• Reklam
Reklam
Reklam

Spor bir yaşam biçimidir

TED Sakarya Koleji ‘Beden Eğitimi ve Spor’ dersinin önemine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Spor bir yaşam biçimidir

TED Sakarya Koleji ‘Beden Eğitimi ve Spor’ dersinin önemine ilişkin bir açıklama yayınladı.

Spor bir yaşam biçimidir
Editor: Yönetici
18 Temmuz 2019 - 16:37
Reklam

Açıklamada kolej bünyesindeki hedefin, okul öncesinden 12. sınıfa kadar öğrencilerin beden eğitimi ve spor yolu ile yaşamları boyunca genel sağlıklarını (fiziksel, sosyal, zihinsel, duygusal vb.) destekleyecek fiziksel etkinlikler ve sporla ilgili bilgi, beceri ve düzenli katılım alışkanlığı geliştirmelerini sağlamak olduğuna vurgu yapılarak;

TED Sakarya Koleji ‘Okul Öncesi Programı’nı tamamlayan öğrenciler, temel hareket becerilerine (yer değiştirme, denge ve kuvvet hareketleri, küçük kas/büyük kas nesne kontrolü) yönelik farkındalık geliştirerek, rehber eşliğinde verilen yönergeler doğrultusunda hareketleri gerçekleştirmeyi dener. 
TED Sakarya Koleji ‘İlkokul Programı’nı tamamlayan öğrenciler, temel hareket becerilerini (yer değiştirme, dengeleme, nesne kontrolü ve bunların birleşiminden oluşan birleştirilmiş hareketler) yaş ve gelişim özelliklerine uygun düzeyde geliştirir.
Öğrencilerin her bir temel hareketin olgun formuna sınıf düzeylerine uygun olarak ulaşmaları beklenir. Öğrenciler ilkokul sonunda temel jimnastik duruşları, ritim ve müzik eşliğinde hareket etme, vücut ve alan farkındalığı becerileri ve temel yüzme becerileri kazanır. Kurallı basit oyunlarda birleştirilmiş hareket becerilerini etkili kullanır. Çeşitli türlerden seçilmiş basit dansları küçük gruplarla yapar. 

Ortaokul düzeyinde temel hareket becerilerinin, çeşitli spor gruplarına yönelik etkinliklerle geliştirilmesi önceliklidir. TED Sakarya Koleji ‘Ortaokul Programı’nı tamamlayan öğrenciler, çeşitli fiziksel etkinlik/spor gruplarının (bireysel, takım, dans, doğa ve macera, su vb.) basitleştirilmiş formlarını deneyimler ve en az iki farklı spor grubundan bir spor alanına özgü temel hareketlerde yeterlik gösterir. Çeşitli yüzme tekniklerini kısa, orta ve uzun mesafe yüzerken etkili şekilde gösterir. 
TED Sakarya Koleji ‘Lise Programı’nı tamamlayan öğrenciler ise en az üç spor grubundan bir spor alanına istekle katılmasını sağlayacak düzeyde hareket yeterliği gösterir. 

TED Sakarya Koleji’ndeki ‘Beden Eğitimi ve Spor Dersi Öğretim Programı’, okul içindeki fiziksel etkinlik ve spor alanlarının, dersin amaçları doğrultusunda etkili kullanılmasına önem verir. Okul içindeki kapalı spor salonları, açık hava sahaları ve okul bahçesi beden eğitimi dersi ile ilgili etkinlik alanlarıdır. Bu etkinlik alanlarında öğrencilerin yaşa ve sınıfa özgü belirlenmiş olan kazanımlara ulaşmaları için özgün fiziksel etkinlik ve sporları deneyimlemeleri beklenir. Etkinlik alanlarının tamamı ders amaçları doğrultusunda düzenlenir. 
Eylülde buluşmak dileğiyle, iyi tatiller” ifadeleri kullanıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saldırgan firarda
Saldırgan firarda
Karasu'da defnedilecek
Karasu'da defnedilecek