banner2

banner1

banner22

Şehir 5 yıl daha kaybetmemeli

Türkiye’de bütün şehirlerin 15 yılda ivme kazandığını aktaran Taranoğlu Sakarya’nın beş yıl daha kaybetmemesi için vizyon projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Taranoğlu; “Bu vizyonsuzlukla Sakarya 5 yıl içerisinde Marmara’nın kenar mahallesi olur”

SİYASET 22.07.2018, 17:25
Şehir 5 yıl daha kaybetmemeli
banner48

Eski Bakan Ersin Taranoğlu önce şehre dair projelerini açıkladı. Ardından sahaya inip, muhtarlarla toplantılara başladı. Siyaset alemi karıştı. Kimine göre Taranoğlu başkan adaylığı için tepeden söz aldı, kimine göre ‘istemem yan cebime koy’ taktiği yapıyor. Ersin Taranoğlu, kamuoyunda konuşulan ve merak edilen her soruya açıklıkla cevap verdi.

Genel Yayın Müdürümüz Güven Hasbaş siyaset aleminde çokça konuşulan konuları Eski Bakan Ersin Taranoğlu’na sordu. Taranoğlu meselenin kendisinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasından daha önemli olduğuna vurgu yaparak 'vizyon projelerini ve muhtarlarla olan toplantısının nedenini aktardı’

AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacak mısınız?

Ben siyasete kaptan köşkünde yapmış ve yetişmiş biriyim. Aday nasıl olunur neler yapılır bunları bilen biriyim. Sakarya’da Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinden aday olmak demek Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmek demek. Önce gidersiniz partiye üye olursunuz, sonra aday adayı olursunuz. Temayüle, halk oylamasına girersiniz. İddia ediyorum hem teşkilat temayülünde hem de halk oylamasında birinci çıkarım. Ama meselemiz bu değil. Meselemiz 15 yılda Türkiye’nin her kenti gelişirken, Sakarya’nın yerinde sayması. Şehrin ilçelerinde gelişmeler var ancak merkez yerinde sayıyor. Mesele Sakarya insanının çile çekmekten kurtulması. Beş yıl daha bu vizyonsuzlukla şehir yönetilirse Marmara Bölgesi’nin kenar mahallesi oluruz.

Önce projeler açıkladığınız toplantı ardından muhtarlar buluşması. 'Taranoğlu sahaya indi' söylemi, siyaset dünyasını da hareketlendirdi. Toplantıların sebebi nedir?

Projeleri açıklamamın sebebi şehrimin gelişmesine katkı vermekti. "Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderin varsa, bu projelerin hayata geçirilebilir olduğu" bilinsin diyeydi. Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkede yaptıklarına bakın. Boğazın altından tünel yaptı. Son olarak OVİT Tüneli ile çileyi mutluluğa dönüştürdü. Bizim insanımız hala SEDAŞ kavşağında, SSK kavşağında çile çekiyor. Proje üretmeye, ürettiğimi de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğim. Projelerimi açıkladığım toplantının ardından ilginç bir beklenti oluştu. Şehirde ki sessiz çığlık ortaya çıktı. Halının altına atılan sessizlik gün yüzüne çıktı. Ben siyasetçiyim. Siyaset yaptığım arkadaşlarımı, muhtarları ziyaret etmem gayet normal. Hasbihal ediyoruz. Şehrimize dair fikir alışverişinde bulunuyoruz. Muhtarlarla yaptığımız toplantılar Akyazı ve Geyve ile devam edecek.  Diğer ilçelerde de, mahallelerde olacağız.

Sizin aday olup olmayacağınız konuşulmaya başlandı. Sanırım size ‘Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olacak mısınız’ sorusunu ilk soran ben değilim.

Her partide benim aday olup olmayacağımı merak eden bir kitle var. Aday olmamı beklediklerini ifade ediyorlar. AK Parti içerisinde de iki kitle oluştu. Birincisi; Ersin gelirse düzen bozulacak diyen bir grup. Ki bunların çok az. Onlar sadece kapalı kapılar ardında konuşur kendi söyleyemediklerini ikinci, üçüncü ağızdan birilerine söyletirler.

