banner2

banner1

banner22

CHP barınma sorunlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı

CHP Sakarya İl Gençlik Kolları, üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarına ilişkin Sakarya Üniversitesi’nin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

SİYASET 26.09.2021, 16:32 Editör: Aysima Kortak
banner48

Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları, son zamanlarda gündeme gelen üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Sakarya Üniversitesi ana giriş kapısının önünde İl Gençlik Kolları adına açıklamayı yapan Yusuf Ulaş Konyalı, son zamanlarda artan kira fiyatları, özel yurtların ücretlerinin yüksek olmasına ve KYK yurtlarının kapasitesinin yetersiz kalmasına dikkat çekti.

“BİZİM TAVRIMIZDA DURUŞUMUZDA NETTİR”

Sakarya’daki öğrenci sayısının 75 bini aştığını, KYK yurtlarının ise öğrenci kapasitesinin 13 bin civarında olduğunu ifade eden Konyalı, yaptığı açıklamada; “Burada toplanmamızın amacı, öğrenci arkadaşlarımıza yapılan kira mobingi ve öğrenci yurdu krizine tepki koymaktır. Sakarya’da bulunan Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin toplam öğrenci sayısı 75 Bin’i aşmışken, KYK yurtlarının öğrenci kapasitesi 13 bin civarında. Yani beşte birinden azdır ve maalesef kullanıma açılmamıştır. Ortalama 60 Bin civarı öğrenci arkadaşımız, yüksek kira fiyatlarına maruz kalmakta, bunların bir kısmı mecbur bırakıldıkları ve ekonomileri ucu ucuna elverdiği için buna katlanabilmektedir. ‘Öğrencilerin nasibi bu mudur?’ derseniz, bizim tavrımızda duruşumuzda nettir.

“ÖZEL YURTLAR VE APART DAİRELERİN ÜCRETLERİNİ DENETİM  ALTINA ALMANIZI İSTİYORUZ”

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’yi gençliğe emanet ederken, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek olan sizlersiniz’ demişti. Onu yükseltmeye çalışan milyonlarca genç varken, bir de onların önüne taş koymaya çalışanları üzüntüyle izliyoruz. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz, tek başınıza yönetemeyip, yanınızdaki yandaşlarınıza ve tarikatlara aktardığınız paraları ülkemizin geleceği olan gençlere ayırmanızı, özel yurtlar ve apart dairelerin ücretlerini denetim  altına almanızı istiyoruz.

“GÖREVİ DEVREDEBİLİRSİNİZ”

Biz Türk gençliği olarak ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Sizlerinde ülke gençliğine sorun çıkarmanızı değil, sorunlara çare olmanızı bekliyoruz. Sizin bulunduğunuz makamlar, sorunu tespit edip çözüme ulaştıracak makamlardır. Yetkili merci sizsiniz, topu taca atamaz, ‘Biz ne yapabiliriz’ diyemezsiniz. Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bilene yani bizlere danışabilir ya da görevi devredebilirsiniz.

“GENÇLER İLE ALAYCI ÜSLUBUNUZU SİZLERE AYNEN İADE EDİYORUZ”

Başka ülkelerin vatandaşlarına ve ülkemizdeki mültecilere tanımış olduğunuz imtiyazları bir kenara bırakıp, ülke gençliğinin geleceğine sahip çıkmanızı istiyoruz. Gençler ile alaycı üslubunuzu sizlere aynen iade ediyoruz. Elinize dizinize dursun. 19 senedir yönetmeye çalıştığınız fakat yönetemediğiniz, ülkeyi kutuplaştırdığınız bu dönemde bizler yine ülkemize de öğrenci arkadaşlarımıza da sahip çıkmaya devam edeceğiz. Buradan ayrıca öğrenci arkadaşlarımıza da seslenmek istiyorum. Yakın zamanda inşallah ülkemizi yönetecek hakkı almış olacağız. Kapımız ülkesine hizmet etmek isteyen ve yaşanabilir bir Türkiye’yi umutla bekleyen herkese açıktır. Bizi çağırın gelelim sizleri de partimizde misafir edelim. Öğrencilik hayatınızda başarılar diler, geleceğinize sahip çıkmak için de bizimle iletişim kurmanızı bekleriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)