banner22

Başkan Kılıçaslan o toplantıya katıldı

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem Düzce’de İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem konferansına İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Konferansta hazırladıkları taslağı anlatırken, Erdem: " Milletin iktidarı taşıyacak gücü kalmadı" dedi.

SİYASET 27.12.2021, 13:32 Editör: Ebru Bulut
Başkan Kılıçaslan o toplantıya katıldı
banner48

“MİLLETİN İKTİDARI TAŞIYACAK GÜCÜ KALMADI”

İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem konferansı düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem katılırken, CHP İl Başkanı Semih Cemşit ve yönetim Kurulu üyeleri, İYİ Parti yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri ve partililer katıldı. Prof. Dr. Bahadır Erdem, hazırladıkları taslakta kuvvetler ayrılığına önem verildiğini, partili cumhurbaşkanlığının kaldırılmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK ve valilerin siyaset dışına çıkarılacağını vurguladı. Bahadır Erdem, seçim barajının yüzde 5 olarak planlandığını ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) yeniden kurulacağını anlattı. Erdem, “Milletin iktidarı taşıyacak gücü kalmadı” dedi.

“GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM”

banner84
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin (CHS) devlet ve sistem krizi yarattığını, “hukukun üstünlüğü” ilkesini geri plana ittiğini, dış politikayı iç siyasete malzeme yaptığını anlattı. “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” taslağının hazırlanmasında akademisyen ve uzmanlardan da görüş alındığını anlatan Bahadır Erdem, eksikliklerin yurttaşlardan gelecek olan görüş, eleştiri ve fikirlerle tamamlanacağını söyledi. Şu anki sistemde bakanların “sekreter” gibi görev yaptığını söyleyen Erdem, önerdikleri sistemde bakanların dışardan seçilmeyeceğini belirterek: “İşinin ehli milletvekillerinin içinden bakanlar seçilecek. Biz iyileştirilmiş Güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)