banner2

banner1

16.04.2018, 18:45

Sevgilerde Behçet Necatigil

Hayatıma girişi “Sevgilerde” şiiriyle olmuştu Behçet Necatigil’in.

 

“Sevgileri yarınlara bıraktınız,

Çekingen, tutuk, saygılı.

Bütün yakınlarınız sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden,

(Siz böyle olmasını istemezdiniz.)

Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi,

Kalbinizi dolduran duygular, kalbinizde kaldı.”

 

En yalın dille anlatılan duygu şiire siluet katmış gibi. Kelimeler çizgileri oluşturmuş ve ortaya geç kalmanın ümitsizliğini katmış gibi.

 

16 Nisan 1916 doğumlu Behçet Necatigil. Modern Türk şiirinin önde gelen şairlerinden. Herhangi bir edebi akıma katılmamış, bağımsız bir şair. Asıl adı ‘Mehmet Behçet Gönül.’ 1951’de Necatigil soy ismini almış.

 

Behçet Necatigil, hayatının zorlu sürecine 2 yaşındayken başladı. 1918’de doğduğu konak Büyük Fatih Yangını’ında yandı ve ağır mide rahatsızlığı geçiren annesinin hastalığı ağırlaştı. Annesini kaybetti ve anneannesinin evinde yaşadı.

 

Anneannesinin yaşadığı rahatsızlık nedeniye 1923 yılında babasının yanına taşındı ve babasının Kastamonu’da işe girmesinden dolayı Kastamonu’ya taşındı. Öğrenimine burada devam etti ancak yetersiz beslenme ve bakımsızlık nedeniyle ‘Adenit Tüberküloz’ hastalığına yakalandı ve eğitimine ara vermek zorunda kaldı.

 

Hastalığı esnasında yazmaya heveslendi. 1927 – 1928 yılları arasında “Küçük Muharrir” adıyla dergi çıkardı ve yakınlarına sundu. Öğrenimine yeniden başladıktan sonra da “Küçük Muharrir’i” yeni harflerle hazırlamaya başladı bir yaz boyunca 12 sayı çıkardı. Aynı zamanda da Akşam Gazetesi’nin Çocuk Dünyası sayfasına “Küçük Muharrir” adı ile fıkralar, şiirler ve küçük hikayeler yayınladı.  1936’da okulun edebiyat bölümünden birincilikle mezun oldu.

 

Liseyi bitirdikten sonra Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek öğrenim gördü. Ali Nihat Tarlan ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi idi.

 

1940 yılında öğrenimini tamamladı ve Kars Lisesinde ilk görevine başladı. Burada iklim koşullarına uyum sağlamakta güçlük çektiği için tayin istedi ve 1941 yılında Zonguldak’ta öğretmenliğe devam etti. Hayatı boyunca öğretmenliği ve şairliği bir arada yürüttü.

 

1963 yılında radyo oyunları yazmaya başladı. Radyo oyunlarına ülkemizde en çok emek verenlerden biri oldu ve eserlerini dört ciltte topladı.

 

1972 yılında emekli oldu ama edebiyattan hiç vazgeçmedi.

 

13 Aralık 1979’da kanser teşhisi ile kaldırıldığı Cerrahpaşa Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

 

100. yaş gününde Behçet Necatigil’in anısına İstanbul Fulya Sanat Merkezi’nde açılan bir sergiyle anıldı.

 

102. doğum gününde anıyorum bende şimdi üstadı. Sevgilerde…

Yorumlar (0)