banner2

banner1

banner22

Üretici zor durumda

MHP Sakarya Milletvekili Muhammet Levent Bülbül fındık fiyatının belirlenmesinde izlenecek yolun TMO’dan geçtiğini belirterek Cumhurbaşkanına çağrı yaptı.

SİYASET 08.08.2018, 18:24
Üretici zor durumda
banner48

Fındık üreticisinin yoğun olduğu kentlerde ki MHP Milletvekillerinin fındık fiyatının belirlenmesi ve üreticinin rahat nefes almasıyla alakalı yapılan basın açıklamalarından birisi Sakarya’da gerçekleşti. MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül düzenlediği basın toplantısında FİSKOBİRLİK’in görevine yerine getiremediğini ve üreticinin tekelleşen piyasa koşullarında bunaldığını söyledi. Basın toplantısında konuşan Bülbül, “Fındık fiyatı en azami şartlarda 15 lira olması gerekiyor.” dedi.

MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül,” Fındık meyvesi insan hayatında çok önemli yeri olan bir besin maddesidir. Dünyada ekili olan yaklaşık 800-880 bin hektar fındık arazisinin yüzde 80’i Türkiye’de bulunmaktadır. Sakarya’da da çok yaygın olan bu fındık arazileri açısından bakıldığında fındık, hem tarımsal hayatımızla alakalı aynı zamanda da ekonomik ve sosyal hayatımız açısından çok önemli bir yere sahiptir. Biz tarımsal üretim konusunda uzman bir kuruluşu temsil etmiyoruz. Biz bir siyasi partiyiz. Kendimde Sakaryalı bir milletvekili olarak bu meselede kısa vadede ortaya çıkabilecek sıkıntılar nasıl halledilir veya 2018 ile alakalı olarak ne yapmamız gerektiğini elimizden geldiği kadar ifade etmek istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

FİSKOBİRLİK İŞLEVSİZ

Bülbül, ”Türkiye’de Fiskobirlik dediğimiz bir organizasyon bu dönemde artık faaliyetlerini ifa edemez hale geldi. Fiskobirlik fındık üreticilerinin alım konusundaki beklentilerini karşılayamamaktadır. Yaklaşık 3-4 senedir Toprak Mahsulleri Ofis’i (TMO) üzerinden yürütülen süreçte fındık fiyatlarının açıklanması ve piyasanın da buna göre şekillendiğini görüyoruz. Fakat yaklaşık 3 yıldan beri fındık üreticisi çok zor durumdadır. Bu durum üretici vatandaşlarımızı ve dolayısıyla onların ilişki içerisine girdiği bütün toplum kesimlerini ziyadesiyle etkilemektedir. “dedi.

FINDIK ÜRETİCİSİ DARALDI

Bülbül,” Üretici ürettikleri karşısında birikmiş ödemelerini, borçlarını dahi kapatmakta zorlanmaktadır. Bu sene gerekli tedbirler alınmaması durumunda ve fiyatların doğru bir şekilde oluşmaması durumunda yıkıcı neticelerin doğması da mukadder olacaktır. 2018 yılında ortaya çıkacak tablo beklentilerin karşısında olursa eğer bir takım sıkıntılar, birikmiş problemler çözüme kavuşacak ve toplumumuz, şehrimiz bununla birlikte rahat bir nefes alacak. “ dedi.

CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI

Bülbül, ”Sakarya olarak bizler fındık üreticimizin her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bunlar için doğruları söylemekte gerekmektedir. Biz TMO’nun bu dönemde önderlik yapmasını ve fiyatın doğru bir şekilde oluşmasında etkili olmasını arzu etmekteyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz, talebimiz odur ki bu konuyla alakalı olarak alınacak tedbirde TMO tekrardan bir fiyatı doğru bir şekilde belirlemelidir. Belirlenen fiyat özellikle ve özellikle oluşan kur değişikliği de nazara alınarak en az 14-15 liralar seviyesine çıkartılmalıdır. Bunun üzerine şekillenen bir piyasanın olması gerekmektedir.” Dedi.

FINDIK 14-15 LİRA OLMALI

Bülbül, “ Fındık eğer bir ihracat ürünüyse ve ihracatta yüzde 85 civarlarında ihraç edilen bir üründür. Kurdaki bu değişiklik fındık kazancına, fındık üretiminden ve ihracından doğacak kazancın daha da artmasına sebep olacaktır. Bunun da bir kısmının üreticiye yansıtılmasında fayda vardır. Bu açıdan 14-15 liralar hayal değildir. Üretici açısından da bolluk denizine sürükleyecek, haksız kazanç sağlayacak bir miktarda değildir. Onun için hak ettiği bir fiyat olarak ifade etmek gerekiyor bu rakamları.” dedi.

 

Yorumlar (0)