banner2

banner1

banner22

'HDP rakiplere çalıştı'

31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimlerini değerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, seçim döneminde farklı siyasi partilere oy veren seçmenlerin ve MHP’den ayrılarak başka yerlere giden siyasetçilerin geri döneceğini belirtti.

SİYASET 24.04.2019, 15:45
'HDP rakiplere çalıştı'
banner48
“KIRDIĞI KALPLERİ GERİ KAZANMALI”
Akşam Haberleri'nden İsmail Erken'in haberine göre; Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar 31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler seçimini değerlendirdi. CHP’yi eleştiren ve İYİ Partili seçmenin eninde sonunda MHP bünyesine geri döneceğini belirten Akar, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu için de, “Geri dönmek isterse, kırdığı kalpleri geri kazanması gerekiyor” dedi.
 
“TEREDDÜTÜMÜZ YOK”
Cumhur İttifakı kapsamında Taraklı Belediyesinin Milliyetçi Hareket Partisine geçmesini ve yeni Başkan İbrahim Pilavcı’nın çok ciddi çalışmalar yapacağını belirten Başkan Akar, “Öncelikle Taraklı demişken Taraklı’dan başlamak üzere tüm Sakarya halkımıza geçirmiş olduğumuz 31 Mart seçimlerinde Cumhur ittifakına vermiş olduğu güçlü destekten dolayı teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Cumhur İttifakı’ndan seçilmiş olan sadece Taraklı belediyesi değil, tüm belediye başkanlarımızın bu ittifakın anlam ve önemine yakışır şekilde vatandaşın beklentilerini karşılayacak şekilde hizmetlerde bulunacağına eminim. Bu noktada bir tereddüdümüz yok. İbrahim Pilavcı da Tacettin Bey’in hizmetlerinin üstüne katacaktır” şeklinde konuştu.
 
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET
Taraklı’da vatandaş odaklı hizmetin ön planda olacağını belirten Akar, “MHP’nin belediyecilik anlayışı saydam olacak. Objektif kriterlere göre değerlendirilebilir nitelikte olacak. Vatandaş odaklı olacak. Vatandaşımızın menfaati odaklı olacak. Ben yaptım oldu zihniyetinde değil, tamamen vatandaş odaklı vatandaşın menfaatine olacak. En az maliyetle en üst seviyelerde vatandaş memnuniyeti sağlayacak projeler üzerine yoğunlaşılacak. Ayrıca Taraklı’nın Jeotermal enerji kaynaklarını öne çıkarıp turizme açmak öncelikli hedeflerimizden” ifadelerini kullandı.
 
“KAPIMIMIZ AÇIK”
Geçtiğimiz dönemlerde MHP’den kopan vatandaşlar hakkında konuşan Akar, “MHP’nin bayraktarlığını yapmış, MHP’nin politikalarını savunmuş, ancak herhangi bir sebeple bugün MHP’den kendisini ayrı gören MHP’nin politikalarının dışında hisseden vatandaşlarımıza kapımız sonuna kadar açık. Sayın başkanımızda bu hususu dile getirdi. Bir şekilde bu çatının altından çıkmış olup, buraya geri dönmek isteyen tekrar MHP’nin bayrağı altında, gölgesinde siyasetini devam ettirmek isteyen her bir vatandaşımıza kapılar sonuna kadar açık” dedi.
 
“BABAOĞLU’NA YÜKLENDİ”
Seçim sürecinde MHP çatısı altından ayrılan siyasilere de değinen Akar, “İleriki dönemlerde başka partilerden seçilip de MHP çatısı altına geçmek isteyen olursa kararını Genel Merkezimiz verir. Böyle bir talep eğilim olur mu onu da bilmiyorum. Maalesef Sakarya’da MHP çatısı altından ayrılıp giden Hendek Belediye Başkanımız kırarak, dökerek, bazı kalpleri de üzerek, kurumsal kimliğe zarar vererek gitti. Geri gelecek olan kişinin öncelikle bu kırdıklarını tamir etmesi kırdığı kalpleri geri kazanması tabiri caizse hatalarından ders almak sureti ile bir pozisyon takınması gerekir. Bu saate kadar böyle bir geri dönüş talebi yaşanmadı. Ama yaşanmayacağı anlamına da gelmiyor. Hatadan dönmek bir erdemdir. Hatadan dönmek istiyorum diyenin karşısında da ne kadar durulur? Nasıl durulur? Bu da tartışmalı bir konu, yaşayıp göreceğiz. Ama işin doğrusu böyle şeyleri konuşmak için erken. Siz sordunuz diye söyledim ama bunları konuşmak için biraz daha yerel manada siyasetin oturması gerekiyor” dedi.
 
