banner2

banner1

banner22

‘İlk tercihimiz aşılı öğrenciler’

Serdivan ilçesinde bulunan bir kız öğrenci apartının işletmeciliğini yapan Dilek Kılıç Yılmaz, aparta yerleşecek olan koronavirüs aşısı olmamış öğrencileri korumak adına aşılı ve aşısı olmayan öğrencileri ayrı ayrı odalara yerleştiriyor. Apartın pandemi koşullarına göre hazırlandığını söyleyen Dilek Kılıç Yılmaz, bu sürecin daha da kolay atlatılabilmesi için vatandaşlara da aşı çağrısında bulundu.

Serdivan 07.09.2021, 08:54 Editör: Ebru Bulut
banner48

APARTLAR BOŞ KALDI

Türkiye’de koronavirüs vakasının görülmesinin ardından 2020 yılının Mart ayında üniversitelere bir süreliğine ara verilmesi yönünde karar alındı. Bu kararın ardından koronavirüs vaka sayılarının artması ile üniversiteler eğitim öğretime uzaktan olarak devam etti. Üniversite öğrencileri ise uzaktan eğitim sürecinde kendi memleketlerine giderek eğitimini oradan sürdürdü. Bu süreçte ise öğrencilerin kalmış olduğu apartlar, daireler, yurtlar ve benzeri yerler boş kaldı.

AŞI OLMAYAN ÖĞRENCİLERİ KORUMAK İÇİN…

2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitelerin yüz yüze olacağının açıklanması üzerine apart, daire ve yurtlarda hazırlıklar başladı. Üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala apartlarda pandemi koşullarına uygun bir şekilde hazırlıklar tamamlanırken Serdivan ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi’nde bulunan bir kız öğrenci apartının 9 senedir işletmeciliğini yapan Dilek Kılıç Yılmaz, koronavirüs aşısı olan ve olmayan kız öğrencileri farklı odalara yerleştirilmesi yönünde karar aldı. Apartında pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak dairelerinin dezenfekte edildiğini ve kız öğrenciler için ev ortamının hazırlandığını söyleyen Yılmaz, rastgele yerleşimli odalar için almış olduğu karardaki amacının aşı olmayan öğrencileri korumak olduğunu ifade etti. Ayrıca Yılmaz, bu sürecin en kısa sürede sonlanması için tüm vatandaşlara da aşı çağrısında bulundu.

‘UYGUN FİYATLARA DAİRELERİMİZ VERDİK’

Pandemi döneminde ekonomik olarak yara aldıklarını söyleyen apart işletmecisi Dilek Kılıçyılmaz “Pandemi döneminde hem ülkemiz hem tüm Dünya ekonomi, sağlık ve eğitim konusunda çok ciddi sıkıntılar çekti. Tüm esnafı ve çalışanları etkilediği gibi maalesef bizi de çok etkiledi. Birkaç dairemiz haricinde bizde kapalıydık. O dönemde sadece sağlık çalışanları ve diğer kurumlarda çalışanlar kalmak istediler. Çok uygun fiyatlara dairelerimizi kiraya verdik” dedi.

‘EVLADIMDAN AYIRT ETMİYORUM’

Kiracı olarak gelen kız öğrencileri kendi evladından ayırt etmediğini belirten Yılmaz, “Bizim için hijyen ve apartımızda kalan kızlarımızın huzuru çok önemli. Biz onları kendi evlatlarımızdan ayırt etmiyoruz. Sonuçta bir kız öğrenci için şehir dışında yaşam zor. Öncelikle okullar açılmadan dairelerimizde dezenfekte işlemlerimiz de tamamlandı. Temizliğimiz yapıldı, hijyen koşulları sağlandı. Tüm eşyalarımız kızlarımız için oturulabilir hale getirildi. Onlar için ev ortamını sağlamış olduk” ifadelerini kullandı.

‘İLK TERCİHİMİZ AŞILI OLAN ÖĞRENCİLER’

Aşılı ve aşısız öğrencileri bir arada tutmadıklarını ifade eden Yılmaz, “Üniversitemizde aşı hakkında bir zorunluluk olmadığı için, her şeyden öte devletimiz böyle bir zorunluluk getirmediği için bizde böyle bir talepte bulunmuyoruz. Fakat bizde apart sistemi olduğu için dairelerimiz 4 kişilik ve rastgele yerleşimler olabiliyor. Farklı ailelerin farklı çocukları gelebiliyor. Tek daireyi paylaşıyorlar. Bu noktada aşılı ve aşısız öğrencileri bir arada tutmamaya gayret ediyoruz. Bizim ilk tercihimiz tabiki aşılı olan öğrencilerdir. Aslında burada amacımız bir nebze aşı olmayan kiracılarımızı da korumak. Çünkü aşılı olan kişiler bu bulaşı daha kolay atlatabilirler. Sanırım devlette bundan sonrasında bu virüsü sürü bağışıklığıyla atlatmamızı bekliyor bizden. Bu noktada da aşılı olan kişilerin aşısız olan kişilere bulaştırmaması adına aynı dairede toplamamaya dikkat ediyoruz. Aşılı olmayan öğrencilerimizin kararına da tabiki saygı duymak zorundayız ama benim şahsi fikrim herkesin aşısını olması yönünde. Her gün yüzlerce insan ölüyor. Benim dileğim herkesin aşı olmasıdır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)