banner2

banner1

banner22

Oturak İmamoğlu’na tepki gösterdi

MHP Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak, Ekrem İmamoğlu’nun eşinin tutuklu HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı tiyatro gösterimine katılmasına tepki gösterdi.

SİYASET 15.01.2020, 10:27 Editör: Ebru Bulut
Oturak İmamoğlu’na tepki gösterdi
banner48

Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş ve Canan Kaftancıoğlu'nun Selahattin Demirtaş'ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununu birlikte izlemesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından eleştirilmişti. İBB Başkanı İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu'nun Selahattin Demirtaş'ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununu izlemesine gelen eleştirilere şöyle yanıt verdi;

"Benim eşim, iyi eğitim almış, üniversite bitirmiş, masteri olan, doktorası olan bir Türk kadını. Benim eşim, nereye gideceğini bilir. Türkiye'yi yorumlayan, dünyayı yorumlayabilen ve ona göre nereye gideceğini bilen Türk kadını. Sadece benim eşim değil, oraya gelen diğer kadınların da aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Öyledir de. Kadınların bir kitap üzerinden bir oyunu izlemesi, sürece katkı sunmasını çok olgun bir tavır olarak görüyorum. Destekliyorum da. Eşimin de başta olmak üzere, bana soracak halleri yok. Ben, bu devlet adamlığı çağrısını her zaman ifade etmiştim. Söylenen sözler, ifade edilen tanımlar, tarifler o kadar kötü ki. Üzüntü ile takip ediyorum. Keşke bu kadınların yaptığına, 10-15 kadın daha eklense. Belki bu ülkede kadın eliyle farklı bir atmosfer doğabilir. Belki bu ülkede, barış ve huzur ortamı oluşabilir. Keşke bunu yapabilsek. Bu konuda biraz erkek çeneleri az konuşsa. Ben sahada gezerken de aynı dili konuştum. Trabzon'da da Diyarbakır'da da İstanbul'da da. Şu anda da görev yapıyorum ve aynı şeyleri konuşuyorum. Bizi hamaset çerçevesi içerisine sığdıramazlar, girmeyiz. Orası, onlara kalsın."

GEREKİRSE LONDRA’YA KADAR KOVALAYACAĞIZ

MHP Adapazarı ilçe başkanı Halil Hakan Oturak İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanıtına karşı yazılı bir basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Başkan Oturak mesajında şu ifadelere yer verdi;

Mesele okumak değil mesele hissetmek. O işte Allah’ın nasibi. Çoğu Türk analarının Ekrem İmamoğlu’nun eşi gibi doktora eğitimi yok. Ancak onlar it ile kurdu bin metreden ayırt ederler. Onların yetiştirdiği evlatlar ise, analarından emdikleri helal sütün hakkını yeri geldiğinde şehit olarak, yeri geldiğinde parçalanıp yok edilmek istenen bir millete başkumandanlık yaparak verirler. Bakın onlardan biri anasının kabri başında nasıl bir söz vermiş: “Annemin ruhuna ve bütün ecdat ruhlarına söz vermiş olduğum vicdan yeminini tekrar edeyim. Annemin kabri önünde ve Allah’ın huzurunda yemin ediyorum. Bu kadar kan dökülerek milletin elde ettiği ve sağlamlaştırdığı egemenliğin korunması savunulması için gerektiğinde annemin yanına gitmekte asla tereddüt etmeyeceğim. Ulusal egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etmiş olduğu bu yemin bize ondan kalan mirastır. Her ne pahasına olursa olsun nerde nasıl bir eğitim alıp kimler tarafından yetiştirilmiş olurlarsa olsunlar, milletin bir kısmının desteğini almış dahi olsalar, it ile kurdu, memleket evladı ile vatan hainlerini ayırt edemeyenleri Atatürk’ün gerçek bir askeri olan Fevzi Çakmak’ın ifadesi ile: Gerekirse Londra’ya kadar kovalayacağız.

Yorumlar (0)