ÖZLENEN TABLO
Seçim çalışmalarında siyasette özlenen tabloyu tekrar ortaya çıkarttıklarını belirten Başkan Akar, “Seçim döneminde ciddi manada sahadaydık. MHP İl ve İlçe Teşkilatı olarak belediye başkanı adayımız aday göstermediğimiz ilçelerde de meclis üyelerimizle birlikte sahadaydık. Çoğu programa AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ile birlikte katıldık. Bu tablo vatandaşımızın özlediği beklediği bir tabloydu. Aramıza nifak sokmak isteyenler oldu ama çok şükür başarılı olamadılar. Uyumlu bir süreç geçirdik. Cumhur İttifakı, Büyükşehir’de de yüzde 65’lik oyla zirvede kapattı. Gururlanıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
CHP’YE YÜKLENDİ
Seçim döneminde yaşanan olayları değerlendiren Başkan Akar, CHP’ye yüklenerek, “Seçim sürecindeki rakiplerine de değinen Akar, “Karşı tarafa baktığımızda ise siyasi anlamda birbirine benzemeyen, aynı dünya görüşüne sahip olmayan tek ortak paydalarının Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ortadan kaldırmak olması olan bir ittifak vardı. Bu ittifakın Sakarya’da Cumhur İttifakı gibi uyumlu bir duruş sergilemesi mucize olurdu. Maalesef rakibimiz de o duruşu sergileyemediler. Sergileyememeleri de bence gayet doğal. Cennet vatanımızın kurucusu olan Atatürk’ün kendi partisi CHP, geçmişte Atatürk’ün mücadele ettiği bölücü ve yıkıcı faaliyetlerin unsurları ile artık iç içe girmiş durumda. Bu durum bence Atatürkçüleri de ziyadesiyle rahatsız ediyor. Başbuğ Alparslan Türkeş’in bir sözü var, “Ben CHP Atatürk’ün partisi olmaktan vazgeçtiği için MHP’yi kurdum’ diye. Günümüzde de CHP bu durumda. MHP tam anlamıyla tüm Türk tarihine sahip çıkan, Alparslan, Abdülhamit, Atatürk ayırmadan hiçbir tarihi kişiliğe sırt çevirmeyen bir yapıya sahip” dedi.
 
“SEÇMENLERİMİZ GERİ GELECEK”
MHP’den İYİ Parti’ye geçen seçmenlere değinen Akar, ‘İYİ Parti yüzde 60’lık bloğu tamamlamak adına tamamen operasyonel bir şekilde MHP’nin içinden çıkarılmış, kandırılmış, bizim seçmenimizden oluşan bir topluluk.  İYİ Parti seçmeni geçmişte MHP’ye oy vermiş seçmenler. Bir şekilde hassasiyetleri üzerinden manipüle edilip o tarafa çekildiler. Ben inanıyorum ki o seçmenlerimiz hata yaptıklarını anlayacaklar ve tekrar MHP saflarına katılacaklar. MHP’den kopup, İyi Parti’ye gitmiş olan bir seçmenin HDP ile aynı çatı altında siyaset yapma anlayışına sahip olabileceğine inanmıyorum” ifadelerini kullandı.
 
“HDP RAKİPLERE ÇALIŞTI”
HDP’nin Millet İttifakı adaylarına çalışma yaptığını belirten Başkan Akar, “Sakarya’da HDP’nin Büyükşehir Belediye adayını duymadım, ilçelerde de duymadım, Belediye Başkan Adaylarının Meclis üyelerinde de adını duymadım. Ama ben bir şey duydum, HDP’nin bir kısım yöneticileri biz Doğu’da kazanacağız Batı’da da MHP ve Ak Parti’yi kaybettireceğiz’’ dediler o kaybettirmeyi de MHP ve AK Parti karşısındaki yapıların yanında olmak, onlara destek vermek suretiyle yaptılar.  HDP Sakarya’da güya seçime girdi ama seçim çalışması yok. Kime yarıyor kime dolaylı bir destek? HDP’nin destek verdiği iddia edilen partilerin hiçbiri de ‘HDP’nin desteğine ihtiyaç duymuyoruz’ diyemiyorlar” dedi.
 
“SALDIRIYI KINADI”
Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya da değinen Akar,” Bildiğiniz gibi CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya maruz kaldı. Bizimde hiç tasvip etmediğimiz kabul edilemeyecek olan bir saldırıydı bu. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ama o şehit cenazesinin olduğu yerde %9 oranında Millet İttifakına oy çıkmış. CHP‘nin tavır ve davranışları duruşunun içinde bir HDP gerçeği var. Orası PKK ile girilen çatışmada şehit olmuş bir askerimizin cenazesi. Orada acılı bir aile var. Tepkili bir vatandaş kitlesi var. Bu kitlenin içine girerken, belli başlı tepkilerle karşılaşacağını öngörmüş olması lazım. Tabiki de asla protestolar fiili bir müdahaleye bir saldırıya dönüşmemeliydi. Sözlü olarak demokratik bir şekilde tepkiler gösterilebilirdi. Tepki cana kast ve şiddete dönüşünce asla onu meşru göremeyiz. Şiddetle kınarız. Sayın Kılıçdaroğlu’na ve Sakarya CHP İl Teşkilatına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah ne Sakarya’da ne de ülkemizin başka bir yerinde bu ve benzeri olaylar tekrarlanmaz” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
Yorumlar (0)