banner2

banner1

banner22

Yeni istihdam paketine muhalefet partilerden tepki

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeyen yeni istihdam paketi işçi kesimi rahatsız etti. Siyasi parti il başkanları, yaptıkları açıklamalarda paketle ilgili endişelerini dile getirdi.

SİYASET 20.10.2020, 10:48
Yeni istihdam paketine muhalefet partilerden tepki
banner48

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeyen yeni istihdam paketi işçi kesimi rahatsız etti. Siyasi parti il başkanları, paketle ilgili endişelerini şu şekilde dile getirdiler:

“DARBECİLER BİLE CESARET EDEMEDİ”

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “İktidarın gözü uzun zamandır çalışanın kıdem tazminatında. Bu teklif kanunlaşırsa; 25 yaşını doldurmamış veya 50 ve daha yukarı yaştaki işçilerle yapılan belirli süreli iş sözleşmelerinin toplam süresi 2 yılı aşamayacak. Belirli süreli iş sözleşmesi yapan kişiler, sözleşmeleri bittiğinde kıdem tazminatı almaya hak kazanmayacak. Ülkemizde kıdem tazminatı hakkı 1936’dan bugüne işçiler lehine gelişerek devam etmiştir. 1980 Askeri darbesinden sonra darbeciler bile kıdem tazminatı hakkına dokunmaya cesaret edememiştir. Mevcut iktidar ise, kıdem tazminatı hakkının sürekli olarak kaldırılmasını gündeme getiriyor. İşçi sendikalarının itiraz ve görüşleri dikkate alınmadan, kıdem tazminatı konusunda hiçbir çalışma yapılmamalıdır” dedi.

“İŞÇİ LEHİNE BİR ŞEY YOK”

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, “İşsizliği düşüreceği iddia edilen tasarı belirli süreli sözleşmelerle kısmi çalışmaya kapı aralıyor. Bu sözleşmeler nedeniyle işçinin kıdem tazminatı alabilmesi zorlaşacak. İşçiye güvencesizlik öngören pakette işverene destek yağdırıldığını görüyoruz.  Bu destek de işçiden kesilen paraların biriktiği işsizlik fonundan karşılanacak. 25 yaşını doldurmayan veya 50 ve üzeri yaşta olan işçilerle hiçbir koşul olmadan belirli süreli iş sözleşmesi imzalanabilecek.  Biz, pakette işçi lehine bir şey göremedik. İşsizlik fonundan birilerine destek verilecekse işverene değil, zor durumdaki işçiye, esnafa ve işsize verilmeli” şeklinde konuştu.

“BUNUN ADI KÖLELİK”

Saadet Partisi İl Başkanı Fahrettin Abay, “Mecliste görüşülen işçi yasasıyla, Türkiye’deki özellikle işçi, emekçi kesimin AK Parti döneminde yavaş yavaş alınan işçi haklarına vurulan en sert darbedir. Bunun adı köleliktir. Bunun adı Ortaçağ döneminde işçi kesimini bir tutam ekmek, bir tas çorbaya mahkûm etmek ve patron kesimine yarayan, işçinin emeğini hiçe sayan adaletsiz bir uygulamadır. Sözleşmeli keyfi izne çıkarma 1139 lira gibi sefalete mahkum eden bir ücretle insanları yaşamaya mahkum etmek kabul edilemez bir durumdur. Türk işçisine yapılan bir ihanettir. İşçiye insanca yaşama imkanı sunulmamasının temelinde ülkede üretimin bitmesi, ülkenin ithalata, borca, faize dayalı bir anlayışla idare edilmesidir. Bunun sorumlusu bugünkü AK Parti hükümetidir. Çözüm, çare Saadet Partisi’dir” dedi.

“İŞÇİLERİ MAĞDUR EDECEK”

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, “Hazırlanan paket patronları memnun ederken, işçileri üzecek nitelikte.  Yeni istihdam teklifinde, işverene gelecek yılın temmuz ayına kadar işçileri ücretsiz izine çıkarma yetkisi veriliyor. Ücretsiz izin bir nevi işsizlik demek. Ayrıca bu işçi ücretsiz izinde olduğu sürece, başka bir işte de çalışamayacak. Başka bir işte çalışmak için işinden istifa ederse de, bu kez kıdem tazminatı hakkından vazgeçmiş olacak. Bu işçiler için kabul edilebilir bir şey değil. Hakları resmen gasp ediliyor. İşçi sigortasız çalıştığı süre içinde geriye dönük hiçbir hak talep edemeyecek. Yine burada da işçinin kaybı var. Ancak işverene ise, sigortasız çalıştırdığı işçiyi, çalıştırdığı dönemler için işsizlik fonu primleri de dahil hiçbir borç çıkartılmayacak. Kısaca paketin bazı maddeleri işvereni sevindirirken, işçileri üzecek. Keşke hem işvereni, hem de işçiyi mağdur etmeyecek adaletli bir teklif sunulsaydı” diye konuştu.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi

Yorumlar (1)
Pupni 7 ay önce
Biz millet olarak herşeyi kaldırırız bol bol dua edelim Allahın izniyle yapamıyacağımız hiç birşey yoktur sedaş özelleştiğinde kimsenin gıkı çıkmıyordu nasıl herşey pahalı millet bağırmaya başladı el oğlu yabancı acımaz yüzde 40 vergi koyar bizde tıpış tıpış öderiz ödiyemezsende hemen kaçak tutanağı yerleştirirler Allah aşkına şu sedaş kimse denetleme cesareti gösterimiyorlar