banner2

banner1

banner22

ÇED süreci başladı

Söğütlü Belediyesi, 3,34 hektarlık orman arazisinde stabilize maden ocağı kurmak için başvurdu. Uydu fotoğraflarında, açılmak istenen madenin yanında bulunan eski ocağın yaptığı tahribat ise gözler önüne serildi.

Söğütlü 25.07.2018, 13:51
ÇED süreci başladı
banner48

İSKİBİ ÖMRÜNÜ TAMAMLADI

Söğütlü Belediyesi, ilçede Kurudil mevkisinde mevcut durumda kullandığı taş ocağının ömrünü tamamlamasının ardından 3,34 hektarlık orman arazisine stabilize maden ocağı kurmak için başvuruda bulundu.

100 BİN TON MALZEME ÇIKARTILACAK

Belediyenin altyapı hizmetlerinde kullanılacak olan stabilize malzeme kullanılacak olan ocakta, yıllık 100 bin ton malzeme çıkarılacak. Patlatma yönteminin de kullanılacağı ocak için Çed Görüşü, Orman Bölge Müdürlüğü’nden Orman İzni, Sakarya Valiliği’nden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden Geçici Faaliyet Belgesi alınması başvuruları yapıldı.

AĞAÇLAR KESİLECEK

Hazırlanan başvuruda Orman Bölge Müdürlüğü’ne Orman İzni Dosyası ve Rehabilitasyon Planının sunulacağı ve planın onaylanması durumunda ormanda bulunan ağaçların kesiminin yaptırılacağı da ifade edildi.

TAHRİBAT UYDU FOTOĞRAFLARI İLE ORTAYA ÇIKTI

Taş ocağının açılması istenen orman arazisinde daha önce kullanılan madenin yaptığı tahribat uydu fotoğrafları ile de ortaya çıktı.

ESKİ ALANDAN 3 KAT DAHA BÜYÜK

Eski alanın yaklaşık 3 katı kadar bir alanda kurulmak istenen maden için hazırlanan raporda, “Malzemenin çıkartılması aşamasında kontrolü kolay, emniyetli üretim ve faaliyet sonrasında rehabilitesi kısa sürede mümkün olabilecek özellikler taşıması nedeniyle alternatifi olmayan bir projedir” denildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİKTEN ONAY

Projenin işletme ömrünü tamamlamasının ardından ise bölgenin aslına uygun olarak rehabilite edileceği raporda ifade edildi.

Hazırlanan ÇED Raporu ise Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygun bulunup ÇED süreci başlatıldı.

VATANDAŞ TEDİRGİN

Bölge halkı ise eski taş ocağını örnek göstererek, yenisinin açılmasına karşı. Eski taş ocağının bölgede büyük tahribat yaptığını söyleyen vatandaşlar, “Yenisi için yüzlerce ağaç katledilecek. Bunun yanında taşların kırılması için patlayıcı kullanılacak. Patlamanın etkisiyle çevrede büyük tahribatta meydana gelecek” dediler.

 

Yorumlar (0)