banner2

banner1

banner22

Oturak’dan Cuma açıklaması

MHP Adapazarı ilçe başkanı Halil Hakan Oturak Cuma vesilesi ile bir basın açıklaması yaptı. Müslümanlar olarak buruk bir Cuma geçirdiklerimi ifade eden başkan Oturak, “Yarın çoluk çocuk neşe ile camilerimizi doldurabilmek adına salgın hastalıkla mücadele için alınan kararlara uymalıyız diyerek, Cuma vaktini evimizde yüce Allah’a sığınarak geçirmeliyiz” dedi.

SİYASET 20.03.2020, 13:02 Editör: Ebru Bulut
Oturak’dan Cuma açıklaması
banner48

HÜZÜNLÜ BİR MEVSİMİN CUMASI

İlçe Başkanın açıklaması şu şekilde;

“Bugün 20 Mart 2020 Cuma. Malumunuz üzere Cuma günü Müminler için mübarek bir gündür. Ancak bu Cuma diğerlerinden farklı olarak, ülkemizde ve tüm dünyada hüzünlü bir mevsimin Cuması olarak tarih kayıtlarına geçmektedir. Yüce Allah Cuma suresinde “O namaz kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan (nasibinizi) arayın” buyuruyor. Biz müminler bugün Yüce Allah’ın affına sığınarak bu buyruğunu yerine getiremeyeceğiz. Çünkü öğrendik ki bu söz konusu hastalığın yayılmasını engellemek için insanların birbirinden uzak durması gereklidir.

CAMİLERİMİZİ DOLDURACAĞIMIZ GÜNLER BİZİ BEKLİYOR

Din İşleri Yüksek Kurulu, salgın hastalık sebebiyle isabetli bir kararla, Cuma ve vakit namazlarına bir süreliğine ara verdi. Camilerimiz bu süre içinde en güzel şekilde dezenfekte edilecek ve çoluk çocuk neşe ile içini dolduracağımız günler için bizi bekleyecektir. Cuma ve vakit namazları için verilen bu karara uyarak, evde kalmış olsak da Yüce Allah’ın Cuma süresinde buyurduğu üzere: “Allah’ı çok zikredin ki (dünya ve ahirette) umduğunuza kavuşasınız (kurtuluşa eresiniz)” ifadesini yerine getirebilir ve mahzunluğumuzu bir nebze olsun atlatabiliriz. Yüce Allah yine Kuran’ı Kerimde Bakara suresinde “(Ey mü’minler! İtaat edeni isyan edenden ayırt etmek için) andolsun ki sizi hem biraz korku ve açlıkla hem de mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. (Ey Resûlüm!) Sabredenlere (lütuf ve ihsanımı) müjdele! Öyle ki onlar, kendilerine bir bela geldiği zaman ancak: “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aitiz ve (sonunda) yine O’na döneceğiz.” derler” ifadesini buyurmuştur. Bilim insanları insanoğluna bir imtihan vesilesi ile gelen KODVİD-19 isimli bu hastalığın çaresini ararken, devlet yöneticileri ellerinden gelen önlemler için gayret göstermekte, sağlık çalışanlarımız hastalarımıza şifa olabilmek adına gecesini gündüzüne katmaktadır.

ÇAĞRI YAPMAK ÜZERİMİZE DÜŞEN VAZİFE

Biz ise sıradan vatandaşlar olarak, Allah’ın belirttiği üzere önce sabredip sonra kişisel temizlik ve sağlık bakanlığımızın evde kalma çağrılarına uymak durumundayız. İnanıyorum ki herkes üzerine düşeni yaptığında her zorlukla beraber bir kolaylık vardır diyen Rabbimiz bu işinde bir ferahlığını verecektir. Yüce Allah kendisine sığınmakla bütün felaketleri atlatacağımızı ifade ederken, kendisine sığınıp düzlüğe çıktığımızda yine dünya işlerine dalanları örnek vererek bizi uyarmaktadır.

Bu konuda Yunus suresi ibretliktir:

YUNUS 22. Sizi karada ve denizde gezdiren ancak O’dur. Hatta gemilerde bulunduğunuz zaman(ı hatırlayın), o (gemiler), içinde bulunan (yolcu)ları hoş bir rüzgarla yüzüp götürdüğü ve onlar da bununla neşelendikleri sırada, şiddetli bir fırtına gelip çatar; dalga her taraftan onları kuşatır (hücum eder). Artık onlar kendilerinin tamamen kuşatıldıkları (ve kesin kurtulamayacakları)nı sandıkları sırada artık dini, yalnız Allah’a has kılarak (içlerindeki benlik putunu ve diğer putlarını atıp samimi olarak) O’na dua ederler: “Andolsun ki, eğer bizi bundan kurtarırsan mutlaka şükredenlerden olacağız.” derler.

YUNUS 23. Fakat (Allah) onları kurtarınca, hemen yeryüzünde yine haksız yere (hevalarına uyarak) taşkınlık yaparlar. Ey insanlar! Dünya hayatının geçici/değersiz menfaati için (yaptığınız) taşkınlığınız, ancak kendi aleyhinizedir. Sonra dönüşünüz ancak bizedir. Biz de yapmış olduklarınızı size haber vereceğiz.

EVİNDE KAL ADAPAZARI

Değerli hemşehrilerimiz, Bu Cuma günü birbirimizden ve camilerimizden uzak evimizde geçirirken, inşallah her şeyin sahibine karşı daha fazla yaklaşıp, bir daha yolundan ayrılmadan, bu dünya hayatını yarın hesabını verebilecek şekilde tamamlarız. Bu vesile ile “Evinde Kal Adapazarı” çağrısını yaparken, mübarek Cuma gününün milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Yorumlar (0)