banner2

banner1

banner22

CHP il başkanını seçiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Kongresi Atatürk Spor Salonu’nda devam ediyor. Mevcut başkan Erdoğan Isır’ın yanı sıra Ecevit Keleş ve Reyhan Şahin’in de aday olduğu kongrede 364 delege oy kullanacak.

SİYASET 15.02.2020, 12:24 Editör: Ebru Bulut
CHP il başkanını seçiyor
banner48

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen kongrede delegeler çarşaf listeyi oylayacak. 10 kabin ve 5 sandıkta oy kullanacak delegeler yeni il başkanını, yönetimini ve kurultay üyelerini seçecek. Çarşaf liste ile seçime gidilmesi yeni il başkanının yönetiminde kimlerin olacağına delege karar verecek.

CHP’nin il kongresi İl Başkanı Erdoğan Isır’ın selamla konuşması ile başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Ankara Milletvekili Tekin Bingöl kürsüye çıktı.

MEMLEKET SEVDALISIYIZ

Partililere seslenen Bingöl, “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları size uzun uzun anlatmama gerek yok. Zira siz bulunduğunuz konum yürüttüğünüz görev ne olursa olsun siyasetin bizzat içindesiniz. Adeta 24 saat siyaset soluyorsunuz. Hepinizi Türkiye’nin ve dünyanın gündemi yakından ilgilendiriyor. Size iç açıcı bir Türkiye tablosu maalesef çizemeyeceğim. Size Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların iyi olduğundan maalesef bahsedemeyeceğim. Ama her cümlemin önünde maalesef kelimesini kullanmak inanın her birimizi bu ülkesine yürekten bağlı olan Cumhuriyet Halk Partilileri üzüyor. Çünkü biz memleket sevdalısıyız. Çünkü biz 83 milyon vatandaşın bir arada kardeşçe insancıl duygularla yaşamasını kendisine şiar edinmiş bir siyasi partinin mensuplarıyız. Bizim derdimiz Türkiye. Bizim derdimiz Türkiye’de vatandaşlarımızın huzur içinde yaşaması. Bizim derdimiz Türkiye’nin dünyada parlayan bir yıldız ve itibarlı bir ülke olması. Bütün kavgamız budur. Bizim mücadele anlayışımız ülkenin bütünlüğünü sağlamak. Bizim bakış açımız Türkiye’de yaşayan bütün insanların bir arada dostça, kardeşçe, aynı kaderi paylaşan insanların duygusunu taşıyan bir anlayışla yaşamalarını sağlamak. O kadar büyük sorunlarla karşı karşıyayız ki değerli arkadaşlarım nereye dokunsak bir sorun, bir büyük usulsüzlük, bir büyük yolsuzlukla karşı karşıyayız.”

Tekin Bingöl’ün konuşmasının ardından Divan Kurulu oluşturuldu. Tekin Bingöl’ün başkanlık yaptığı Divan kuruluna Ali Teke, Semra Karaaslan oy birliği ile seçildi.

Divan Kurulu’nun oluşmasının ardından kongrenin çarşaf listeyle yapılması oylandı. Delegeler çarşaf listeyle genel kurulun yapılmasını oy birliği ile kabul etti.

GÜÇLÜ OLAN ÖRGÜTTÜR

Reyhan Şahin, " Biz hep birlikte CHP'yi iktidar yaparız. Ülkemin insanlarını kucaklarız. O yüzden Sakarya'da güçlü olmalıyız. Sakarya bu ülkenin geleceğidir ve biz kadını ile erkeği genci yaşlısıyla birlikte kucaklayacağız, büyüyeceğiz. Sakarya'nın geleceğini kaplayacak, kalıcı bir başarı hikayesini yazacağız. O yüzden yarıştığım arkadaşlarım, kardeşlerim, yol arkadaşlarımdır. Sakarya'da muhalefet yoktur. Sakarya'da sadece CHP örgütü vardır. Güçlü olan örgüttür ve herkes ona bağlı kalacaktır. Örgütümüz ayrışmadan birleşerek belediyelerin bizde olduğu vekillerin mecliste olacağı örgüt olacaktır. Söz veriyorum örgütün sesi milletin sesi, Atatürk'ün izi olacağım. Gelin bütün olalım gelin Sakarya'nın kaderini hep birlikte değiştirelim" dedi.

