nelerdir, bunları gerçek anlamda göreceğimizi ve değerlendirmesini daha iyi yapacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

‘Türk hakemliğini başarılı buluyorum’

Avrupa ve Türkiye'de farklı maç yönetiliyor gibi yorumlar hakkında da konuşan Fırat Aydınus, "Ben Türk hakemliğini kesinlikle başarılı buluyorum. Avrupa'da ve Türkiye'de durumlara bakabilirsiniz. Bu kadar yüksek derecede oynanan futbolun içerisinde hakemlerimizi kesinlikle başarılı buluyorum. Kurallar talimatlar aynı. Yurt içinde de aynı, yurt dışında da aynı. Sonuç olarak orada da maç yönetiyor, burada da. Bunlar bir görüştür ve saygı duymak lazım ama kurallar ve talimatlar her maç için aynı" şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)