banner2

banner1

banner22

Keleş’ten sert tepki

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş semt pazarları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Keleş, açıklamasında hükümetin kolaya kaçarak hem halkı hem de esnafı zor duruma düşürdüklerini söyledi.

SİYASET 21.04.2020, 09:43 Editör: Ebru Bulut
Keleş’ten sert tepki
banner48

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, semt pazarları hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Koronavirüs sebebi ile işin kolayına kaçılarak semt pazarlarının kapatılmasına tepki gösteren Keleş hem halkın hem de pazarcı esnafının mağdur olduğunu belirtti.

SOYGUN POLİTİKASI

Keleş, yaptığı açıklamada; “Bir sağlık sorunu olarak başlayan ancak gün geçtikçe ekonomik yönü daha vahim bir hal alan bir salgın dönemi yaşamaktayız. AK Parti yönetiminin yıllardır sürdürdüğü üretimi dışlayan yandaşa rant sağlamayı amaç edinen tüketim esaslı ekonomik (soygun) politikası en çıplak haliyle önümüzde durmaktadır. Dünya ülkelerinin vatandaşlarına destek üstüne destek açıkladığı bir ortamda Erdoğan yönetimindeki AK Parti hükümeti vatandaştan 10 TL para almak için mesaj üstüne mesaj atıyor. Son zamanlarda özellikle semt pazarlarının (işin kolayına kaçılarak) kapatılması sebebiyle hem halkın taze sebze, meyve gıdaya ulaşımı zorlaşırken hem de pazarcı esnafı zor günler geçirmekte.” şeklinde konuştu.

YEREL YETKİLİLER SORUMLULUKTAN KAÇIYOR

Pazar yerlerinin kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ve yetkililerin sorumluluklardan kaçtığını belirten başkan Keleş; “Yerel idareciler sosyal yardımlaşma kurumu eliyle dağıtmak ve sarayın takdirini kazanmak için hediye çeki aldıkları marketlerdeki yoğunluğu görmezden gelirken açık havada kurulan pazarları kapatmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Daha doğrusu sebebini anlamakla birlikte bunu yanlış buluyoruz. Oysaki yaranmak içi çabaladıkları saray dahi pazar yerlerine ilişkin yayınladığı genelgelerde “vatandaşların temel gıda ve temizlik maddelerine erişimi engellenmeden gerekli önlemlerin alınmasını” şart koşarken aman neme lazım mantığı ve kendi koltuklarını esas alan bir anlayışla yerel yöneticilerin pazar yerlerini toptan kapatması kabul edilemezdir.”

ÖNCELİKLİ GÖREVLERİ

Keleş son olarak şu ifadelere yer verdi; “Tezgahlar arası mesafe vb birçok basit tedbir alınarak yoğunluğu ve sıkışıklığı aşmak için pazar yerlerinin (daha geniş yakın yerlerle) değiştirilmesi, büyütülmesi (çevre ve devam sokakların pazar alanına eklenmesi) , kişisel ve toplu hijyen kurallarının tavizsiz ve etkin şekilde denetlenmesi, ürünlerin gerektiğinde poşetli olarak hazır şekilde satılması, pazarın (katılımcı pazarcı esnaf sayısını düşürerek) kurulma günlerinin arttırılması, vb birçok önlem alınabilecek iken HEM EN KOLAY OLAN, HEM DE (HEDİYE ÇEKİ ALDIKLARI) MARKETLERE YARAYACAK OLAN kapatma uygulaması kabul edilemezdir. EN TEPEDEN EN ALTA TÜM YEREL İDARECİLER UNUTMAMALIDIRLAR Kİ ÖNCELİKLİ GÖREVLERİ SARAYA ŞİRİN GÖZÜKMEK DEĞİL HALKA DESTEK OLMAKTIR.”

Yorumlar (0)