banner2

banner1

23.11.2021, 09:04

ŞİDDET

TÜİK’in verilerine göre kadına şiddet son 10 yılda üç katı artmıştır. Şiddetin içeriğinde aile içi, namus, kıskançlık, ekonomik sorunlar olarak bahane sebeplerine ayrılmaktadır. Bu veriler sadece fiziksel şiddetin sonuçlarıdır. Psikolojik şiddetin verileri ise verilecek gibi değildir. Yaşam tarzı hâline gelen psikolojik şiddet özellikle kişinin en yakınları tarafından uygulanmaktadır. Özellikle bu kişiler fazla sevdiğini, değer verdiğini iddia eden, şizofrenik kıskançlığını bağımlılığına değil aksine  bağlılığına bağlayan takıntılı kişiler  tarafından uygulanmaktadır.

Evlilik öncesi fizyolojik testler gibi psikoteknik onay da istenmelidir. Araç kullanımı için SRC belgesi istenirken evlilik gibi hayat yolculuğu yapılacak olan kurum için Psikoteknik istenmesi lüks değil şarttır.

Kişilik ve karakter gelişimini tamamlayamamış insanlar, kendilerini yönetmekten acizken bir ilişkiyi yönetmesi mümkün değildir.

İnsanlar kavun değil ki koklansın bugün sağlıklı düşünebilen yarın psikolojisi bozulabilir denilebilir. Arıza belirtilerinin başladığı andan itibaren durum ciddiye alınarak devlet kanalıyla tedavi altına alınmalıdır. Caydırıcı maddeler içeren evlilik sözleşmesi yapılmalıdır. Sadece kadın değil erkek de şiddet görmektedir. Birçok kadın evliliği sömürücü etken olarak kullanmakta olup erkeği ekonomik köle gören, çocuk doğurup erkeği esareti altına aldığını  sanan, yasal hakları suistimal ederek gelir kapısı hâline getirerek boşanmayı arsızlaştıran asalak kadınlar da vardır. Evlilik ve ilişkiler de  her iki cins de maddi manevi, fiziksel ve psikolojik şiddete uğramaktadır. Filler tepişirken arada ezilen çocuklar olmaktadır. Kişisel olgunluğa erişememiş kimseler ne ilişkiyi,  ne ayrılığı, ne de ayrılık sürecini kaliteli yönetememektedirler. Sonrası ya insanın ya da insan hayatının katliamıdır.

Kısasta hayat vardır. Kadın, çocuk, yaşlı ve hayvan istismarcı ve katillerinin hükmü ağırlaştırılmış ceza ya da idam olmalıdır.

Dar ağacında nice mazlum devlet adamları şehit oldu. Halbu ki dar ağacına sapkın ve canı insanlar daha çok yakışıyor. Hırsıza kilit dayanmadığı gibi uzaklaştırma ve ufak cezalar mağdur etme eyleminin önünü kesmemektedir. İnsandan insan doğarsa bu kadar mahlûkat ruhlu insan müsveddeleri nereden türedi? Kökten çözümler bulunmadığı sürece sayıları gün geçtikçe artacak. Gün geçmiyor ki bir hayat sönmesin. Günlük haber rutinlerinde böyle tatsız haberleri almak hayata dair olduysa artık tüh vah etme zamanı değildir.

 Şiddeti kınamak, sadece kınamaktan öteye geçmez. İdam gelsin karabasanlar temizlensin.

İnsana Yaradan’dan ötürü değer veren, kadına Allah'ın emaneti olarak gören erkek adamlara ve erkeği sömürücü olarak görmeyen haklarına sahip çıkan kadın gibi kadınlara da selâm olsun vesselam.

Yorumlar (6)
Y.pkol 2 hafta önce
Aile ici şiddetin , toplum ici şiddettin, Muslumanlara karşi yapilan şiddettin son bulmasi temennisi ile .
Aile içinde yaşanan şiddetin beyinsizler yüzünden
Toplum icinde yasanan şıddetin ahlak yoksunu densizler yüzünden
Muslumanlara yönelik şiddetin musluman gibi yaşayamadiklarindan oldugu zaman diliminden gecmekteyiz malesef..
Yazik ki insanligimizin ve inancimizin sorumluluklarimizi yaşayamiyoruz.
Sorumsuz kendini bilmez manrarlasmiş bireyler çoğaldı dediginiz gibi.inşAllah aslimiza döneriz.
Kalemine e yüreğinize saglik
Ü. BODUR 2 hafta önce
Çok önemli bir konuyu ele almışsınız tebrik ederim. Zira evlilik ve psikolojisi ile ilgili ortaokul ve liselerde ders olarak verilmeli. Malum günümüz çağında örf ve adetler yetersiz olmakla birlikte örselenmiş ve gereksiz görünmeye başlanmıştır. Temeli sağlam atılmayan özenti ve medeniyetimizin emirleri dışında kurulan evlilikler, zamanla sevgi saygı erozyonuna uğrayarak zarar görüyor. Belirttiğiniz gibi, olan çocuklara oluyor. Saygı ve hürmetlerimle..
Baki çırakKızlarınızı takip ediyorum ağzınıza yüreginize sağlık çok güzel konulara deniyorsunuz gerçekten Türkiye’de ele alınması gereken sorunların en başında geliyor 2 hafta önce
Ağzına yüregine sağlık yazılarını takip ediyorum çok güzel şeyler paylaşıyorsunuz çok güzel şeylere değinıyorsunuz teşekkür ederim
Medya vatan 2 hafta önce
Baş tacısin Filiz hanım tebrikler
Sefer Bektaş 2 hafta önce
Güzel bir konuyu kaleme almışsınız yüreginize saglık aslında kadını erkeği ayırmadan toplumun genelindeki sıkıntı iman eksikligi ahlak eksikligi yaşadıgımız bütün sorunlar buna baglı
Filiz Toklu 2 hafta önce
Yorumlarınız için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim saygılar (FT)✍️