banner2

banner1

banner22

Sakarya'dan geniş katılım

Demokrat Parti Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı Ankara’da büyük bir coşkuyla yapıldı. DP Genel Başkanı Afyon Milletvekili Gültekin Uysal başkanlığında gerçekleşen programa Sakarya’dan geniş katılım oldu.

SİYASET 02.12.2019, 13:37
Sakarya'dan geniş katılım
banner48

DP il başkanı İsmail Ergül ve Sakaryalı Demokratlıların büyük ilgi gösterdiği toplantıda DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, ‘Radikal Demokrat Deklarasyon’u açıkladı. Ankara Barolar Birliği Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantı sonunda açıklamalarda bulunan DP İl Başkanı İsmail Ergül, “Biz, Demokrat Parti olarak Türkiye’nin milli birliğinin, beraberliğinin, ortak yaşam hayalinin merkezinin demokrasi ve adalet olduğu kanaatindeyiz. Dünya demokratlar ile antidemokratlar arasındaki mücadelenin yeni bir aşamasına ulaştı” dedi.

Ergül, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksine anayasa değişikliğiyle devlet başkanlığı makamı olan Cumhurbaşkanlığı’yla siyasi parti başkanlığı yeniden ayrılmalı. Devletin başı bağımsız konumda olmalı. Geçici çözüm niteliğindeki yargı reformu yargı paketi yasa değişiklikleri yerine kapsamlı değişiklikler ile yargı bağımsızlığı sağlanmalı. Anayasa değişikliğiyle TBMM’nin bütçeyi onaylamama yani veto hakkı yeniden sağlanmalı ki millet iradesi, ülke bütçesi üzerinde yeniden söz sahibi yapılmalı. Siyasi Partiler Yasası yeniden yapılandırılmalı. Bu çerçevede, yüzde 10 seçim barajı kaldırılmalı ve seçim bölgesi tercih sistemi yeniden gözden geçirilmeli. Türkiye’nin genel bütçesinden pay almakta olan TRT, Anadolu Ajansı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi kuruluşlar özerkleştirilmeli. Mevcut durumdaki tek taraflılık görüntüsü sonlandırılmalı. Sahada her maçını kaybeden ama sanki maçı kazanmış gibi anlattıran bir iktidar ile kaybını 'ama elimi kolumu bağladılar' diye izaha kalkışan bir muhalefet, Türkiye'nin kaderi değildir. Biz demokratlar için ise mesele bu topluma layık olmaya çalışmaktır. Derdimiz büyük, hedefimiz yüce, imkânlarımız dar. Ancak unutmayalım ki 40’larda yola çıkan büyüklerimizden çok daha fazla imkânımız, o günlerin toplumundan çok daha gelişmiş bir toplumumuz var. Gün, bu toplumun hak ettiği demokrasiyi inşa etmek için mücadele etme günüdür. Demokrat Parti sağda veya solda değildir, demokrattır.” dedi.

Yorumlar (0)