banner2

banner1

banner22

Atabek kürsüden cevap verdi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlamaya ilişkin verdiği önergeyi cevaplayan Milletvekili Atabek, olay meydana gelir gelmez tüm yetkililerin bölgeye gittiğini ve sürecin şeffaf bir şekilde yönetildiğini dile getirdi.

SİYASET 08.07.2020, 20:55
Atabek kürsüden cevap verdi
banner48

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde partisi adına söz alarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hendek’teki Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlamaya ilişkin verdiği önergeyi cevaplayan Ak Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, olay meydana gelir gelmez tüm yetkililerin bölgeye gittiğini söyledi.

TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

İlk andan itibaren devletin tüm kurumlarının seferber olduğunu dile getiren Atabek, “Sayın Cumhurbaşkanımız ilk andan itibaren bu elim kaza ile anbean ilgilenerek, üç Bakanımızı da talimatlandırdı. Üç bakanımız da patlamadan kısa bir süre sonra olay yerine gelerek,  bizzat sürecin içinde yer aldılar. Tarım Bakanımız, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı 1 uçak 2 helikopter, 15 arazözü takviye olarak derhal bölgeye gönderdi. AFAD, UMKE, 112, İtfaiye teşkilatıyla başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, Hendek Belediyemiz ve diğer kurumlar tüm imkanlarını seferber etti.  Patlama anından itibaren 1978 personel, 372 araç, 5 arama köpeği görev almıştır” dedi.

“BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULMUŞTUR”
Adli soruçturmanın devam ettiğini belirten Atabek, “3 iş müfettişi, 1 mülkiye başmüfettişi, 2 polis müfettişi ve 1 jandarma müfettişi idari yönden soruşturmayı sürdürürken, Sakarya Başsavcılığımız ise adli soruşturmaya devam etmektedir. Ayrıca Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 kişilik alanında uzman olan Profesörler ve hocalar tarafından bilirkişi heyeti oluşturulmuştur. Ve soruşturma büyük bir hassasiyetle ve titizlikle yürütülmektedir. Şu ana kadar olaydan sorumlu olduğu düşünülen işletme sahibi de dahil 5 kişi tutuklanmıştır. Bilirkişi heyeti sahada incelemelere ve çalışmalara devam etmektedir. Olay her yönüyle ayrıntılı araştırılarak, suçlular en ağır şekilde cezalandırılacaktır” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 38,5 ORANINDA İYİLEŞME SAĞLADIK”

Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “AK Parti hükümetimiz döneminde müstakil olarak ele alınarak Gazi Meclisimizden geçerek kanunlaşan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu düzenlemesi işyerlerinde daha sıkı ve ciddi tedbirlerin alınmasını zaruri kılmıştır. Bakınız; 2002 yılından itibaren ülkemizde gerçekleşen ölümlü kazalara ilişkin uluslararası norm olarak kabul gören ve yüz binde ölümlü iş kazası olarak ifade edilen rakamlarda 2002’ye nispeten yüzde 38,5 oranında iyileşme sağladık” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)