SİYASETİ HİÇ BIRAKMADIM

Reyhan Şahin’in ardından kürsüye Ecevit Keleş çıktı. Keleş kendini tanıtarak başladığı konuşmasının devamında “ Siyaseti hiç bırakmadım. 2015 tarihinde yapılan seçimlerde aday olmadım 2018 de yapılan seçimlerde aday olmadım ama çarılsamda, çağrılmasamda hep beraber mücadele ettik. İl başkanlığı görevinde yaptığım işler Sakarya'da hala konuşuluyorsa demek ki yapılması gereken ve yapılamayanların devam etmesi gereken işler vardır. Sizler sadece beni seçmeyeceksiniz benim yönetim kurulumu oluşturacaksınız. 7 tanede komisyonun üyelerini de seçeceksiniz. Ne yapacağız yönetime 5 ana kademe oluşturacağız. Sakarya'nın sorunlarına çözüm üretecek bizde halkımıza anlatacağız.  Görevim süresince il başkanlığından istifa etmeyeceğim. CHP için oy istiyorum. Akşam eve gittiğinizde rahat edeceksiniz. Onun için sizlerden oy istiyorum. Kendimi de sizlere emanet ediyorum” dedi.  Ecevit Keleş kürsüde konuşurken bazı üyeler tepki gösterdi. Divan Kurulu başkanı Tekin Bingöl salonu sakinleştirdi.

KAVGA ETMİYORUZ

Başkan adaylarından Erdoğan Isır kürsüye son çıkan isim oldu. Isır "Bizler kavga etmiyoruz. 2 yıldır görev yapıyoruz. Görev sürecinde çoğunuz işinizi bırakıp geldiniz. Sizler değerlisiniz. Sizler önemlisiniz. Birinizin diğerinden farkı yok. Rica ediyorum bizleri burada biraz sonra üç adayı da alkışlayın. Deyin ki taşın altına ellerini değil gövdelerini koyuyorlar. Amaçları CHP'yi iktidar yapmak deyin. 2015-2017 yıllarında söz vermiştik. 2017 yılında blok listeye imza atmadık. Söz vermiştim 2020 kongresi çarşaf liste olacak demiştik ve siz başardınız. Size bir söz vermiştik sözüm 6 oklu bayrak için mücadele edeceğim. Bundan sonra da mücadele edeceğim. 2017 kongresinde biz söz daha verdim şeffaf olacağız. Her şeyi örgüte bırakacağız dedik. Çok şeffaf bir yönetim sergilediğimizi düşüyorum. İl yönetiminde ne olduysa herkesin bildiğini düşünüyorum. Belediye başkanlarını belirlemede ilçe başkanlarına şu isim aday demedik. Kararı ilçe başkanlarımız verdi. Bizim örgütümüz ne yapacağını bilir. Yapamadıklarımız var. Seçimlerle uğraştık. Biz 24 ayda 50 ayrı iş yapmışız. Çok güzel projelerimiz var. Komisyonlar CHP'de benden önce de vardı sonrada olacak. Artık söz sizde. Artık başkanı siz seçeceksiniz. Hep beraber başaralım, iktidara yürüyelim, meşaleyi Sakarya'dan yakalım" dedi.

İSİM VERMEDEN KELEŞ’İ ELEŞTİRDİ

Engin Özkoç, "Recep Tayyip Erdoğan'a karşı birlik beraberlik içinde olacağız. Asla yılmayacağız. O milletin gözünün içine baka baka Türkiye Cumhuriyetini kandırdı. O yüzden bir olacağız birlikte olacağız. CHP'li olmak onur verici bir şeydir. CHP'li olanlar kendi yaşadıkları kentte kendi il binaları kendilerine ait değilse ve birisi ben size söz verdim il binası alıyorum ve bu CHP'nin il binası olacak dedikten sonra CHP'nin il binası yoktur demeyi cürret ediyorsa o zaman bizim yapacağız şey örgüte ait binayı alıpta vermektir. CHP öyle adaysız kalmaz. CHP çoluk çocuğun oyuncağı değil. Sizler yokken bizler yokken CHP Sakaya örgütünde Selçuk Gedikliler, Ünal Ozanlar vardı, onlar CHP'yi namerte bırakmadılar. Bizde etmeyeceğiz. Ne demek CHP adaysız kalacak. Sakarya'dan her şey çıkabilir ancak CHP içinde ihanet eden asla çıkmaz. Yapacağınız göreviniz esnasında yapacaksınız. Yapamadıklarınızı burada değil yaptıklarınızı anlatacaksınız. O zaman CHP'yi ayağa kaldırırsınız” dedi.

Engin Özkoç’un konuşmasının satır aralarında Ecevit Keleş’i isim vermeden eleştirmesi dikkatlerden kaçmadı. Özkoç’un başkanlık yarışında Reyhan Şahin’e destek verdiği biliniyor.

CHP İl Kongresi çarşaf listenin hazırlanmasıyla birlikte oy kullanılmaya başlanacak.

Yorumlar (0)