banner2

banner1

banner22

Erdoğan'a sunulacak

AK Parti Genel Merkezi’ne 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan seçim sonuçlarına ilişkin 2 bin rapor iletildi. Oy oranının neden düştüğü belirlenecek.

SİYASET 07.08.2018, 18:14
Erdoğan'a sunulacak
banner48

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri sonrasında AK Parti, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yapılan değerlendirmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile partinin aldığı oy arasındaki 10 puanlık farkın ve partinin 1 Kasım seçimlerine oranla 7 puan kaybının nedenlerini araştırma kararı aldığı biliniyor. İlimizde de ciddi kaybın yaşandığı seçimler ile ilgili derin incelemelerin sonucu merakla bekleniyor.

 İl başkanı, ilçe başkan ve yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, profesyonel şirketler dışında belirledikleri gerekçelerin de yer aldığı raporlar genel merkeze iletildi.

Yaklaşık 2 bin rapor yetkili kurullarca değerlendirildi. Yerel faktörlerin yanı sıra genel değerlendirmelerin de yer aldığı rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak ve partinin yetkili organlarında ele bu kapsamda ele alınmış olacak.

 

SORUN YEREL YÖNETİM

AK Parti’nin oy kaybının analiz edildiği raporlarda şu başlıklar ön plana çıktı.

Oy kaybının en önemli nedenlerinden birinin, yerel yönetimlerden kaynaklanan sorunlar olduğu belirtildi.

Belediye başkanlarının uygulamaları, imar kararları, vaatlerin yerine getirilmemesi, yerel sorunların çözülmemesi ve rantla ilgili şikâyetlerin oy kaybında önemli başlık olduğu ifade edildi. Ayrıca, önemli bir sorun ise ekonomik gerekçeler oldu.

Ekonominin yerel ve genel düzeyde yaşanan sıkıntılar, kriz beklentisi, piyasadaki durgunluk ve işsizlikle ilgili kaygılar partiyle ilgili güven sorunu oluşturdu. Yanlış eğitim ve tarım uygulamaları seçimde kırılmaya neden oldu.

 

MAHALLİ SORUNLAR

 Araştırmalarda diğer önemli unsur olarak, bazı illerdeki aday belirlemede yaşanan sıkıntılar gösterildi. Bir ilçeden birkaç kişinin aday gösterilmesine karşın, bir başka ilçenin temsil edilmemesi, yerelde tepki çeken bazı isimlerin listeye konulması, erken seçim kararı nedeniyle partinin adaylar konusunda yaptığı çapraz araştırmayı tamamlayamaması, kısa sürede yapılan listelerin, illere ilişkin dengeleri yansıtmaması da diğer önemli faktörler arasında yer aldı.

 

OY PUSULASININ FARKI

Cumhurbaşkanı ve milletvekili oy pusulalarının aynı zarfta kullanılmasının da olumsuz etkileri oldu.

1 milyon civarındaki geçersiz oyun büyük çoğunluğu bu nedenle gerçekleşti. Bu görüşe göre vatandaş aynı zarfta kullanınca bir pusulaya mühür basmasının yeterli olduğunu düşündü ve diğerini boş bıraktı.

Bu tür geçersiz oyların çoğunluğunun AK Partili seçmene ait olduğu iddia edildi.

 

 

Duygu TÜRKEL

 

Yorumlar (0)