banner2

banner1

banner22

Güreşlere korona engeli

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim yeni sezonda yapılacak olan güreş müsabakalarının detaylarını görüşmek üzere İstanbul’da Güreş Zirvesi toplantısına katıldı. Selim görüşme sonunda güreş müsabakalarının iptal edildiğini açıkladı.

SPOR 05.06.2020, 22:05
Güreşlere korona engeli
banner48

Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde son 12 senede 10 kez Ağalık görevini yürüten ve bu sene içinde 400 bin TL bedelle güreş ağalığı kazanan Seyfettin Selim, Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) sürecinde güreşlerin ne şekilde yapılacağını belirlemek üzere İstanbul’da Güreş Zirvesi toplantısında bir görüşme gerçekleştirdi. Selim toplandı sonunda güreşlerin ertelendiğini, kararın Bakanlığın vereceği tavsiyelere göre tarih belirleneceğini açıkladı.

‘’KOL BAĞLAYIP GÜREŞ TUTACAĞIZ’’

Güreş Ağası Seyfettin Selim yaptığı açıklamada ‘’Bugün İstanbulda yaptığımız Kırkpınar Zirvesi'nde güreşimizin Koronavirüs sürecinde nasıl yapılacağı hakkında görüştük. Ben Kırkpınar Ağası olarak güreşleri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki sağlık bakanlığımızın aldığı kararlar bizler için önemlidir. Sağlık Bakanlığımız pandemi sürecinde aldığı önlemler ve tedavide uyguladığı yöntemlerle sağlık alanın da ne kadar ileri olduğunu kanıtlamıştır, ancak ülkemizin spor da, ekonomi de, sosyal hayatta ve ticarette normalleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Güreşlerimiz hem tarihimizi hem kültürümüz yaşatmak adına çok önemlidir ayrıca bölgemize ekonomik canlılık sağlayacağı gibi yağlı güreş sporumuzun devamlılığı için büyük önem taşımaktadır. Birde burada Güreş Severlerimize de büyük sorumluluk düşmektedir normalleşme sürecine katkı sunmak için koyulan kurallara uymaları önlemlerini almaları tedbiri elden bırakmamaları gerekmektedir. Temmuz ayında düzenlenecek olan 659. Kırkpınar Yağlı Güreşlerini Koronavirüs nedeniyle ileri bir tarihe erteleme kararı alarak, Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek karara göre pehlivanlarımız er meydanında kol bağlayıp güreş tutacaklar’’ dedi.

Yorumlar (0)