banner2

banner1

banner22

İl Başkanlığı’nda bir araya geldiler

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile birlikte 2 Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Grup Başkanı Sakarya İl Binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda Türkiye’nin ve Sakarya’nın ekonomik sorunları ele alındı.

SİYASET 24.08.2021, 15:33 Editör: Onur Güden
banner48

İYİ Parti Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta ve İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale’den oluşan heyet Sakarya’da basın mensupları ile buluştu. Toplantıda Türkiye’nin ve Sakarya’nın ekonomik sorunları ele alındı.

“HER ŞEY KONUŞULAMIYOR”

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, “Türkiye’nin lokomotif illerinden biri olan Sakarya’nın misafiriyiz. Bir araya gelerek Sakarya’nın ekonomik karnesini ve yapısını konuşacağız. Türkiye’de maalesef her şey konuşulamıyor. Bugün 12 milyon kişi güne işsiz uyandı. Bugün Türkiye’de göçmen sorunu var. Gündüz Türkiye’de konuşulan haberlerle akşam haberlerinde yer alanlar aynı olmuyor. Bizim amacımız gündüz konuşulan sorunları akşam da konuşmaktır” dedi.

“SAKLI POLİTİKA OLMAZ”

Prof. Dr. Tatlıoğlu, “Göç konusunda en net parti biziz. 2017 yılında Genel Başkanımız Sn. Meral Akşener, ‘Herkes vatanında mutludur’ diyerek bu konuda net tavrımızı ortaya koymuştur. Ama hükümet politikalarını meclisten saklıyor. Avrupalı politikacılar çıkıyor, ‘Erdoğan’ın mülteciler konusunda verdiği taahhütlerden memnunuz diyor. Bizler bu taahhütler nedir bilmiyoruz ama Yunanistan Başbakanı Miçotakis biliyor. Devletten saklı politika olmaz” ifadelerine yer verdi.

“ALIM GÜCÜNDE DÜŞÜŞ VAR”

Prof. Dr. Tatlıoğlu, “Araştırmalarda, ‘Türkiye’nin en büyük sorunu nedir’ diye sokağa sorulduğu zaman yüzde 74 ekonomi yüzde 9 da adalet diyor. Ekonomiye bağlı sorunlar da ekonomiye eklendiği zaman yüzde 80’in üzerinde cevap ekonomiye bağlı oluyor. Baktığımızda ülkemizde enflasyon yüzde 30’u aşmış gidiyor fakat vatandaşın cebine giren paraya gelen zam oranı anca yüzde 15 civarında. Alım gücünde ciddi düşüş ver” dedi.

TEMEL SORUNUMUZ GÜVEN”

Prof. Dr. Tatlıoğlu, “Diyanet’in açıkladığı fitre miktarı 28 TL. Yani dört kişilik bir ailede aylık 3 bin 360 TL yapıyor. Diyanetin hesabına göre evde bir kişinin çalıştığı aileler fitreye muhtaç. Türkiye’de temel sorun güven. Adalete ve ekonomiye güven kalmadığından yabancı yatırımcı da gelmiyor. Türkiye’de adalet ve liyakat sorununu çözdüğünüz zaman 3 ay içerisinde sorunlarımızın büyük kısmı çözülecektir. Ama Merkez Bankası Başkanına Tapu Dairesi Müdürü gibi davranıldığı ülkede güven olmaz” ifadelerini kullandı.

“POTANSİYEL BİR ŞEHİR”

Toplantının sonunda Sakarya’nın tespit edilen sorunlarına değinen Prof. Dr. Ümit Özlale, “Sakarya birçok konuda potansiyeli olan bir şehir ama Sakarya daha kalkınmadan büyümeye çalışıyor. Teknoloji çağındayız. Endüstri 4.0, EBA diyoruz ama fiber kablo hattı uzunluğunda Sakarya Türkiye’de son sıralarda. Üniversite sınav sonuçları Sakarya’da Türkiye ortalamasının altında. Yine yatak başına düşen hasta sayısı konusunda da Türkiye ortalamasının altında. Ayrıca Sakarya tarımsal alanları yok edilen şehirlerde önde geliyor. Bu sorunlar bütüncü politikalar ile çözülmeli” şeklinde konuştu. 

Yorumlar (0)