banner2

banner1

banner22

Milletimizin derdiyle ne zaman ilgileneceksiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç sert açıklamalarda bulundu.

SİYASET 10.09.2020, 16:23 Editör: Aysima Kortak
Milletimizin derdiyle ne zaman ilgileneceksiniz?
banner48

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Özkoç açıklamasında işsizlik rakamlarına değinerek, "Bakın yüzde 13.4 işsizlik rakamı açıklandı. Genç işsizlik ise yüzde 28'i aştı. İstihdamda bir yılda iki milyon kayıp var. Arkadaşlar istihdamda iki milyon kayıp varken, nasıl oluyor da işsizlik 150 bin artıyor?" ifadelerini kullandı.

Engin Özkoç'un açıklamaları şöyle:

Üç konuda göz göre göre felakete gidiyoruz: pandemi, ekonomi ve eğitim. Salgını doğru yönetemediğimiz aşikar. Türkiye salgını yönetmekte geç kaldı. Yönetmeye başladığında da evinde kalan yurttaşlara ekonomik destek sağlayamadı. Dünya ekonomik olarak hazırdı. Türkiye ise kefen parasını bile harcamıştı, hazine boştu. Devletin kaynakları, halkımızın ihtiyaçlarına göre değil, sarayın ihtiyaçlarına göre belirlendi. Halkımızın geleceği, bir avuç insanın geleceğiyle eş tutuldu. Saraylara yatırım yapıldı. Bir değil, üç saray yapıldı. Uçan saraylar, makam araçlarına yatırım yapıldı. Bunlar devletin itibarı sayıldı. Halkın itibarı umursanmadı. Vatandaşlar eve bir lokma ekmek götüremeyince intihar ettiler. Ülkede uyuşturucu aldı başını gitti. Fuhuş yükselen bir sektör haline geldi. Üretim durdu. İşsizlik rakamları açıklandı. Devlet tarafından verilen tüm bilgiler yanlış olduğu için bunlara da inanmıyoruz. Ama bakın yüzde 13.4 işsizlik rakamı açıklandı. Genç işsizlik ise yüzde 28'i aştı. İstihdamda bir yılda iki milyon kayıp var. Arkadaşlar istihdamda iki milyon kayıp varken, nasıl oluyor da işsizlik 150 bin artıyor? Her şeyleri gibi işsizlik açıklamaları da yalan.

37 BİN ÖĞRENCİMİZİN İNTERNETİ YOK

Eğitim sistemi çöktü. Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullara 5.78 milyar lira destek sağladı. Bakanlığın 2020 bütçesiyse 5.6 milyar lira. Arkadaşlar bakanlığın özel okullara ayırdığı kaynak, bakanlığın yatırım bütçesinden fazla. Yoksul öğrencilere neden destek verilmiyor? Milli Eğitim Bakanı, para olmadığı için gereken tedbirleri alamadıklarını söylüyor. Para var arkadaşlar. Fatih projesine 8.5 milyar lira para ödendi. Özel okullara 5. 8 milyar lira destek sağlandı. Geriye 5.1 milyar lira kaldı. Bu para nerede? Hani şehit yakınları için toplanan parayı vermediniz ya, bu parayı da ne yaptınız, açıklamanız gerekir. 3 milyon 37 bin öğrencimizin interneti yok. Erdoğan, 'üç çocuk yapın.' diyor. O çocukların bilgisayarı, interneti yok. Siz FATİH projesi adı altında rant sağladınız. Bu insanların gözüne baka baka nasıl konuşuyorsunuz? 759 bin çocuğun evde televizyonu yok, arkadaşlar. Peki EBA'dan nasıl yararlanacak bu çocuklar. 7 milyon 300 bin çocuğumuz EBA'dan yararlanamıyor. Yoksuzl oldukları için mi, onları çaresiz bıraktığınız için mi? Onların yoksulluğu, çaresizliği ne olacak diye soran olmadığı için mi? CHP bir daha söylüyor: Bizim için halkın itibarı devletin itibarıdır.

MİLLETİMİZİN DERDİYLE NE ZAMAN İLGİLENECEKSİNİZ?

Turizm, tarım iflas etmiş. Üretim durmuş. Damat masal anlatıyor. Kimse bu masala inanmıyor. Bu masala sadece cumhurbaşkanı inanıyor. Damat milletimiz gözünün içine baka baka en dibe vurduğumuzu, artık buradan sıçrayacağımızı söylüyor. Peki bu bakan neye sahip arkadaşlar? Yandaşlara köprü yaptırıp bunlara tıkır tıkır para ödeyen bu bakan. Saray'a para aktaran bu bakan. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı ile baş başa verip örtülü ödeneği harcayan bakan. Milyarlarca liranın nereye gittiğini bilen ama millete anlatmayan bakan. Madem en kötü günler geride kaldı, neden bireysel emeklilikte biriken parayı kullanıyorsunuz? Pandemiden önce Merkez Bankası'nın yedek akçesini bitiren bu zihniyet, şimdi de bireysel emeklilik paralarına el atıyor. Milletimizin derdiyle ne zaman ilgileneceksiniz?

SADECE PANDEMİ Mİ FELAKET?

Sadece pandemi mi felaket? Alınmayan önlemler can yakıyor. Giresun'da selde askerlerimiz şehit oldu. Oysa ki, CHP'li İl Genel Meclisi üyesi uyarmıştı. Siz ölümleri olağan bir hal konusuna getiriyorsunuz. Havai fişek fabrikasında patlama meydana geliyor, siz sahiplerini ağırlıyorsunuz. TBMM, bunlar için önlem alacak yasaları çıkardı. Bunu uygulamayan Cumhurbaşkanlığı Sistemi. Millet umurlarında değil. İmar affı çıkararak dere kenarındaki yapılarda ölümlere neden olan Cumhurbaşkanı'dır. Cumhurbaşkanı, Giresun'a gidiyor. Millet ne diyecek, diye toplanıyor. O insanların kafasına çay atıyor. Bir ülkenin itibarı milletin itibarıyla ölçülür, bir kişinin itibarıyla ölçülmez. Giresun'la ilgili kanun tasarısı hazırladık. Bugün TBMM'ye veriyoruz. Afet yasasındaki eksiklikler giderilsin istiyoruz.

Yorumlar (0)