banner2

banner1

banner22

Keleş’ten Kadın Hakları Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, 5 Aralık Kadın Hakları günü için yayınladığı mesajında, “Türk Kadını yarınları inşa etmiş ve ülkesinin geleceğine şekil vermiştir” dedi.

SİYASET 04.12.2020, 22:29 Editör: Aysima Kortak
Keleş’ten Kadın Hakları Günü mesajı
banner48

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata geçirdiği inkılaplar sosyal yaşantıda birçok yeniliği Türk Halkı’na kazandırdı. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile Türk Kadını Dünya’da o dönem olmayan bir hakka sahip oldu. Bu gelişmeyle beraber 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaya başlandı. CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, 5 Aralık’ın yıl dönümünde bir kutlama mesajı yayınladı.

“KADIN HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”

 Türk Kadınının geleceğe şekil verdiğine değinen Başkan Keleş, “Türk Kadını, tarih boyunca siyasette, bilimde ve pek çok alanda etkisini göstermiştir. 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk Kadınını daha ileri taşımak ve ona hak ettiği imkanları sunmak adına Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’nı vermiştir. Dönemin ileri diye tabir edilen ülkelerinde bile bulunmayan bu hak ile Türk Kadını yarınları inşa etmiş ve ülkesinin geleceğine şekil vermiştir.  Şimdiler ise ne yazık ki kadınlarımız maruz kaldıkları şiddetle, cinayet gibi olumsuz haberlerle gündeme geliyor. Dünya Kadın Hakları Günü’nde kadınlarımızın refah ve huzur içinde, ülkelerinin geleceği için çalışacağı yarınları temenni ediyor, tüm kadınlarımızın, Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.

Yorumlar (0)