banner2

banner1

13.10.2021, 09:07

Sosyal Denge

Sonbahar dönemi ülkemiz için hep biraz daha hareketli geçer. Yılsonuna yaklaştığımız günler de asgari ücret görüşmeleri, memur zammı görüşmeleri, firmaların yılsonu finansal denge görüşmeleri(!), enflasyon değerlerini düşürmek için yapılacak olan hamlelere ek olarak bir de dövizle mücadele…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu işçileri için 400 lira üzerinde bir zam yaptıklarını ve 4000 liranın üzerine çıktığını açıkladı. Yapılan bu zam ile sosyal dengelerin sağlanması için de önemli bir adım olduğunu belirtti.

Geçen sene asgari ücretle ilgili yazdığım yazıda da belirttiğim gibi yapılan zamları az ya da çok diye yorumlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. En nihayetinde elde edilen ücretin alım gücü çok daha önem arz ediyor.

Asgari ücretin de artışı bu düzeyde olmasa da bile 3100-3200 bandına gelecektir. Tabi eleştiriler olacaktır. Ama burada dikkat çekmek istediğim konu “sosyal denge”.

Sosyal denge hem kamu hem özel sektörü kapsayan toplumun her kesimini ilgilendiren bir konu başlığı. Devlet eliyle yapılan bu zamlar özel sektöre bire bir yansımıyor. Yansıması özel sektörün kendi dengesini bozar. Hem üretim hem özel sektörün piyasalara yansımaları maliyetleri önemli ölçüde arttıracaktır. Kar oranlarının düşmesi de böylece kaçınılmazdır.

Bu durumda devletin özel sektör için de teşviklere devam etmesi gerekmektedir. Halkın her geçen gün alım gücünün düşmesi, orta gelirli diye tabir edilen kesimin aşağıya düşmesi, paranın belirli gruplarda kalmasının önüne geçilmesi elzemdir.

Eğer bunu yapmazsak eğer 60000 TL maaşı olan tarım kooperatif müdürünü normal karşılamamız gerekir. 500000 Türk Lirasına makam arabası alan belediye başkanlarını normal karşılamamız gerekir. 1000000 liranın üzerinde vergi affına tabi olan firmaları normal karşılamamız gerekir.

Sosyal dengenin; hem tüketici hem üretici enflasyonun bu denli yüksek olduğu bir ortamda sağlanması için şeffaflığın, liyakatin, adaletin ön plana gelmesi gerekmektedir.

Sosyal denge için israfın, haksızlığın, çalışanın üstüne basıp yükselmenin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Velhasıl, sosyal denge sadece zam ile olacak iş değil. Çokça emek gerekiyor.

Sosyal dengenin ön planda olduğu güzel görmek dileğiyle…

Yorumlar (0)