banner2

banner1

banner22

Yaşamını Yitiren İşçiler İçin Mesaj Gönderdi

Tutuklu HDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş, Hendek'te yaşamını yitiren fındık işçileri için taziye mesajı gönderdi.

SİYASET 19.08.2017, 13:33
Yaşamını Yitiren İşçiler İçin Mesaj Gönderdi
banner48

Demirtaş'ınmesajı şöyle:

“Sakarya’dameydana gelen kazada aralarında çocukların da bulunduğu mevsimlik çalışanyurttaşlarımızdan yedisi adeta bir iş cinayetinde katledilmişlerdir. Ölenlererahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Acılarını yürekten paylaşıyorum.

 Yıllardır mevsimlik işçiler konusunda gereklitedbirleri almayan hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu iş cinayetlerinin birincidereceden sorumlusudur. Mevsimlik işçilerin ulaşım, barınma, sağlık, sosyalgüvenlik ve benzeri hiçbir hakkı hükümet güvencesi altında değildir.

 Maalesef bu yurttaşlarımız çoğu zamangittikleri yerlerde istismarlara ve ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır.

 Hükümetin ve Çalışma Bakanlığının bu konulardadaha özenli, duyarlı, insan odaklı politikalar belirlemesini bekliyoruz.

 Bununla birlikte mevsimlik işçilerin ağırlıklıolarak Kürt işçilerden oluştuğu ve birçoğunun Kürt illerinden yola çıkarakçalışmaya gittikleri düşünüldüğünde, uzun yıllardır bölgede yerel iktidar olanHDP ve DBP olarak bizim de ciddi eksiklerimiz olduğunu kabul etmek gerekir.

 Yerele dayalı istihdamı arttırmak, yerelekonomiyi güçlendirecek projeler geliştirmek; insanlarımıza yaşadıklarıyerlerde üretime katılarak kendi idamesini sağlayacak desteği sunmak sadecemerkezi hükümetin değil, başta yerel yönetimler olmak üzere sivil meclislerin,kent konseylerinin, işveren ve emek örgütlerinin, bir bütün olarak hepimizingörevi ve sorumluluğudur.

 Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlaraçözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştirivermemiz gerekir. İğneyi kendimize batırmadan sorunlara çözüm bulamayız.

 Bu yönüyle düşünüldüğünde, mevsimlikişçilikten kaynaklı yaşanan trajediler nedeniyle ayrıca üzgün olduğumun vesorumluluk duyduğumun bilinmesini isterim. Bütün bu konularda eksiklerimizigidererek halkımıza layık, toplumsallaşmış, demokratik olarak halkın içindeörgütlenmiş bir demokratik siyaset anlayışı ile çözümler üretmek boynumuzunborcudur.

 Bir kez daha ölenlere Allah’tan rahmet,yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyorum."

 

Editör:Şebnem Cerrah

Yorumlar (0)