Birde ikinci grup var. Daha önce birlikte siyaset yaptım ve geniş halk kitlesinin olduğu grup. Bu grup şehrin ivme kazanmasını, şahıslar üzerinden değil icraatlar üzerinden değerlendirme yapan grup bu. AK Parti içerisinde ki ilk grup değil de şehrini seven, sahip çıkan gelişmesini isteyen grubun beklentisi ‘Sakarya’nın çehresinin değişmesi yönünde.

Her ortamda her fırsatta dile getiriyorum. Mesele benim belediye başkanı aday adayı olmam veya aday gösterilmem değil. Meselemiz şehrimizin vizyonel projelere kavuşması. Bu projeleri hayata geçirecek 40-45 yaşlarında bir aday belirleyelim. Ben belediye meclis üyesi olurum o vakit. Genç ve vizyon sahibi bir aday önderliğinde büyük projeleri hayata geçirelim.

Sayın Taranoğlu partinin ileri gelenlerinden Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için söz aldığınız dillendiriliyor. Projeler, toplantılar bu sebeple mi?

Böyle bir şey olabilir mi? Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin belediye başkanı adayının seçim kazanması kesin bir şehir için kimse kimseye böyle bir söz vermez. Babası oğluna bir şey söylemez. Siyasete adaylığın yolunu bilirim ben. Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinden çok sayıda aday adayı çıkar. Çıkması da çok normal. Önemli olan şehir için bu projelerin hayata geçirilmesi.

Bakın bir iki örnekle anlatayım meseleyi. 60 yıl önce yapılan İstanbul Vatan Caddesi hala konuşulur. Rahmetli Adnan Menderes açtı o caddeyi. Başka birisine de nasip olmadı. Serdivan’da yerleşimin olmadığı tarlada yol açmaktan bahsetmiyorum. Tren Garı’ndan E-5’e 5 kilometrelik 5 gidiş 5 geliş bir cadde açabilecek vizyonu olan başkan gelsin istiyorum. Bisiklet yolu ortasında raylı sistemi olan 120 metre genişliğinde bulvar açabilmek mesele. Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu mümkün. 2019 yılında seçim var. Aynı yıl proje ve Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı alındıktan sonra bir yıl da yapımı tamamlanır. 2021 yılında bu proje hizmete alınır. Bunu yapabilmek için önce vizyon sonra da irade gerekli. Belediye imkanlarıyla değil Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla böyle projeler yapmak lazım. Atatürk Bulvarı’nda trafiği yerin altına almak mümkün. Şehrin kaderini değiştirmek lazım.

BAZILARI İÇİN ATİ OLANLA BENİM İÇİN MAZİ...

Birileri için Büyükşehir Belediye Başkanlığı kariyer olabilir. Bazı arkadaşlar için ati olan durumlar benim için mazidir. Benim siyaset kariyerimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan önemli görevler var. Mesele kariyer yapmak değil şehrin kaderini değiştirmek. Sapanca Gölü, Sakarya Nehri, Çark Deresi var. Ama biz bunlara sadece bakıyoruz. Etrafımız su ile çevrili biz sefalet çekiyoruz. Avrupa’nın bütün başkentleri nehir kenarına kurulu. Ama biz nehre uzaktan bakıyoruz. Gölün etrafı yaşam alanı olmayacak, nehir şehir ile bütünleşmeyecekse kimin belediye başkanı olduğunun ne önemi var.

Toparlamak gerekirse; Ersin Taranoğlu aday olmanın yolunu bilir. Önceliğim şehrimin kaderinin değişmesi. Projelerin yarışması. Vizyonu olan 40-45 yaşlarında bir aday belirleyip onun arkasında durmak gerekiyorsa dururum. Eğer bir asırda bir kişiye nasip olacak işlere atmam varsa kaderimde aday da olurum. Önceliğim şehrimin kaderini değiştirecek projeler üretmek ve bu projeleri kamuoyuyla paylaşmak...

 

Yorumlar (0)