banner2

banner1

banner22

Soykan bocaladı

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın 200 günlük süreçte vasatı aşamayan performansı sevenlerini şaşkına çevirdi. Soykan’dan yeni yılla birlikte planlamasını yapmış bir başkanlık bekleniyor. Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım ise dün ne ise yarın da aynı olacak gibi görünüyor.

SİYASET 06.11.2019, 01:10 Editör: Ebru Bulut
Soykan bocaladı
banner48

AKYAZI BELEDİYESİ
Bilal Soykan kapatılan Kuzuluk Beldesi’nin belediye başkanıyken tanınır oldu kamuoyunda. Ardından Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştı. Akyazı Belediyesi’nde Hasan Akcan’ın başarısızlığını Soykan henüz avantaja çeviremedi.
Akyazı’nın çiçeği burnunda belediye başkanı bir önceki dönemi sorgulamaktan meseleye kontsantra olamadı desek abartmış olmayız. Sorgulamakta, hesapları incelemekte haklı olan Bilal Soykan maalesef süreci doğru yönetemedi.
Giden başkanın Ak Partili olması belli noktalarda elini kolunu bağladı Soykan’ın. “Aşağı tükür sakal yukarı tükür bıyık” sözünün cuk oturduğu bir durum karşısında bocalayan Başkan Soykan’ı oldukça zor bir süreç bekliyor.
Bilal Soykan enkaz edebiyatını en çok yapan başkanlar arasında. Yazının girişinde de belirttiğim gibi kötü yönetilen bir belediyeyi devraldı. İşi kolay değil. Ancak millet denizin ne kadar dalgalı olduğuna değil geminin limana sağ-salim yanaşıp yanaşmadığına bakacak.
Hizmet bekleyen Akyazılı enkaz edebiyatına, geçmişte yapılan işlerin arapsaçına dönmesiyle ilgilenmeyecek haklı olarak. Başkanlık makamı ağlama yeri değil çözüm yeri. Akyazı Belediyesinin bir önceki yönetimini irdelemekten vazgeçip geleceğe bakalım.
Akyazı Belediyesi Bilal Soykan’ın döneminde atılım yapamayacak anladığımız. Bozuk yollar kah ilçe belediyesinin kah Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla asfalt olur. Onun ötesinde pansumanla çözülecek işler hallolur. Bilal Soykan’dan büyük ölçekli işler beklemek hayal görmek olur.
Soykan icralık işleri çözüme kavuşturmalı. Akyazı 2019 yılını kayıp yıl olarak geçiriyor. 2020 ve sonrası için planlama yapılmalı. Bu yıl enkaz edebiyatıyla atlatılır ama sonrasında kimse ağlayan bir başkan görmek istemez...
Bilal Soykan’ın başkanlığında Akyazı’nın rotası belli olmalı. Soykan’dan büyük ölçekli projeler beklemeyen birisi olarak taklit projelerden kaçınacağını, rüya ile hayal arasında gidip gelmeyeceğini de söyleyebilirim.
Bir önceki dönemle kıyaslandığında daha realist, ikili ilişkileri daha sağlam bir belediye başkanı profili çizeceğine inandığım Bilal Soykan umarım yanıltmaz.
Akyazı’nın ciddi bir potansiyeli var. Birçok ilçeyle kıyaslandığında artı yönleri var.  Akyazı’ya kimlik kazandırmak çok zor olmasa gerek. Turizm, tarım ve eğitim ilçenin yol alacağı alanlar gibi görünüyor.
Sözün özü; 200 günlük performansıyla sınıfta kalan Bilal Soykan’ın realist yaklaşımı ve ikili ilişkilerinin güçlü olması başarıyı getirir. Yeter ki Soykan samimiyetten uzaklaşmasın.
 
KARAPÜRÇEK BELEDİYESİ
Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım sessiz ve sakin bir şekilde geçmiş yıllarda olduğu gibi görevini sürdürüyor. Başkan Yıldırım’ın 200 günlük karnesini yazmak o sebeple çok zor değil.
Orhan Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi’nden alabildiği kadar destek almaya devam edecektir. Tıpkı geçmişte yaptığı gibi. Karapürçek halkının beklentisi de Erciyes’in zirvesi değil zaten. Bozuk yollar yapılsın, bir iki park açılsın, imar meselelerinde vatandaşın canını yakacak uygulamalar olmasın.
Mesele halloldu, bitti gitti...
Karapürçek Belediyesi’nin imkanları belli. Kimse devasa projeler üretmesini bekleyemez. Nüfusu az, küçük ölçekli ilçelerde genç nüfusun çalışabileceği alanlar oluşmuşsa Ki Karapürçek’te irili ufaklı sanayi tesisleri var. Yerel yönetimlerin yükü de hafiflemiş oluyor.
Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım’ın geçmiş yıllarda ki performansının bu dönemde de değişeceğine inanmıyorum. Çizgisini bozmadan başkan öyle yürümeye devam edecek. Bundan zerre endişem yok.
Karapürçek’te meslek yüksek okulu beklentisi var. Umarım Belediye Başkanı MYO yerine tam donanımlı bir Endüstri Meslek Lisesi’nin yeterli olduğunu anlatır. Laf olsun diye açılan Meslek Yüksek Okullarının ilçeye özellikle yerel yöneticilere yük olduğunu görüyoruz.

Sözün özü; Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım belli bir çizgide görevini yapmaya devam edecek. Kendi kaynaklarının dışında bulduğu her yatırımı ilçesine getirmeyi başaran Yıldırım görev süresinin sonuna kadar bunu yapmaya devam eder.
 
YARIN; HENDEK BELEDİYESİ

Yorumlar (0)