banner2

banner1

banner22

Dikbayır’dan güç birliği çağrısı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Hendek’te kentsel dönüşüm adı altında yıllardır mağdur edilen vatandaşların sorunlarının çözülmesi konusunda girişimlerini anlattı.

SİYASET 01.07.2021, 09:42 Editör: Aysima Kortak
Dikbayır’dan güç birliği çağrısı
banner48

Haber // İsmail ERKEN

BÜYÜK MAĞDURİYET

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Hendek’te kentsel dönüşüm adı altında yıllardır mağdur edilen vatandaşların sorunlarının bir an önce çözülmesi için mücadele verdiklerini aktardı. Dikbayır, “Mağdur 52 aile imza toplayıp bana ulaştırdılar. Yıllar önce bu vatandaşların yerleri, ‘24 ay sonra teslim edeceğiz’ diye alınmış. Yerlerine yapılan evlerin türlü eksiklikleri varken de, ‘kira yardımınızı keseriz’ gibi tehditlerle bitmemiş halde teslim alınmaya zorlanmış. Oluşturulan yapılaşmanın iskanı sağlanmamış. Burada çok büyük bir mağduriyet var” dedi.

BEŞ KATA DÜŞÜRECEKLER

Dikbayır, “Mağduriyetler bununla da bitmiyor.  Zamanında yedi katlı yapılan projenin beş kata indirilip, iki katının tıraşlanması gündemde. Bu en üst iki katta ikamet eden vatandaşların hali ne olacak? Nereye yerleştirilecekler? Burada oturanların hayatları burunlarından gelmiş durumda. Hem evsiz kalacaklar, hem kentsel dönüşüm için verdikleri yerde olacaklar. Pandemide sokakta mı kalsın bu insanlar? Biz özellikle deprem bölgesi olan şehrimizde kat tıraşlamaya karşı değiliz. Fakat bunun bir planı-programı olur. Yıkılan yer yerine hemen yanına yenisini yaparsın, inşaat süresince kira yardımı verirsin ama yok. Sadece yıkılacak diyorlar” ifadelerine yer verdi.

PARA VERMEYE RAZILAR

Dikbayır, “Buradaki vatandaşlarımız o kadar bezmişler ki; ‘Sayın vekilim gerekirse aramızda toplayalım işin muhataplarına, müteahhide para verelim sorunumuz çözülsün’ diyorlar. Buradaki vatandaşın elektriği, suyu da dağıtım şirketlerinin insafına kalmış. Şirketler kestim dese ertesi gün burada elektrik, su yok. İskan olmadığı için şantiye elektriği kullanıp, cezalı fatura ödüyorlar. Yazıktır, günahtır. Bu sorunun güç birliği ile bir an önce çözülmesi lazım” dedi.

YÖNETİCİLERLE İSTİŞARE ETTİK

Dikbayır, “Konu ile alakalı Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce beyefendi ile görüştük. Kendileri bugüne kadar mevcut sorunu kendilerine kimsenin aksettirmediğini söyleyip konu ile ilgili ne gerekiyorsa yapacaklarının sözünü verdiler. Samimi bir ortam oluştu. Bugünden sonra bu konunun üzerine var gücümüzle gideceğiz. Buradan Ankara’ya sesleniyorum, İlçe Belediyesi sizin, Büyükşehir sizin, Bakanlık sizin, vatandaş sizin değil mi? Siyaseti bir kenara bırakıp bu işi birlikte çözelim. Yapılacak şey sadece bir iskan verilmesi” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)