banner22

Dikbayır Ters Açı’da sert konuştu

Ters Açı programının üçüncü bölümünde konuşan Ümit Dikbayır; Sakarya Büyükşehir Belediyesi için dolayısıyla 16 ilçenin hakkedişiyle alakalı bir araştırma önergesi verdim. Bir tane Sakaryalı milletvekili yoktu mecliste. Şimdi bende buradan soruyorum. Bunun için mecliste olmayacaksanız ne zaman olacaksınız?” dedi.

SİYASET 26.11.2021, 21:14 Editör: Ebru Bulut
Dikbayır Ters Açı’da sert konuştu
banner48

ÜÇÜNCÜ BÖLÜMÜN KONUĞU DİKBAYIR

Limas Grup'un katkılarıyla yeni yayın döneminde yepyeni bir formatla yeniden yayına başlayan Ters Açı programının üçüncü konuğu İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır oldu. Genel Yayın Yönetmenimiz Güven Hasbaş, Dikbayır’a yönelteceği 20 soruyu 35 dakikada cevaplamasını istedi.

PARLEMENTER SİSTEM

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi ve Haberlisin.com Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş’ın Parlementer sistemi karar vericilerin gönderdiği liste ile mi güçlendireceksiniz? sorusunu sordu. Milletvekili Dikbayır; “Hayır o siyasi partiler kanunu ile alakalı bir şey. Bizim yapacaklarımızın içinde o da var. Birinci koyduğumuz hedef, bu ülkenin bu sistemden kurtulup bakın kişi ile alakası yok bunun. Tayyip Bey ile alakası yok bunun. Bu sistemin değişmesi. Bu sistem, doğru bir sistem değil, bu sistem tek kişinin her şeye müdahil olduğu bir sistem, her şeye karar verdiği sistem. Bu sistem çok yanlış bir sistem. Dünyada bu sistemle yönetilen ülkelere bakın, ben kendi ülkemi bu ülkeler arasına yakıştıramıyorum. Bugün en demokratik yollarla seçilen insanlar muhtarlardır. Neden muhtarlardır biliyor musunuz? Genel Başkan beni seçilecek sıraya koyarsa da ben seçilirim. Ya da bir belediye başkanı ama muhtar öyle değil. Muhtar resmini koyar, ismini koyar çıkar vatandaşın karşısına. Dolayısıyla hizmet etmek için kendine parçalar. Bizim için öyle mi değil. Görüyor musunuz Sakarya Milletvekillerini Sakarya’da, hayır. Niye? Çünkü halk ile ilişkileri yok. Genel merkez yazarsa milletvekili seçilirler.

banner84

“EĞER BÖYLE OLURSA MİLLETVEKİLLERİ ÇALIŞIR”

Dikbayır; “Bizim hukukçu arkadaşlarla çalıştığımız bir şey var ama bu daha ikinci üçüncü aşama ama bunu muhakkak yapmalıyız. Türkiye Milletvekilliği diye bir şey vardı hatırlıyor musunuz? Her genel başkan çalışacağı ekibini divanını, bakanlar kurulunu, meclise sokmak için belli bir kontenjanı olur. Diyelim ki 20 tane bu kontenjan haricinde gerçekten üzerinde temayül, ön seçim yapılır. Eğer böyle olursa bakın o milletvekilleri nasıl çalışır.” dedi.

"SAKARYA İÇİN O MECLİSTE YOKSANIZ NE YAPIYORSUNUZ?"

“Sakarya milletvekilleri olarak ne zaman bir araya geleceksiniz? sorusu üzerine Ümit Dikbayır; “Ben Sakarya Büyükşehir Belediyesiyle alakalı bir kanun teklifi verdim. Orada yöntem şu şekilde. Her sabah gündem gelir, milletvekillerine mail olarak. Milletvekilleri o mailde o günün gündemini görürler. Ben Sakarya Büyükşehir Belediyesi için dolayısıyla 16 ilçenin hakkedişiyle alakalı bir araştırma önergesi verdim. Bir tane Sakaryalı milletvekili yoktu mecliste. Şimdi bende buradan soruyorum. Bunun için mecliste olmayacaksanız ne zaman olacaksınız? Eğer bunun için mecliste değilseniz Ankara’da ne yapıyorsunuz? Gerçekten merak ediyorum. Ne yapıyorsunuz Ankara’da? Buradan soruyorum. Sakarya için o mecliste yoksanız ne yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)