banner2

banner1

banner22

'Sorunlar Ankara'ya gitmiyor'

Saadet Partisi Milletvekili adayları Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB)’u ziyaret ettiler. Milletvekili adayı Yıldırım, esnafın en önemli sorunları olan vergi yükünü hafifletecek politikaları üreteceklerini söyledi.

SİYASET 31.05.2018, 12:13
'Sorunlar Ankara'ya gitmiyor'
banner48

ADAYLAR SESOB’DA

Saadet Partisi Sakarya Milletvekili adayları Eyüp Yıldırım, Ali Seyyar, Ali Fethi Gürler ve Kerem Ali Aksoy, SESOB’u ziyaret ettiler. Saadet Partili adaylar, SESOB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan tarafından ağırlandı.

ESNAFIN VERGİ YÜKÜ

Ziyaret sırasında konuşan milletvekili adayı Eyüp Yıldırım, yüzyıllardır Türk toplumlarının ekonomisinin yapı taşlarının esnaf olduğunu hatırlatarak, “Bugün esnafımız her zamankinden daha sıkıntılı dönemlerden geçmektedir. Borçla borç ödemeye çalışmakta, vergi borçları tavan yapmakta, yapılandırdıkları vergi borçlarını dahi ödeyemez duruma gelmektedirler. Kalifiye çalışan bulamamakta, buldukları çalışanların yasal yükümlülükleri ise içinden çıkılamaz bir yük haline gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

ADİL VERGİ EŞİT VERGİ DEMEK DEĞİLDİR

Her alanda olduğu gibi vergide de adaletli olacaklarını ifade eden Yıldırım, “Eşit vergi adil vergi demek değildir. Saadet iktidarında çarpık ve adil olmayan vergi sisteminde köklü değişiklikler yapmakta kararlıyız. Para olmadığı için esnafa faizsiz kredi veremeyenler isterlerse medya el değiştirsin diye 2 milyara yakın parayı bulabiliyorlar. Biz bunun önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu.

 FABRİKA ARAZİLERİ AVM OLDU

Türkiye’nin bir çok şehrinde, devlete ait olup satılan fabrikaların şehir merkezlerinde kalan arazilerine, esnafın yakarışlarına rağmen AVM’ler yapıldığını belirten Yıldırım, “Satılan Stadın yerine ve daha önce satılan Şeker Fabrikası arazilerine yakın bir gelecekte AVM yapılırsa hiç şaşırmam. Çünkü bu iktidarın esnafı düşündüğü sözleri gerçek değildir. Şehir içine yapılan her AVM, nalburundan, konfeksiyoncusuna, ayakkabıcısından, saatçisine, lokantacısından hatta fırınına kadar binlerce esnafın yok olması demektir” dedi.

ÇALIŞTIRACAK ELEMAN BULUNAMIYOR

“Ülkemizde girişimci veya esnaflık yapacak insan sıkıntısı yok, kalfa ve çırak sıkıntısı var” diyen Yıldırım, “değiştire değiştire yamalı bohçalara dönüştürdükleri eğitim sisteminin bir sonucu bu. Adam İnşaat mühendisi olmuş, hayatında kalıp, demir görmemiş. Makine mühendisi olmuş eline makine yağı bulaşmamış. Öyle bir eğitim sistemi var ki, herkesi mühendis olmaya hedeflendiriyor. Olamayanlar vasıfsız kalıyor. Oysa ki iyi bir kaynak ustası bugün mühendislerden daha fazla para kazanıyor. Çırak, kalfa müessesesi iflas etmiştir. ‘Eti senin kemiği benim’ anlayışı bitmiş, iş başı eğitimden de uzaklaşılmıştır. Bugün esnafımız çalıştıracak nitelikte güvenilir eleman bulma sıkıntısı yaşamaktadır” diye konuştu.

SORUNLAR ANKARA’YA GİTMİYOR

Sakarya’daki bir çok kesimin olduğu gibi Sakaryalı esnafın da sorunlarının Ankara’ya ulaştırılmadığını ifade eden Yıldırım, “Gittiğimiz her yerde bize bu konu anlatılıyor. ‘Önceden milletvekillerimiz bizlerle görüşür, sorunlarımızı Ankara’da Meclis’te dile getirirlerdi. Yeniden böyle vekiller istiyoruz’ diyorlar. Bizler inşallah yeniden bu köprüyü oluşturacağız.” İfadesini kullandı.

KAYNARCA  VE SAPANCA

SESOB ziyaretinin ardından akşam iftar sonrasında ise Kaynarca ve Sapanca İlçeleri’ni ziyaret eden Saadet Partisi’nin milletvekili adayları, kahvehane ziyaretlerinde bulunarak, vatandaşlarla bir araya geldiler.

Yorumlar (0)